Könyv

Pilinszky csendje - Juhász Anna a Lírástudók vendége

2021.06.23. 16:55
Ajánlom
A könyvesboltok újdonságai között segít eligazodni a Líra Könyv és a Fidelio irodalmi podcastjának legújabb része. A friss könyvajánlókat és tartalmas beszélgetéseket kínáló műsor házigazdája Szabó T. Anna, az adás vendége Juhász Anna, irodalmár.
pilinszky-102147.jpg

Pilinszky János: Önéletrajzaim (Fotó/Forrás: Líra Zrt.)

Az egész éven át tartó Pilinszky 100 centenáriumi sorozat szerkesztője, rendezője, műsorvezetője, Juhász Anna számos újdonságot, irodalmi felfedezést mesél el a műsorban, többek között édesapja, Juhász Ferenc és Pilinszky János barátságáról is elárul alig ismert részleteket. Beszél a két író közös londoni útjáról, Ted Hugheshoz fűződő különleges barátságukról, családi anekdotákról. 

Az Önéletrajzaim szövegeit a kiváló Pilinszky-szakértő, Bende József válogatta és rendezte sajtó alá, a kötet a Magvető Kiadó 2021-es Pilinszky János-évének egyik fontos momentuma. Pilinszky szinte élete végéig a "vertikális regény"-ként emlegetett "önéletrajzait" akarta megírni, a most megjelenő könyv az elkészült és életében publikált részletek és fejezetek mellett közreadja a kapcsolódó töredékeket, befejezetlen részeket és szövegvariánsokat, fakszimiléket is.

Juhász Anna nemrég forgatta le a Frici és Aranka című televíziós filmet, amelyben Karinthy Frigyes és Böhm Aranka kapcsolatát dolgozza fel, és úgy érzi, Pilinszky János élete is bőven kínál megfilmesíteni való témát. Pilinszky önéletírásából az otthonkeresés motívumát és az én és az idő elvesztésének hosszú és fájdalmas folyamatát emeli ki. Hangsúlyozza, hogy bár Pilinszky csendje, szemlélődése távol áll a mai fiataloktól, mégis az elmúlt évben egyre többen tartottunk efelé - még ha kényszerből is. 

A szemünk csilloghat a könnytől és a megérkezéstől is. Valahogy erre találok rá Pilinszkyben"

- mesélte Juhász Anna, és felidézte  a tavasz egyik irodalmi szenzációját, amikor egy székesfehérvári forgatáson, teljesen váratlanul előkerült Pilinszky János sosem látott naplója, olyan szövegrészletekkel, amelyek bekerültek a most kiadott, sajnos befejezetlenül maradt önéletírásba. Az adásban szóba került még Robert Wilson színháza, Pilinszky római utazása és Kocsis Zoltánnal tervezett operája is.

IMG_20210601_150546b-101740.jpg

Juhász Anna és Szabó T. Anna a Lírástudókban (Fotó/Forrás: Várhegyi András / Fidelio)

Könyvajánló

A műsorban érintett könyvek

Ebben az adásban négy fiatal, kortárs magyar szerző új kötetére hívjuk fel a figyelmet. Elsőként Szvoren Edina novelláskötetéről, a Mondatok a csodálkozásról beszéltünk, amelyben, mint a címe is sugallja, senki sem csodálkozik. Szvoren Edina legújabb írásai mégis csodálkozásra késztetnek. Hiszen megtudhatjuk belőlük, hogy mennyi minden adhat okot egy lónak a pánikra? Miért utaznak a vakok a libegőn és milyen következményekkel jár, ha alacsonyabb házakba költözünk? Vagy milyen hatással van egy család életére egy a vasfüggönyön túlról hozott videolejátszó, és mit lehet tenni, ha egy anyát túlságosan idegesíti a fia haja, vagy éppen, hogy mi mindenre használhatók a Képes krónika keményfedelű kötetei. Az egyperceseket idéző Ohrwurm-jegyzetek és a hét hosszabb novella meglepő és lélegzetelállító olvasmány, mint egy sötét tűzijáték.

Pál Sándor Attila Rokonok című novelláskötete ismerős különcöket mutat be. Mesél egy több száz éves öregúrról, aki nem tud meghalni, amíg végig nem olvassa gazdag könyvtárát, egy magát gyümölcsfába oltó agronómusról, vagy a falusi bácsiról, aki beleköltözik egy antropológus fejébe. Ismeretlen csodabogarak ők, akikhez mégis van közünk: mint a rokonainkhoz, akikkel csak húsvétkor találkozunk. A Rokonok történeteiben mindig van egy váratlan csavar. Olvashatunk a jelen és a közeljövő alternatív világairól: ahol kötelezővé teszik az őszinteséget, vagy ahol a néptáncnak minisztériuma van, és a párokat egy férfi és egy robot alkotja. Megtudhatjuk azt is, milyen, ha az évek során egyre jobban kezdünk hasonlítani a kutyánkra, vagy ha reggel a dolgozószobánkban igazi Vasember-páncélt találunk.

Visszatér Csabai László sokak által szeretett nyomozója, Szindbád, ezúttal Nyugat-Európából jelentkezik a sorozat Inspektor Szindbád című kötetében. A történet szerint az '56-os forradalom után a detektív emigrál, és a Német Szövetségi Köztársaságban folytatja munkáját. 1961-et írunk, a német gazdasági csoda egyre több polgár számára érezhető, de a terjeszkedő jólét nem jelenti, hogy a bűn eltűnne az életből. Szindbádnak van feladata bőven, a nyomozások során ráadásul lépten-nyomon ott kísért a háborús múlt. A könyv sűrű szövésű, klasszikus detektívregényként (vagy akár detektívregény-paródiaként) is felfogható, bár Csabai ebben a művében is csak eszközként használja a pszichokrimi formát, hogy arra koncentrálhasson, ami a meseszövésen túl mindig is a legjobban érdekelte: az egyén sorsára, szabadságlehetőségeire egy adott helyszínen, egy adott történelmi, társadalmi környezetben.

lira_konyvek-103324.jpg

A műsorban érintett könyvek (Fotó/Forrás: Líra Zrt.)

Zelei Bori Csörög című, első regényében emlékképek és gesztusok miniatűr rendszerén keresztül mutatja be a párkapcsolatok törékenységét, a közeledés ősi rituáléját, az őszinteség és az elengedés nehézségeit, valamint a testvéri szeretet kontinenseken átívelő erejét. Zsuzsa és Márta egy buliban találkozik először, aztán a sors úgy hozza, hogy a Tabánnál is egymásba botlanak. Megbeszélik, hogy másnap megisznak valamit, és számot cserélnek. A két fiatal centinként araszolgat egymás felé egyre közelebb. Aztán egy szempillantás alatt közös albérlet, lassú reggelek, hosszú éjszakák, duplarandik - te az enyém, én a tied. Vagy mégsem? Hiszen az életben semmi sem tart örökké. A szerelmi, végletes bánat, amivel Zsuzsa alig bír el, a regény egyik legszebben megfogalmazott része. A szerző 1980-ban született Budapesten, ahol jelenleg is él. Első novelláskötete Kevert címmel jelent meg, és a kamaszkor küzdelmeiről szól. Színműírással is foglalkozik, a Gardrób és A hullám című drámák szerzője.

Az új adás itt hallgatható meg:

A Lírástudók minden második szerdán este fél 8-kor jelentkezik új részekkel.

„Bébivel az ivóban. Havas lépcső. Villa.” – Előkerültek Pilinszky álmai

Kapcsolódó

„Bébivel az ivóban. Havas lépcső. Villa.” – Előkerültek Pilinszky álmai

A Pilinszky100 jubileumi irodalmi sorozat felvétele kapcsán egy negyven éve lappangó keményfedeles füzet került elő Székesfehérváron. A kéziraton szereplő jegyzeteket és Pilinszky János többoldalas álomleírásait Juhász Anna irodalmár olvashatta először.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv podcast

„A nagymamák bedobják magukat rendesen” – Kapinya Viktória a Lírástudók vendége

Második regényében felbolydul egy tízemeletes panelház élete: eltűnik egy csomó pénz, és borterasz nyílik a tetőn. Kapinya Viktóriával beszélgetett Grisnik Petra a Lírástudók új évadának első adásában Panel Boogie című könyvről.
Könyv magazin

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.
Könyv kritika

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Könyv hír

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.
Könyv hír

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be.