Könyv

Rovarokkal, penésszel, idővel való küzdelem a corvinák védelmében

2019.01.13. 12:20
Ajánlom
Vegyészek, restaurátorok, ötvös- és textilművészek is munkálkodtak azért, hogy Mátyás király világhírű kódexei fennmaradjanak.

Fel kell ismerni a kódexet. Ha nincs adat, a jelekből, díszítésekből kell tudni megállapítani, hogy az mikor keletkezett.

Szükséges ismerni a könyvkötés történetét, a tinta összetételét és készítésének módjait. Sorolta Beöthyné Kozocsa Ildikó, az Országos Széchényi Könyvtár egykori munkatársa, aki kilenc éven keresztül mintegy harmincöt corvina restaurálásban vett részt, mi mindenre kell figyelni, ha keze ügyébe kerül egy Mátyás korabeli kötet. Ahogy fogalmazott, ahhoz, hogy valaki hozzáérjen a corvinákhoz nem elég a könyvkötés tudománya, kémiai, biológiai, művészettörténeti és rajztudás is szükséges.

A restaurátor arról mesélt, a Törökországból visszakerült corvinák restaurálása okozta a legnagyobb kihívást.

"A törökök hatalmas károkat okozva eltávolították az eredeti lila bársony- és bőrkötést, majd piros, zöld valamint fehér bőrkötéssel vonták be a könyveket, ráadásul úgy adták vissza, hogy a török felségjelet is rábiggyesztették, belül viszont nem restaurálták. A pergamenből darabok hiányoztak, az írás olvashatatlanná vált, a köteteket rovar-, penész- és gombakár érte, ezért a pergament pótolni kellett, de nem lehetett újjal kiegészíteni, különben az letört volna" – idézte fel a munkálatokat. A lapok pótlására új módszert kezdtek el kikísérletezni, amelyhez a Bőripari Kutató Intézet egyik bőrvegyész munkatársa is csatlakozott. Az eredeti pergamenhez hasonló anyagot igyekeztek létrehozni pergamen porból, különböző adalékokból és fertőtlenítőből. Az így kapott pépet először töredékeken tesztelték, hogy mennyire tartós, majd miután bevált a kódexeken is alkalmazták. Az Országos Széchényi Könyvtár Restauráló Laboratóriumának pergamen- kódexrestauráló eljárását 2017-ben Magyar Örökség Díjjal jutalmazták.

corvinafoto-121331.jpg

Akadt, ahol a pergamen is pótlásra szorult (Fotó/Forrás: OSZK)

A kódexek restaurálásában textil- és ötvösművészek is részt vettek, ugyanis a bársonykötéseket és az aranyozott csatokat a szakemberek tudták helyreállítani, vagy a régihez hasonlót létrehozni.

"Mátyás király korában is ügyeltek a könyvek védelmére, ugyanis tisztában voltak azzal, hogy a pergamen hő és pára hatására képes mozogni, ezért azt csatok közé kell szorítani. A feljegyzések szerint a könyvek érdekében az uralkodó polcokra fektetve, letakarva tárolta a köteteket, némelyik kötésen lánc nyoma is felfedezhető. Ez valószínűleg azért volt a kódexeken, hogy azok ne kerüljenek illetéktelen kezekbe. A legújabb kutatások szerint Budán is létrejött egy könyvkötő műhely, Mátyás király pedig nem csak gyűjtötte, hanem olvasta is a köteteket" – ismertette a szakértő.

A Corvina könyvtár budai műhelye című kiállítás megtekinthető 2018. november 6. és 2019. február 9. között.
kedd-vasárnap: 9.00-18.00
A kiállítás helyszíne: Országos Széchényi Könyvtár
1014 Budapest, Szent György tér 4-5-6.
Budavári Palota "F" épület
(Megközelíthető a Dózsa György térről gyorslifttel vagy a 16-os, illetve a 16/A busszal a Dísz tér és az Oroszlános Udvar felől.)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Könyv podcast

„Amikor kiscicás filtert használunk, az is mesterséges intelligencia” – Szertics Gergely a Lírástudókban

Féljünk tőle vagy örüljünk a mesterséges intelligenciának? Miközben a techóriások dollármilliárdokat fektetnek bele, mi kamufotókat és kamuszövegeket látunk a közösségi oldalakon. Pedig jóval többről van itt szó, és ebbe segít beavatni Szertics Gergő új könyvével, akit ezúttal is Grisnik Petra kérdezett podcastunkban.
Könyv hír

Meghirdették a Szép Magyar Könyv versenyt!

Szépirodalom, gyermek és ifjúsági, ismeretterjesztő, szakkönyv, valamint sok más kategóriában is kiderülhet, mi volt 2024 legszebb kiadványa. Tavaly 63 kiadó és kulturális intézmény vett részt a szakmai versenyen.
Könyv ajánló

Online olvasóklubot indít a Líra Könyv Ruff Orsolya és Grisnik Petra vezetésével

Január 30-án startol el a Líra Könyv új beszélgetős műsora, az első alkalommal Grisnik Petra beszélget Grecsó Krisztiánnal. A szerzőtől nekünk is lehetőségünk nyílik kérdezni. 
Könyv hír

A Líra javára döntött a Kúria az Esti mesék lázadó lányoknak című könyv ügyében

A Kúria megtagadta a kormányhivatal keresetét, így nem vizsgálják újra a Francesca Cavallo és Elena Favilli könyve kapcsán indított ügyet. Indoklásuk szerint a rendkívüli perorvoslati eljárást önmagában nem alapozza meg az, hogy a kormányhivatal nem ért egyet a jogerős ítélet jogértelmezésével.