Mint arról korábban beszámoltunk, a közelmúltban két amerikai író, Mona Awad és Paul Tremblay is beperelte a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI elnevezésű céget, mivel úgy vélik, a vállalat az engedélyük és ellenszolgáltatás nélkül használta fel műveiket a mesterséges intelligencia alapú szoftver „betanítására”. Ennek következtében a programok egyre kifinomultabb új tartalmak előállítására lehetnek képesek, akár regényeket is irathatnak velük, ami veszélybe sodorhatja számos író megélhetését.

Kapcsolódó
Amerikai írók perlik a ChatGPT fejlesztőit
Két szerző is sérelmezi, hogy a mesterséges intelligencia alapú szoftver fejlesztéséhez jogtalanul használták fel a könyveiket. Szerintük a cég másoktól ellopott írásokból és ötletekből húz hasznot.
A napokban ugyanezen okból csaknem nyolcezer amerikai szerző fejezte ki tiltakozását egy nyílt levélben, amelyet olyan művészek írtak alá, mint Margaret Atwood, Nora Robers, Viet Thanh Nguyen vagy épp Michael Chabon. A levelet kifejezetten a techcégek vezetőinek címezték, köztük olyan vállalatokkal, mint az OpenAI, az Alphabet vagy a Meta. A levelet az írók érdekképviseletét ellátó The Authors Guild fogalmazta meg, és egyebek közt arra kérik az érintett cégeket, hogy álljanak velük szóba, és kompenzálják őket.
Az NPR című lap azonban arról ír, hogy
nem lesz egyszerű megvédeni az írókat a technológia hatásaitól.
A The Authors Guild egy hamarosan megjelenő jelentése szerint azon amerikai szerzők medián jövedelme, akik teljes munkaidőben alkottak, tavaly 23 000 dollár (mintegy 7,6 millió forint) volt. Ráadásul az írók bevétele 2009 és 2019 között 42 százalékkal csökkent.
A lapnak nyilatkozott a levél egyik aláírója, Alexander Chee is, aki azt mondta, szerinte egyáltalán nincs szükség rá, hogy a mesterséges intelligencia regényeket írjon. Mint mondta,
ezt csak azok akarhatják, akik nem szeretnének annyit fizetni az íróknak, amennyit valójában érnek.
Gina Maccoby, aki irodalmi ügynökként dolgozik New Yorkban, az NPR-nak arról beszélt, az egyetlen útja, hogy tisztességes bánásmódot harcoljanak ki az íróknak, ha jogi lépéseket tesznek az ügyben. Mint mondta, hozzá hasonlóan egyre több ügynök kezdeményezett párbeszéded a kiadókkal, hogy az írói szerződésekben olyan bekezdéseket is szerepeltessenek, amelyek kifejezetten tiltják, hogy az adott szöveget a mesterséges intelligencia tanítására használják.
Maccoby szerint azonban még ha a szerződésekbe bele is foglalják ezt a kitételt, a szabályokat nehéz lesz betartatni, hiszen arról nem győződhetünk meg biztosan, hogy egy könyv valóban bekerült-e valamely mesterségesintelligencia-alapú szoftver adatbázisába. A techcégek ugyanis kifejezetten titokban tartják, hogyan képezik ki a programjaikat. Épp ezért a kiadói szektor a perek és a szerződésmódosítások mellett új jogszabályok meghozatalát szorgalmazza.
Fejléckép: Margaret Atwood (Fotó/Forrás: Jelenkor Kiadó)