A nemzetközi zsűri indoklásában méltatta a Franciaországban élő, cseh származású író életművét, kiemelve, hogy munkásságának rendkívüli súlya van a cseh irodalomban, de nagy hatással van más nemzetek alkotóira is. Ezt hangsúlyozta Lubomír Zaorálek cseh kulturális miniszter is, aki rövid köszöntőjében kitért Kundera és Kafka művészetének hasonlóságaira is.
A díjat – amely egy Kafka prágai szobrát ábrázoló bronzplakett – hagyományosan októberben adja át a Franz Kafka Társaság az Óvárosi városházán, a járványhelyzet miatt azonban az átadót tavaly el kellett halasztani. Most, amikor lehetőség nyílt rá, Franciaország prágai nagykövetségén szervezték meg az ünnepséget.
Kundera évek óta nem vesz részt nyilvános eseményeken, így a díjat cseh fordítója, Anna Kareninová vette át a nevében.
A 92 éves Kundera korábban a kitüntetésről úgy nyilatkozott, hogy megtisztelve érzi magát, mert Kafkát magához nagyon közeli írónak érzi. A Kafka-díjat korábban olyan irodalmi nagyságok kapták meg, mint Philip Roth, Harold Pinter, Elfriede Jelinek, de 2003-ban magyar sikernek is örülhetettünk, hiszen a plakettet Nádas Péter vehette át. A díj odaítélésének egyik feltétele, hogy a díjazott művei a közép-európai szellemi értékeket képviseljék, de a szerző, de nem kell a régióból származnia.
Fejléckép forrása: Bertrand Rindoff Petroff / Getty Images Hungary