A szervezők közleménye szerint a klasszikus könyvbemutatók és beszélgetések mellett a fesztivál egy új oldalát ismerhetjük meg idén: a rendezvény mélyrehatóan foglalkozik az irodalom és az MI kérdéskörével, kísérletre hív szerzőket, újragondol hagyományt és párbeszédet teremt.
„Az irodalom nemcsak leírja, hanem alakítja is a gondolkodásunkat, az életünket. A Margón az irodalom esemény, ahol egyszerre találkozhat az olvasó meghatározó, fontos klasszikusokkal és friss megjelenésekkel. A technológia és ember kapcsolatának megértésében mindig élen járt az irodalom,
a tavaszi eseményen írók bevonásával igyekszünk jobban megérteni a mesterséges intelligencia hatását
– idézi a közlemény Valuska Lászlót, a Margó fesztiváligazgatóját.
A látogatók betekintést nyerhetnek abba, mi történik, ha Bíró Zsombor Aurél, Benedek Ágota és a Kovács Ikrek párbeszédbe lépnek az MI-vel. A Mire gondolt a költő? elnevezésű kísérleti programukban az utca embere, az MI és maguk az alkotók – Cseri Hanna, Kemény Zsófi, Kustos Júlia, Gege – is megosztják saját értelmezéseiket a szövegekről.
Generációk nőttek fel a hetvenéves évfordulóját ünneplő diafilmeken, a Margón ezt a hagyományt hozzák játékba írók vizuális alkotókkal, újraértelmeznek történeteket Háy János, Halász Rita és Lackfi János közreműködésével.
A fesztivál és a Dumaszínház közös programjában Dragomán György, Karafiáth Orsolya, Marton Krisztián és Simon Márton állnak színpadra egy különleges kihívás keretében: a házigazda Litkai Gergely mellett papír nélkül mesélnek történeteket.
A fesztiválon nagy évfordulóról is megemlékezik:
két korszakos regény, Nádas Péter Párhuzamos történetek és Spiró György Fogság című művének húszéves jubileumát ünneplik a szerzők részvételével.
Az eseményen mutatja be új könyvét mások mellett Bánki Éva, Csabai László, Csordás Kata, Ecsédi Orsolya, Gyimesi Emese, Horváth Florencia, Nádasdy Ádám, Németh Gábor, P. Szathmáry István, Szabó Róbert Csaba, Selyem Zsuzsa, Szaniszló Judit, Török Ábel. A könyvbemutatók után a résztvevő szerzők dedikálnak, a kötetek és egyéb irodalmi újdonságok a helyszínen megvásárolhatók a Bookline standjánál.
A Margón debütál a Kell egy oroszlán című kreatív dokumentumfilm, amely Marék Veronika életét és munkásságát mutatja be a Laci és az oroszlán japán sikerének segítségével. A fesztivál művészeti programja zenei előadásokkal is kiegészül. Fellép: Agócs Márton & Fejér Mihály (Aurevoir.), a Berlin Hotel Collective, Sallai Laci, valamint Saya Noé.
Molnár Piroska és Mácsai Pál Borbély Szilárd és Röhrig Géza verseiből ad elő,
és Kemény István Lovag Dulcinea című kötetéből pedig Szántusz Noémi Noya készített monodrámát.
A fesztivál összes eseménye ingyenesen látogatható, helyeket érkezési sorrendben tudnak biztosítani.
További részletek a Margó honlapján.
Fejléckép: Háy János (Fotó/Forrás: Margó Irodalmi Fesztivál)