Mindenen átsegítő romantikus szerelem? Megcsalás, kihasználás és szenvedés? Évtizedek távolságából megítélhetetlen kötelék fűzte össze az házaspárt,
akinek 900 oldalnyi levelezése, 52 év házasság termése A bilincs a szabadság legyen címmel jelent meg 2017-ben. Az összesen 744 képes levelezőlap és levél mellett gyakran az eredeti kézirat vagy gépelt oldal fotója is szerepel. A felbukkanó szereplők kilétét és a helyszíneket a gazdag lábjegyzet teszi követhetővé. A kötet Nádas Péter Bármi jő – Emléklapok halott barátaimról című esszéjével zárul. Ebben vall ellentmondásos kapcsolatáról a házaspár tagjaival. A Párhuzamos történetek írója volt az, akit Alaine véleménye szerint férje talán legközelebb engedett magához. A házaspárról ismert fotók közül többet, köztük a kötet borítóján látható képet is Nádas készítette róluk.
A kötetből a Petőfi Irodalmi Múzeum kérésére, Seres Tamás rendezésében született előadás, melyben Ónodi Eszter és Trill Zsolt enged intim bepillantást az Örkény által "legszebb írópárnak" titulált szerelmesek hétköznapjaiba.
Polcz Alaine, a híressé vált fekete-fehér képekén mosolygó bájos lány, aki olyan tabukat döntött le, melyeket ma is nehezen emésztünk: a háborús nemi erőszak és a halálhoz való viszony kérdéseit.
1991-ben megjelent Asszony a fronton című kötetében elsőként mesélt arról, hogy bántak az országban állomásozó katonák a második világháború alatt a hátországban maradt nőkkel. 46 évvel a háború után még mindig kimondatlan és kimondhatatlan traumákat tárt fel a saját életútján keresztül, nem hallgatva el a történtek hosszútávú hatását sem: egész életén át tartó betegségeket és a gyermektelenséget. Tette mindezt annak ellenére, hogy a háború után még a saját családja sem hitt neki. Férje munkáját támogatva, mellékesen saját pszichológus karriert épített megalapozva Magyarországon a játékterápiát és a tanatológiát. Könyve megjelenésének évében hozta létre a rákbeteg gyerekeket a haldokláson átsegítő Magyar Hospice Alapítványt.

Mészöly Miklós–Polcz Alaine: A bilincs a szabadság legyen Jelenkor, 2017 (Fotó/Forrás: Jelenkor Kiadó)
Mészöly Miklóst az utóbbi években fedezik fel újra, sorra jelennek meg ismét a kötetet. Prózájának hatása azonban eddig is jelen volt a magyar irodalomban: a "három Péter" - Esterházy, Nádas és Balassa - is az ő tanítványának vallotta magát.
Az eredetileg Molnár Miklós néven született szerző 1947-től publikált tárcákat, verseket, ekkor jelent meg első novelláskötete.
1951–52-ben a Bábszínház dramaturgja volt, majd 1956-tól szabadfoglalkozású író. ebben az évben jött ki Magasiskola című regénye, melyből film is készült. A következő kötetre, Az atléta halálára tíz évet kellett várni, ahogy A Jelentés öt egérről-t (1967) is egy nagyobb hiátus követte. Majd gyors egymásutánban érkezett a Film (1976), A tágasság iskolája (1977), valamint az Érintések (1980), a Megbocsátás (1984) című kisregény. Elbeszélések, novellák, kisregények mellett több esszé-, publicisztika-, dráma- és mesekötet szerzője.
felolvasószínházi előadás
Mészöly Miklós és Polcz Alaine levelezése
augusztus 11., 20:30 - 22:00
Ferenczy Múzeum udvara
Esőhelyszín: Városháza díszterem (Városház tér 3.)
Szereplők: Ónodi Eszter és Trill Zsolt
Szerkesztette és rendezte: Seres Tamás