"Ez egy óriási megtiszteltetés és
remélem, hogy ez tudatosítja az emberekben a regény alapjául szolgáló intézmény, a Dozier fiúiskola egykori létezését, hogy az áldozatok és történeteik ne merüljenek a feledés homályába"
- fogalmazott Whitehead a kiadóján keresztül megjelentetett közleményében a Pulitzer-díjak hétfői kihirdetése után.
A Pulitzer-díjakat odaítélő zsűri szerint az igaz történeten alapuló regény "egy erőteljes történet az emberi kitartásról, méltóságról és megváltásról".
Colson Whitehead mindkét díjnyertes regényével foglalkoztunk kritikában. A most Pulitzer-díjjal jutalmazott mű A Nickel-fiúk című regényében szerzőnk szerint nem az a célja, hogy minél szemléletesebben mutassa be az elnyomást és erőszakot, hanem a szisztematikus, felszín alatt futó rasszizmusra koncentrál.
Az 1960-as évekbe egy problémás viselkedésű fiatalok számára fenntartott bentlakásos iskolába kalauzol minket a történet, ahol közel száz fiú vesztette életét a kegyetlen bánásmód miatt. A regény főhőse Elwood Curtis, aki többszörösen hátrányos helyzete - feketeként egy szegregált városrészben lakik, ráadásul szülei is elhagyták - ellenére nem adja fel álmait. Szorgalmas és jól tanul - ám egy szerencsétlen véletlen miatt ő is bekerül fent említett intézménybe.
Az iskola egykori tanulói és azok leszármazottai ma már Fehér házi fiúk néven alapítványt hoztak létre, amely igyekszik legalább utólag kiharcolni az igazságot és a tisztességet azok számára, akiket az AGDS falai között nyomorítottak vagy öltek meg. Róluk szól Colson Whitehead könyve, ők a Nickel-fiúk. Az író 2017-es, Pulitzer-díjas A földalatti vasút című nagysikerű regénye óta itthon is ismert; újabb könyve az előzőhöz hasonlóan
az amerikai történelem egy kevésbé ismert szeletén keresztül igyekszik bemutatni az afro-amerikaiak sorsát, na meg azt, hogy mi zajlik a "szabadság országában" a felszín alatt.
Mindkét könyv elérhető magyarul is a 21. század kiadó gondozásában. Az 50 éves Whitehead kísérleti narratíváiról és az amerikai történelemben, valamint folklórban való elmerüléséről ismert.
Az irodalom területén egyebek között dráma, történelem és életrajz kategóriában osztottak ki még Pulitzer-díjat. A zenei Pulitzert idén Anthony Davis operája, a The Central Park Five kapta. Az elismerést az 1847-ben Makón született, majd Missouriban letelepedett újságíró és lapkiadó, Pulitzer József emlékére a New York-i Columbia Egyetem alapította.