Könyv

"Öld meg a kedvenceidet!" - Stephen King húsz tanácsa tollforgatóknak

2018.10.16. 23:15
Ajánlom
Hozzáállásról, munkakörülményekről és önmagunk felülvizsgálatáról is ír a horror műfajának koronázatlan királya Az írásról (On Writing) című memoárjában. Összeszedtünk tőle húsz megfontolandó tanácsot.

1. Találd meg a megfelelő nyitómondatot!

„A kezdősornak meg kell invitálnia az olvasót a történetbe. Azt kell sugallja: »Figyelj. Gyere ide. Tudni akarod, mi történt«. Ez nem csak az olvasóról, de az íróról is szól, neki is meg kell találnia a megfelelő ajtót, ami a történetre nyílik”.

2 Elsősorban magadnak írj, csak azután gondolj az olvasókra!

„Amikor történetet írsz, magadnak mesélsz. Amikor pedig felülvizsgálod magad, legfőbb feladatod, hogy kiirts minden olyat, ami nem tartozik a történethez.”

3. Ne használj szenvedő szerkezeteket

"A gyáva írók szeretik a passzív szerkezeteket, ugyanannál az oknál fogva, amiért a gyáva szeretők kedvelik a passzív partnereket. A passzív szerkezet biztonságos.”

4. Kerüld a határozószavak használatát, különösen a »mondta ...« típusú szerkezetekben.

"A határozószavak (csendesen, óvatosan stb.) nem a barátaid!”

5. De ne aggódj sokat a nyelvtani hibák miatt!

"A fikció tárgya nem a nyelvhelyesség, hanem az, hogy magadhoz édesgesd az olvasót, majd mesélj neki történeteket.”

6. A varázslat benned van!

„Meggyőződésem, hogy a legtöbb rossz írás hátterében a félelem áll."

GettyImages-843521170-102757.jpg

Stephen King az AZ premiervetítésén, 2017-ben (Fotó/Forrás: Getty Images)

7. Olvass! Olvass! Olvass!

„Ha nincs időd olvasni, nincs időd és eszközöd írni sem!"

8. Ne akard boldoggá tenni az olvasóidat!

"Ha arra törekszel, hogy a lehető legőszintébben írj, akkor a napjaid meg vannak számlálva ebben az udvarias társadalomban!"

9. Kapcsold ki a televíziót!

"A TV – ha munka közben, vagy bárhol máshol szól - a legkevésbé inspiráló dolog, amit egy író kívánhat."

10. Három hónapod van!

"Egy könyv első fejezete, még egy hosszú regényé is, nem vehet igénybe több időt, mint egy évszak, vagyis három hónap."

11. A sikernek két titka van

"Egészséges és házas maradtam."

12. Egyszerre csak egy szót írj le!

"Legyen szó egy egy oldalas novelláról, vagy egy hatalmas trilógiáról, mint a Gyűrűk Ura, a munka mindig szavanként halad."

13. Szüntesd meg a zavaró körülményeket

"Ne legyen a dolgozószobádban telefon, TV, vagy videojáték, ami elvonja a figyelmed."

14. Ragaszkodj a saját stílusodhoz!

„Képtelenség utánozni bárki stílusát egy adott műfajon belül, teljesen mindegy, milyen egyszerűnek tűnik, amit az illető szerző csinál”

15. Kutakodj!

A történetek olyan relikviák, amik egy létezés előtti, felfedezésre váró világhoz tartoznak. Az író feladata, hogy a saját eszközeivel minél többet kiásson ezek közül a mélyből!"

16. Tarts szünetet!

„Egy hat hetes kihagyás után saját könyvedet olvasva egészen különös, üdítő élmény fog érni”

17. Hagyd ki az unalmas részeket és öld meg a kedvenceidet!

Öld meg a drágaságaidat, öld meg őket akkor is, ha beletörik a kis egocentrikus firkász éned szíve. Öld meg a kis kedvenceidet!”

18. A kutatómunkának nem szabad beárnyékolnia a történetet.

"Emlékezz arra a szóra, hogy »háttér«. Ez az a hely, ahova a kutatás tartozik: tartsd itt a háttérinfókat és háttérsztorit, amennyire csak tudod.”

19. Íróvá válhatsz pusztán az olvasás és írás révén is.

„A legjobban úgy tanulsz, ha sokat olvasol és sokat írsz, és a leghasznosabb lecke mind közül az, amire magadat tanítod”.

20. Az írás az örömszerzésről szól!

„Az írás nem a pénzszerzésről, a híressé válásról, a csajozásról, vagy a barátszerzésről szól. Az írás varázslat, olyan, mint az életvíz, amire minden más kreatív művészetben is szükség van. A víz szabadon hozzáférhető. Igyál belőle!"

(forrás: openculture.com)

Felismerhető egy író a leggyakrabban használt szavairól?

Kapcsolódó

Felismerhető egy író a leggyakrabban használt szavairól?

Az időjárás leírások és a határozószók kerülése a jó regény titka? Mit árulnak el a számok a klasszikusokról, a bestsellerekről? Híres könyveket kizárólag statisztikai módszerekkel elemezve tett meglepő felfedezéseket Ben Blatt.

Eredeti Stephen King-kéziratok mentek tönkre egy csőtörésben

Eredeti Stephen King-kéziratok mentek tönkre egy csőtörésben

Több tízezer dollárnyi ritka könyv és eredeti kézirat, többek közt a Dolan és a Cadillac, a Maximális túlhajtás és A sárkány szeme első vázlata ázott el egy ritka könyveket árusító bangori üzlet alagsorában.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.