Idén 170 kiállító várja az érdeklődőket az idei Ünnepi Könyvhéten könyvújdonságokkal, kedvezményes árú kiadványokkal, dedikálásokkal és beszélgetésekkel. A rendezvényt június 8-án délután Margócsy István irodalomtörténész, kritikus nyitja meg a Vörösmarty téren. A vidéki, országos megnyitónak Veszprém, Európa Kulturális Fővárosa ad otthont: június 9-én Bereményi Géza Kossuth-díjas író, rendező indítja el az országos programsorozatot.

Kapcsolódó
Ezekért az újdonságokért lesz érdemes kilátogatni az Ünnepi Könyvhétre
Immáron 94. alkalommal rendezik meg idén a magyar irodalmi élet egyik legfontosabb eseményét. Lapunk összegyűjtötte, a legnépszerűbb kiadók milyen újdonságokkal várják az olvasás szerelmeseit.
Az Ünnepi Könyvhét immár hagyományos módon terjeszkedik a Vörösmarty téren túl a Vigadó térre és a Duna-korzóra is. Új jelenség azonban, hogy a 146 pavilonban megjelenő 170 kiállító között egyre több az olyan, amely nem könyvkiadó, de rendszeresen folytat ilyen tevékenységet is – mondta el a rendezvénysorozat május 30-i sajtótájékoztatóján a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke. Gál Katalin felhívta a figyelmet a Könyvhét gazdag programkínálatára: a Vörösmarty téren és a Vigadó téren felállított színpadokon és a könyves pavilonoknál
négy nap alatt több mint hatvan könyvbemutató, csaknem ezer dedikálás, beszélgetések, kézműves foglalkozások, koncertek és egyéb, „könnyedebb” esti programok várják az érdeklődőket.
Idén ünnepeljük Petőfi Sándor és Madách Imre születésének bicentenáriumát, ehhez is kapcsolódik a programsorozat, de Budapest egyesítésének 150. évfordulójáról is megemlékeznek. Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) főigazgatója a sajtóeseményen elmondta, a Könyvfőváros önálló pavilonnal és saját programokkal lesz jelen a Könyvhéten, az érdeklődők pedig kedvezményesen iratkozhatnak be a FSZEK-ba.
Gáspár Máté, a Könyvfőváros 2023 projekt vezetője a készülő Budapest Nagyregényről szólva elmondta, a 23 kerületből álló főváros történeteit szeretnék összefűzni 23 kortárs magyar író közreműködésével. A jubileumi kötet a főváros születésnapján, a november 17-i Budapest Napon jelenik meg, de a szerzők már az Ünnepi Könyvhéten rendezett beszélgetéseken beszámolnak munkájukról.
Szép Magyar Könyv
Idén 66 kiadó vett részt a Szép Magyar Könyv versenyen nyolc kategóriában, összesen 135 kötettel. Orosz Márton művészettörténész, a Vasarely Múzeum igazgatója, a zsűri elnöke felidézte, hogy a díjak odaítéléséről ezúttal is az MKKE által felkért szakmai zsűri döntött.
Könyvsorozat kategóriában a díjat a Manó Könyvek Új Kedvencek sorozata, szépirodalom kategóriában pedig a Tea Kiadó Mysterium dell' arték s egy fekete daljáték című kötete kapta.
Gyermek- és ifjúsági könyvek kategóriában a Kerek élet fája című kötet (Lampion Könyvek), míg az ismeretterjesztő művek között a Városháza Kiadó Nagykörút című kiadványa lett a győztes.
A Terc Szakkönyvkiadó a szakkönyv kategória első helyét szerezte meg A Miskolci Építész Műhely című kötetével; a legszebb múzeumi művészeti könyvnek A Magyar Pavilon a Velencei Biennálén című kiadványt (Ludwig Múzeum) választotta a zsűri. A Ludwig Múzeum még egy elismerést érdemelt ki: a (Script:Abstract): Frey úr ír című kötetért a Tamás László-díjjal jutalmazták.
Művészeti könyvek kategóriában az Equibrilyum Kiadó nyert LUGO Graffiti. Read the Signs című albumával, míg a Szépművészeti Múzeum Hantai, Klee és más absztrakciók című katalógusáért kapott különdíjat.
Az illusztrációkat elismerő kategóriában megosztva érdemelte ki az első díjat a Hol készül a művészet? című művészettörténeti böngésző (Csimota Kiadó) és a Ki korán kel... szólások és közmondások a pénzről című kötet (Pallasz Athéné Könyvkiadó).
A köztársasági elnök különdíját a Tortoma Kiadó Ferencesek főztje – Szakácskönyv Csíksomlyóról az 1690-es évekből című kiadványa, a miniszterelnök különdíját pedig a Méry Ratio Kiadó és a Pro Minoritate Alapítvány Matl Péterről szóló albuma kapta.
A főpolgármester különdíjával a HVG Könyvek Frida és Gubanc Budapesten című ifjúsági könyvét, a Magyar Tudományos Akadémia különdíjával a Bellibro Kiadó Tabán – fényképek, történetek című albumát, míg a Magyar Művészeti Akadémia különdíjával a HAP Tervezőiroda Kft. A rózsaszín Zsolnay című kiadványát ismerték el.
A Szép Magyar Könyv verseny díjait az Ünnepi Könyvhét június 8-i megnyitóján adják át.
Fejléckép: Krasznahorkai László dedikál a 93. Ünnepi Könyvhéten (forrás: Ünnepi Könyvhét / MKKE)