Könyv

Reményre ítélve – Krasznahorkai László születésnapjára

2024.01.05. 09:25
Ajánlom
Hetven éve, 1954. január 5-én született Krasznahorkai László Kossuth- és Nemzetközi Man Booker-díjas író, Tarr Béla rendszeres alkotótársa, a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alakja, akinek nevéhez olyan könyvek fűződnek, mint a Sátántangó, Az ellenállás melankóliája, a Seiobo járt odalent, a Báró Wenckheim hazatér vagy a Herscht 07769. Az évforduló alkalmából a művészt a Fidelio könyvrovatának vezetője köszönti személyes hangvételű levelében. 

„Elutazott tőlünk családunk egyik kedves tagja, akit oly hőn szerettünk, egy Valóság nevű nagybátyám” – énekelte az 1981-es Műcsarnok lemezen Bereményi Géza szavait Cseh Tamás, és most, amikor leülök az íróasztalhoz, hogy valamiképpen szavakba öntsem, mit is jelent számomra a hetvenéves Krasznahorkai László és művészete, nem tehetek róla, újra és újra felcsendülnek fülemben ennek a dalnak a sorai. Mert nem olyan érzés-e értesülni egy-egy új Krasznahorkai-kötet megjelenéséről, mint amikor a dalbéli elbeszélő gyöngybetűkkel írt levelet kap a világban szerte bolyongó nagybátytól, amelyet egymás kezéből tépve olvasnak a család itt felejtett tagjai? Nem olyan érzés-e az író profetikus erejű történeteit olvasni, mint amikor egy hirtelen lezúduló, pokoli eső után, bőrig ázva ugyan, de ráeszmélünk, hogy megtisztult a levegő? Nem olyan érzés-e beleszédülni a világ végtelenségét mímelő mondataiba, mintha lehullna szemünkről a hályog, és egy pillanatra annak látnánk a dolgokat, amik valójában? Krasznahorkai László a mi éleslátással megvert és megáldott Valóság nagybátyánk, akinek minden egyes könyve – Kafkával szólva – fejsze a bennünk befagyott tenger jegéhez.

S családunk sír meg nevet olvasván ezt a nevet.

Sírni és nevetni… aligha írhatja le bármi jobban, miféle kettősséggel kell szembenéznie annak, aki kezébe veszi köteteit – aki bemerészkedik regényvilágába, a paradoxonok birodalmában találja magát.

Azt hiszem, ez a látszólagos ellentmondásosság lehetett az oka, hogy sokszor, sokat emlegetett vigasztalan mondataiban és megfellebbezhetetlen ítéleteiben mégis megnyugvást leltem. Amikor néhány évvel ezelőtt, csak úgy véletlenszerűen, leemeltem a polcról Az ellenállás melankóliáját, fogalmam sem volt róla, hogy életem egyik legmeghatározóbb döntését hoztam meg. Nem tudtam, hogy olyan élményben lesz részem, amelyhez hasonlót legfeljebb Kafka vagy Dosztojevszkij volt képes nyújtani. Nem tudtam, hogy ez lesz a regény, amit mindig is kerestem, a könyv, amiben legbelsőbb félelmeim, emlékeim és tapasztalataim olyan kísértetiesen elevenednek meg, mintha a szerző kifejezetten nekem, rólam, de leginkább: helyettem írta volna meg. Mindaz, amit a világból észleltem, ebben az egyetlen műben összegződött, méghozzá olyan páratlanul gazdag, tökéletesre csiszolt lírai, mégis ijesztően hétköznapi nyelven, ami valósággal letaglózott. Ilyet lehet? Ilyet szabad? Így is lehet írni? Miért nem mondta senki, hogy ilyen is lehet az irodalom? Hiába olvastam – és olvasom azóta is, évről évre, újra meg újra – makulátlan sötétségben fogant, kilátástalan mondatait, mindegyre azon kaptam magam, hogy valamiféle delejes öröm száguldozik végig bennem, kúszik végig csontjaimon és terjed szét a testemben. Igen, boldogsággal töltött el a felismerés, hogy a magány mégsem olyan magányos dolog.

Krasznahorkai László

Krasznahorkai László (Fotó/Forrás: Pólya Zoltán / Müpa)

Andrej Tarkovszkij egy alkalommal úgy fogalmazott egy interjúban, hogy a művészet dolga felkészíteni az embert a halálra. Hosszú ideig hajlamos voltam egyetérteni vele.

Krasznahorkai László óta azonban már nem így látom,

miatta tudom ugyanis, hogy a rólunk szóló ítéletet nem valamiféle idegen, kiismerhetetlen hatalmak szabják ki ránk, mint ahogyan Kafka gondolta azt. Az ítélet mi magunk vagyunk, lüktet belül, mint ereinkben a vér, át- meg átjár bennünket, ha feltekintünk a szürke égboltra, ha megpillantjuk a lemenő nap utolsó sugarait vagy amikor végignézünk egy vigasztalan vidéki vasútállomás acélvilágán. Krasznahorkai László könyveit olvasva minden alkalommal úgy érzem, hogy ez a belém plántált, apró kis ítélet hirtelen mocorogni kezd. Nem akar beletörődni a sötétségbe – törekedni próbál a fény felé.

Krasznahorkai László nem tesz mást, mint hogy szembesít minket mindazzal, amit nem szeretnénk látni – ez a szembesítés pedig meglehet, megterhelő, de egyszersmind felszabadít és reménnyel tölt el. Hiszen ha leírható az, amiről azt hittük, leírhatatlan, ha megtölthetjük esztétikával a sivárságot, a lehangolóan rút valóságot, akkor többé nincs mitől félnünk. Neki köszönhetően ezért ma már úgy hiszem, hogy ez a művészet dolga: felkészíteni minket a reményre.  

Születésnapja alkalmából ezért – ha nem túl nagy kérés, ha nem fárasztja nagyon – arra kérjük, írjon még nekünk, bármit, akármit, hiszen „ezer csókkal is felér egy-egy gyöngybetűs levél.”

Boldog születésnapot kíván,
egy magányos, fáradt, érzékeny olvasó

Fejléckép: Krasznahorkai László (Fotó/Forrás: Szilágyi Lenke)

Rekviem az utolsó Árpád-házi királyért – elolvastuk Krasznahorkai László új regényét

Kapcsolódó

Rekviem az utolsó Árpád-házi királyért – elolvastuk Krasznahorkai László új regényét

A Zsömle odavan Krasznahorkai László talán legszociálisabb regénye, abban az értelemben, hogy bár olvasható a szélsőséges nacionalizmus szatírájaként is, a történeten keresztül kirajzolódik előttünk a mai vidéki Magyarország és az idősek társadalmi rétegének elmagányosodása is.

Krasznahorkai Lászlóról szóló monográfia jelenik meg januárban

Krasznahorkai Lászlóról szóló monográfia jelenik meg januárban

Szabó Gábor Kilátás az utolsó hajóról – Krasznahorkai László prózavilága című kötete 2024. január végén jelenik meg a Magvető Kiadó gondozásában, akik ezzel a kiadvánnyal köszöntik a kerek születésnapját ünneplő szerzőt.

Valuska, a kozmikus magasságokba emelt szent bolond

Valuska, a kozmikus magasságokba emelt szent bolond

Krasznahorkai László kultuszregényéből, Az ellenállás melankóliájából készült Eötvös Péter legújabb, egyben első magyar nyelvű operája. A Valuska bemutatója kapcsán a klasszikus zenei és a könyvrovatunk vezetője, Kondor Kata és Varga Bence beszélgetett.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv podcast

„A nagymamák bedobják magukat rendesen” – Kapinya Viktória a Lírástudók vendége

Második regényében felbolydul egy tízemeletes panelház élete: eltűnik egy csomó pénz, és borterasz nyílik a tetőn. Kapinya Viktóriával beszélgetett Grisnik Petra a Lírástudók új évadának első adásában Panel Boogie című könyvről.
Könyv magazin

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.
Könyv kritika

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Könyv hír

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.
Könyv hír

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be.