A PIM MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a széphalmi Magyar Nyelv Múzeumában tartott megbeszélésen résztvevők áttekintették a kortárs magyar irodalom helyzetét a Kárpát-medencében, és azzal a reménnyel zárták a megbeszélést, hogy a létrehozandó Petőfi Irodalmi Ügynökség az évek óta fennálló problémák egy részére megoldást kínálhat. A tanácskozáson részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is.
A megállapodás szövege szerint az aláírók együttműködnek a magyar irodalom népszerűsítésében Közép- és Kelet-Európában, valamint a Balkánon. "Fontosnak tartjuk az összmagyar irodalom egységben történő felmutatását Európában és a nagyvilág számára" - fogalmaznak a dokumentumban.
Hangsúlyozzák, hogy "az élő irodalom képlete legfontosabb elemének" az olvasót tekintik. "Ezért a Petőfi Irodalmi Múzeum által létrehozandó Petőfi Irodalmi Ügynökség munkáját hiánypótlónak tartjuk, segítjük abban, hogy minél szélesebb körben, minél több magyar olvasóhoz jussanak el kortárs magyar szerzők, a magyar irodalom alkotásai" - idézi a közlemény az együttműködési megállapodást.
A megállapodásról a PIM igazgatója, Demeter Szilárd is beszámolt Facebook-oldalán:
EGYÜTTMŰKÖDÉSI KERETMEGÁLLAPODÁS „Nincs minden irodalomnak irodalmon túli feladata. A mienknek van, mindig is volt....
Posted by Demeter Szilárd itt éppen író on Tuesday, June 4, 2019
A PIM kezelésébe kerül és megújul a Magyar Írószövetség Bajza utcai székháza
A székháznak a Magyar Írószövetség és társintézményei által használt mintegy 1300 négyzetméteres része továbbra is a magyar állam tulajdonában marad, de a tulajdonosi jog gyakorlója nem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt., hanem a PIM lesz - mondta el Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke csütörtökön Budapesten.
Hozzáfűzte: az épület sosem volt a Magyar Írószövetség tulajdona, ezért nem is tudja "elherdálni" azt.
A Károlyi-palota a magyar irodalom, a Bajza utcai épület a magyar írók háza lesz - emelte ki a sajtótájékoztatón Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója. Visszafogott becslések szerint a műemlék jellegű, rendkívül rossz állapotú székház PIM-hez kerülő ingatlanrészének felújítása mintegy 1,2 milliárd forintba fog kerülni. A teljes felújítást öt éven belül szeretnék elvégezni. A részletes felújítási koncepció - együtt a PIM teljes múzeumhálózatának mintegy öt milliárd forintos ingatlanfejlesztési terveivel - várhatóan 2020-ban kerül a kormány elé.
A Bajza utcai épületben az Írószövetség mellett a többi írószakmai szervezetnek is szeretnének irodákat biztosítani. A Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) jelenleg is az épületben működik, de helyet kínálnak a József Attila Körnek (JAK) és a Szépírók Társaságának is. Utóbbi egyébként az első megkeresésre azt jelezte, hogy nem kíván élni a lehetőséggel - tette hozzá. A Magyar Írószövetség ingyenes használatában a második emeleti irodák, mintegy 200 négyzetméteres épületrész marad.
Az 1911-ben épült szecessziós épület a Magyar Írószövetség és társszervezetei által használt nagyobbik, mintegy 70 százaléknyi része 2014-ben került a terézvárosi önkormányzattól a magyar állam tulajdonába, az MNV Zrt. tulajdonosi joggyakorlása alá. 2015 novemberében a Magyar Írószövetség ingyenes használatba vehette az épületrészt egy kormányhatározat értelmében - idézte fel Szentmártoni János.