Felmenő rendszerben, 2023 szeptemberétől vezetik be az új érettségi modellt és vizsgakövetelményeket a Népszava birtokába került tervezet szerint. A Magyar Közlönyben február 17-én már megjelent az érettségi vizsga modellje, abból még nem derül ki semmi, de a lap azt írja, a tételek közül kikerül Ottlik Géza és Kertész Imre, bekerül viszont Wass Albert és Herczeg Ferenc.
Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke szerint a tervezett változtatások hibásak és károsak, különösen az, hogy az eddigi hat helyett (ami amúgy is sok volt) már tíz életművet kell megtanulni, a vizsgamodell pedig inkább komplett életművek ismeretét, és nem művek ismeretét, értelmezését várja el a diákoktól.
Wass és Herczeg megítélését tekinthetjük ízlésbeli, értékrendbeli kérdésnek (a tananyagba emelésük Arató szerint „ideológiai gesztus”), annál fontosabb, hogy
„az, hogy tíz életművet kell majd „megtanulni”, abba az irányba mutat, hogy a műcímek bemagolása fontosabb lesz az értő műolvasásnál”.
Arató csak „műveltségi tesztfeladatoknak” nevezte az érettségiben dívó új irányt, miközben hiányolja, hogy a gyakorlati szövegalkotási feladatokat, úgy mint az érvelést, a vitaindító és hivatalos levelek írását. Az ME elnöke szerint ez „több évtizedes visszalépést jelent” a magyaroktatásban.
Arató úgy véli, a felszínes adatismeret erőltetése nemcsak a magyartanításnak árt, hanem diákellenes is, amivel a túlzsúfolt NAT betartását akarják kikényszeríteni.
A tervezetet február 24-ig véleményezhetik azok a szervezetek, amelyek megkapták. Ilyen például a Nemzeti Pedagógus Kar vagy a Nagycsaládosok Országos Egyesülete. Az, hogy a Magyartanárok Egyesülete nem kapott véleményezési lehetőséget, valószínűleg nem véletlen: Aratóék a Nemzeti alaptantervvel (NAT) meglehetősen kritikusak voltak, és irreálisan túlméretezettnek, megtaníthatatlannak tartják.
Arató Lászlóval az új NAT kapcsán tavaly beszélgettünk. Olvassa el az interjút!

Kapcsolódó
A magyar oktatás MacGyverei – a kötelező olvasmányok
A jövő nemzedék sorsa mindössze attól függ, hogy Gárdonyit, Szabó Magdát vagy Agatha Christie-t adnak a kezébe? Arató Lászlóval, a Magyartanárok Egyesületének elnökével - a NAT-módosítás részleteinek hiányában - a jelenlegi szabályozást vizsgáltuk meg, hogy jobban értsük, mi is lehetne a változások előremutató iránya.