A díj alapítói fenn kívánják tartani a díj névadójának emlékezetét, másrészt elő kívánják segíteni a kortárs magyar költészet jeles alkotóinak elismertségét. A díj szakmai hátteret az egyik legjelentősebb magyar irodalmi és művészeti folyóirat, a Jelenkor kiadója, a Jelenkor Alapítvány adja, az anyagi támogatást Bertók Attila, a költő fia biztosítja. Az alapítók elhatározták, hogy 2021-től kezdődően minden év december 6-án, Bertók László születésnapján díjaznak egy, a bertóki életműhöz méltó költői teljesítményt. Az alapítók a díjjal a korlátozásoktól és ideológiáktól mentes szabad művészetet szeretnék támogatni. A díj összege egymillió forint.
A díjátadón több, Bertók László ihlette zenei ősbemutató is felcsendült, köztük Balogh Máté kantátája, a Hangyák indulója. A költő zenei szerkesztésű, a bonyolulttól az egyszerű felé, mintegy visszafelé építkező alkotásai a szimfonikus zenében új életet, ha úgy tetszik új értelmet nyernek a zene által: az emberi lét kérdéseit feszegető líra zenei inspirációt nyújt. Balogh Máté műve narrátorra, szoprán szólóra, vegyeskarra és szimfonikus zenekarra íródott.
Nyelvet teremtett, ami keveseknek sikerül”
– méltatta Parti Nagy Lajos munkásságát Ágoston Zoltán a díjátadón. Pécs meghatározó szerepet játszott Parti Nagy Lajos íróvá válásának folyamatában is, első költői próbálkozásai és kezdeti sikerei a Jelenkor folyóirathoz köthetők: a folyóiratnak 1979-től 1986-ig volt a szerkesztője és 1990-ben itt jelentette meg Sárbogárdi Jolán álnéven írt kisregényét A test angyala címmel.
A Kossuth- és József Attila-díjas Parti Nagy Lajos a kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakja, munkásságát költőként, próza- és drámaíróként, illetve műfordítóként is elismerték. Legutóbbi kötetei a 2017-es Létbüfé. Őszológiai gyakorlatok című verseskönyv, valamint a 2019-es válogatáskötet, mely Félszép címmel jelent meg - olvasható az Újszó beszámolójában.
via: ujszo.com
Fejléckép: Parti Nagy Lajos december 6-án, a pécsi Kodály Központban / fotó: Tóth László, Kodály Központ