Nemes Nagy Ágnes születésének 100. évfordulója alkalmából szintén január 3-án indul el az a 20 héten át tartó #nemesnagy100-kampány, melynek keretében hétről hétre egy-egy kulcsszó köré rendezve adnak betekintést a költő életébe, életművébe. Szabó Magda szellemében 20 jellemző szóval, kifejezéssel, névvel kezdik el azt a különleges Nemes Nagy-szótárat, amit mindenki kedve szerint bővíthet majd. Ahogy Szabó Magda fogalmazott, amikor bemutatta Nemes Nagy Ágnes összegyűjtött verseinek 1995-ös kiadását:
egyszer majd elkészítik kulcsszavaid szótárát, s kialakul belőle a profilod, kemény, szikár, szigorú arcél, az alkotóé, aki irtózott mindentől, ami nem etikus, nem tisztázott.”
A Jelenkor Kiadó Facebook és Instagram-oldalán debütáló filmben Ferencz Győző, Kustos Júlia, Lator László és Závada Péter mesél Nemes Nagy Ágnesről és költészetéről. Szintén ezeken a felületeken teszik közzé hétfőnként a #nemesnagy100-szócikkeket is, a mai napon elsőként az Ősanyáim a hívószavuk.
A Jelenkor Kiadó 2016 óta gondozza Nemes Nagy Ágnes életművét, a sorozat szerkesztője Ferencz Győző költő, irodalomtörténész. Elsőként az Összegyűjtött verseket adták közre – benne közel 100 kiadatlan verssel, ezt követte 2019-ben az összegyűjtött interjúk és beszélgetések, A gyufaskatulyától Prométheuszig – ebben olvasható a fent idézett interjú is többek között. Várhatóan 2022 áprilisában jelenik meg az életműsorozat harmadik kötete, A névtelenek senkiföldje, mely a Nemes Nagy Ágnes által kötetbe felvett esszéket és tanulmányokat gyűjti egybe.
Várhatóan júniusban érkezik a kiadó másik újdonsága, egy különleges Nemes Nagy Ágnes-képeskönyv, melynek címe: Maszk nem takarta már. Nemes Nagy Ágnes hagyatékában fennmaradt fényképei felvillantják életének főbb szakaszait nem éppen idilli gyerekkorától tündöklő fiatalságán és küzdelmes alkotóévein át irodalmi szerepének kiteljesedéséig. A fényképekhez Ferencz Győző válogatott a költő verseiből, prózai írásaiból, interjúiból szövegeket, amelyek végigkövetik Nemes Nagy Ágnes életét, bemutatják nézeteit a világról és az irodalomról, és egyben mint egy kis breviárium, válogatást nyújtanak életművéből.
Fejléckép: Nemes Nagy Ágnes (fotó: Hunyady József / Fortepan)