Los Angeles megye könyvtáraiban bevezetett új szabályozás célja, hogy az intézményeket közelebb hozzák a fiatalokhoz. Ilyen újítás például, hogy a helyi iskolák tanulói az iskolájukon keresztül automatikusan beiratkoznak a könyvtárba, hogy a 21 évesnél fiatalabb tagok esetén a továbbiakban eltekintenek a késedelmi díjaktól, illetve hogy azoknak, akiknek jelen pillanatban fennálló tartozása van, úgy egyenlítsék ki, hogy még többet olvasnak.
"Szólsz, hogy szeretnél olvasni, felírnak és már kezdheted is" -meséli az egyik lelkes felhasználó, az ötödikes Medina. “Amikor már nem tudsz figyelni a könyvre, akkor abba lehet hagyni és megmondják, mekkora összeget dolgoztál le."
A 11 éves kislány rajong a könyvekért - ha felnő, könyvtáros szeretne lenni - de még vele is előfordul, hogy nem sikerül a lejárati határidőre visszavinnie a kikölcsönzött példányokat. Főleg akkor, ha nem végzett még az olvasásukkal.
A júniusban indult programban egy órányi olvasással 5 dollárnyi tartozást lehet ledolgozni és már most nagyon látványosak az eredmények.
A "leolvasással" egyszerre kedveznek a könyvmolyoknak és próbálják rávezetni az olvasás szeretetére azokat a gyerekeket, akik esetleg még csak kóstolgatják a témát. Utóbbiakat a tapasztalatok szerint akár végleg elriaszthatják a késedelmi díjak attól, hogy újból kikölcsönözzenek valamit.
Ha egy olvasó felhalmozott késedelmi díja eléri a 10 dollárt (kb. 2600 forint), akkor ugyanis felfüggesztik a kölcsönzési jogát.
a tartozások alól ezzel a módszerrel - számolt be az eredményekről Darcy Hastings a megyei könyvtárak ifjúsági szolgáltatásaival foglalkozó ügyvezető helyettese.
A felmérések szerint a szülők 80 százaléka szívesebben engedi a gyerekének, hogy kikölcsönözzön valamit a könyvtárból az enyhébb szabályok miatt. Ez persze nem jelenti azt, hogy a könyvtárakban megszűnik a késedelmi díj. Az 50 dollárt (kb 13.000 forint) elérő tartozásokat átadják behajtóknak.
"Mielőtt erre sor kerül egyeztetünk a családokkal" - szögezi le Hastings. Hetente legalább 100 fiatal törleszti olvasással a tartozását a Kelet Los Angeles-i Könyvtárban a gyerekkönyvtáros Aleah Jurnecka elmondása szerint.
A szülők hálásak és meg is nyugodtak. A megoldás csökkenti a rájuk nehezedő terheket."
Leilany több olvasásidőre is bejelentkezett, mint amennyi a tartozása ledolgozásához szükséges lenne. (Ez történik, ha olyan izgalmas könyvet talál az ember, amit nem lehet letenni, mint a “Because of Winn-Dixie”, Kate DiCamillo írónőnek egy 10 éves kislányról és a kutyájáról szóló könyve.)
A kislány egyébként is szinte mindennap bemegy a könyvtárba iskola után. Nemcsak olvas, hanem számítógépes játékokat is játszik vagy az interneten kutat a házifeladataihoz, de részt vett a nyári kertészeti táborban és az animációs workshopon is. Ez itt töltött idő hatása többek közt a kislány szókincsében is meglátszik, olyan szavakat használ, amelyeket a kortársai csak ritkán.
(via Los Angeles Times)
hírlevél








