2019-ben az állami kitüntetések elfogultsága miatt élesztette fel a díjat Kukorelly Endre, író. Az emlékdíj ugyan nem követi szorosan a Baumgarten Ferenc Ferdinánd hagyatékából finanszírozott, 1929 és 1949 között működő kitüntetés szabályzatát, de igyekszik továbbvinni a Baumgarten-díj hagyományát. Az odaítélésről a tanácsadók javaslatai alapján három egymás utáni évben egy kurátor dönt, majd mandátumát az egyik általa díjazott számára adja át.
A Baumgarten-díjban eredetileg „oly komoly törekvésű, akár a szépirodalmat, akár a tudományt művelő magyar írók” részesülhettek, akik „minden vallási, faji és társadalmi előítélettől mentesek és csakis eszményi célokat szolgálnak és így személyes előnyök kedvéért megalkuvást nem ismervén, anyagiakban szükséget szenvednek”
– hagyta meg 1923-ban kelt végrendeletében Baumgarten Ferenc Ferdinánd, négy évvel később pedig megalakult a Baumgarten Alapítvány, melynek első kuratóriumi tagjai Basch Lóránt ügyvéd és Babits Mihály voltak. Először 1929-ben ítélték oda az elismerést, és 1945 kivételével egészen 1949-ig minden évben átadták.
Baumgarten-emlékdíjasok 2022-ben: Géczi János, Harkai Vass Éva, Lövétei Lázár László, Markó Béla, Nemes Z. Márió, Ilma Rakusa, Szirák Péter, Tamás Gáspár Miklós
Baumgarten-emlékjutalomban részesülők 2022-ben: Nagy Csilla, Vajna Ádám, Vida Kamilla
A díjazottak névsorát Kukorelly Endre jelentette be a 24.hu facebook oldalán:
Az emlékdíjasok idén 400 ezer forintban, a jutalmat elnyerők 200 ezer forintban részesülnek.
Fejléckép forrása: Gyümölcsöskert-Baumgarten-emlékdíj / facebook oldal