Könyv

Spiró: "Aki ma Magyarországról ír, a világról ír"

2018.01.04. 09:11
Ajánlom
Spiró György legújabb regényében, a Kőbékában egy tudatlannál is tudatlanabb alak kalandjait követhetjük nyomon téren és időn át. Mint interjúnkból kiderül, nem is olyan könnyű buta figurákat írni – de van-e felelősségük az ilyen együgyű embereknek?

– A Kőbéka műfaja „mesély”. Mit jelent ez?

Spiró György: Kőbéka

Spiró György: Kőbéka

– Ezt a különös szót én találtam ki – azt jelenti, hogy a történet meseféle, de nem egészen az, amit meseként megszokhattunk. Jobb műfaji meghatározást nem tudtam adni a könyvnek; úgyhogy 

ezentúl a hasonlóan fura dolgok hadd legyenek mind mesélyek.

– A Feleségverseny és a Jégmadár után ismét disztópikus szatírát írt – alkotói szempontból van különbség az ilyen könyvek és a klasszikus történelmi regényei között, mint a Fogság vagy Az ikszek?

– Igazán nagy különbség nincs – talán ha sci-fit írnék, ami teljes egészében a jövőt ábrázolja, akkor máshogy fognék hozzá. Ennek a mesélynek egy része viszont a múltban játszódik, tehát ugyanúgy kellett kutatnom, mint egy tisztességes történelmi regény esetében. Az sem nagyon más, ha a jelenről próbál írni valamit az ember – az anyaggyűjtést akkor sem lehet kikerülni. Nem is szeretném, az anyaggyűjtés nemcsak fontos, de igazán élvezetes is. Persze az is szép, amikor kitalálok dolgokat – de ha megtudok valamit, ami tényleg létezett, és abból próbálok megformálni valamit, az az igazán izgalmas.

– A fülszöveg szerint az új könyve címe lehetett volna bármi, „Lipót”, „Kálmán vezér” vagy akár „Záp” is. A Kőbékának nem csak a címe többesélyes: olvasáskor az az ember érzése, hogy a cselekmény szinte bárhol játszódhatna. Mennyire szól a magyarokról, a magyarokhoz?

– Ezt az olvasónak kell eldöntenie. A könyvben öt földrészen járunk, ezek közül pedig négyen magyarokkal is találkozhatunk. Szerintem ha valaki ma Magyarországról ír, a világról ír. Én mostanában,

az elmúlt pár évben nem látok különösebb fáziseltolódást a világ és miköztünk – ez a világra nézve nagyon fájdalmas.

– A főszereplőt beszédes módon Melák Kálmánnak, vagyis Kálmánkának hívják. Ő lehetne A tanú-beli Pelikán elvtárs előde vagy épp utóda?

– Elég sok mű járt a fejemben írás közben, ezekre bőven utaltam is a könyvben – A tanú speciel pont nem jutott eszembe. A magyar irodalomnak kevés ilyen, kissé meghatározhatatlan, naiv és féleszű figurája van, aki csak sodródik az eseményekkel, nem képes és nem is akar semmit tenni ellenük. Nem is könnyű ilyen alakot írni, aki ennyire egyedi, de mégis általános karakter. Talán Tersánszky Kakuk Marcijával mutat valamelyest rokonságot.

könyv interjú 1801 spiró

könyv interjú 1801 spiró

– Kakuk Marci is sodródik az árral, neki viszont megvannak a maga trükkjei és taktikái – Kálmánkát nem vádolhatjuk ezzel. Legtöbbször azt se tudja, hol van és miért, úgy tűnik, nem is érdekli, hogy mi történik vele. Az ilyen embernek van felelőssége? Felment-e bármi alól a nem tudás?

– A Kálmánkával történtek pontosan ezeket a kérdéseket vetik fel. Nem ismeri az őt körülvevőket, azok szándékait, még a saját cselekedetei súlyával sincs tisztában. Mégis, a történet egy pontján aláír valamit. Lehet, hogy ennek súlyos következményei lesznek. Lehet, hogy pont ennek lesznek a legsúlyosabb következményei.

– A fény a sötétséggel jár – nyilatkozta. Legújabb könyve tagadhatatlanul az utóbbiról szól. A fény kevésbé izgalmas vagy érdekes? Nem tervez az emlegetett egyensúly miatt arról is írni?

– Már megtettem párszor, és nagyon jól is esett. Például a Honderű című darabomban, amit tizen-pár éve mutattak be sikeresen, nagyszerű színészek előadásában. Ebben a XX. századi magyar értelmiségnek egy kivételesen művelt rétegét választottam hősül. Öt ilyen alak szerepel a műben, nagy 

boldogság volt beszéltetni őket a színpadon, hiszen csodálatosan fogalmaznak, és a rengeteg hányattatás ellenére is megőrizték az emberségüket.

Nagy öröm ilyet írni, de nem csak ilyet ír az ember. Hanem például teljesen hülye alakokat – a maga módján ezt is lehet élvezni.

A KULT50 bemutatja: Spiró György

Kapcsolódó

A KULT50 bemutatja: Spiró György

Az egyik legnagyobb élő magyar íróként emlegetett alkotót nem különösebben foglalkoztatja, ki hogyan vélekedik róla. Spiró György portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.
Könyv kritika

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Könyv hír

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.
Könyv hír

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Könyv ajánló

Mutatjuk, mikor találkozhatunk Jón Kalman Stefánssonnal a Könyvfesztivál idején

A szeptemberi irodalmi eseményre az izlandi író, költő két új könyve is megjelenik magyarul, a művész a könyvbemutatók mellett egy díjat is átvesz, valamint egy filmvetítésen is részt vesz majd.