Híres művészekről már sok száz életrajz született, az életpályákat különféle nézőpontokból bemutatva és megvilágítva, de Henri Perruchot könyvsorozata egyedülálló vállalkozás a maga műfajában. A francia szerző nem kisebb merészségre vetemedett, minthogy a leghíresebb festők életét úgymond "megregényesítse". Erre mindössze alig pár évtizede volt, de 1967-es haláláig így is jó néhány regényes életrajz került ki a keze alól.
Bár rengeteg fikciós, művészi módon stilizált életrajzi regény készült az elmúlt évszázadban, és szépen gyarapodtak a tudományos biográfiák is, Perruchot a két szövegtípus elegyítésének módszerét választotta. Minden életrajzi tényhez ragaszkodott, ugyanakkor a szürke adatokat és életeseményeket olvasmányos történetté formálta. Így a tudásra és szórakozásra szomjazó olvasók hiánytalanul megkapták a tényeket, de mindezt izgalmas dramaturgiába csomagolva. Ehhez még hozzájárult remek nyelvi stílusa is, amellyel képes volt regényhőssé lényegíteni a választott festőket.
Bár olyan teljes életrajzi művet nem tudott létrehozni, mint a nagyigényű Giorgio Vasari, aki A legkiválóbb festők, szobrászok és építészek élete című vaskos biográfiájával évszázadokra meghatározta a képzőművészek életrajzát, talán ez a hatalmas horderejű munka lebeghetett a szeme előtt. Végül több lett annál: olyan híres festőket ismertetett meg a széles olvasóközönséggel, akikről addig kevés és pontatlan információ volt forgalomban. Van Gogh, Gaugain, Renoir, Cézanne vagy Manet élete az ő könyveiben vált művészettörténeti szempontból egzakt, mégis izgalmas életrajzzá. Aki híres festők életével szeretne ismerkedni, annak kötelező anyag - de az sem fog csalódni, aki csak érdekes olvasmányra vágyik.
Henri Perruchot: Van Gogh élete, Renoir élete (Kossuth Kiadó, 2012)