Könyv

Szabadon hozzáférhetővé vált Keresztury Dezső életműve a MEK-ben

2023.09.11. 14:35
Ajánlom
Az Országos Széchényi Könyvtár megállapodott a szerző jogörökösével, így a Széchenyi-díjas alkotó harminckilenc műve vált elérhetővé online, köztük Keresztury Dezső Arany Jánosról és Batsányi Jánosról írt monográfiái, verseskötetei, visszaemlékezései, illetve esszé- és tanulmánygyűjteményei.

Keresztury Dezső Széchenyi-díjas akadémikus, író, költő, irodalomtörténész, kritikus, műfordító, egyetemi tanár, kultúrpolitikus születésének 119. évfordulója alkalmából Zalaegerszegen megállapodás született jogörököse, Buzási Ádám és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) között, amelynek értelmében a nemzeti könyvtár jogosulttá vált a teljes írói hagyaték feldolgozására, digitalizálására és publikálására – adta hírül az OSZK. Az intézmény a szerző harminckilenc művét tette szabadon hozzáférhetővé a Magyar Elektronikus Könyvtárban.

„Keresztury életműve a nemzeti könyvtár legnagyobb XX. századi irodalmi hagyatékává szervesült, és ez kijelöli a hozzá fűződő könyvtári munka módját és irányát.

A mintegy háromszáz doboznyi örökség feldolgozása a nemzeti könyvtár és az irodalomtörténet-írás közös feladata

– idézte a közlemény Rózsa Dávidot. Az ÓSZK főigazgatója művelődéstörténeti jelentőségű pillanatnak nevezte a megállapodást, amely példaértékű lehet a nemzeti kultúra örökségét ápoló intézmények és magánszemélyek számára egyaránt. 

A most közzétett harminckilenc mű közt szerepelnek többek között Keresztury Dezső Arany Jánosról és Batsányi Jánosról írt monográfiái, verseskötetei, visszaemlékezései, esszé- és tanulmánygyűjteményei.

Az OSZK közleménye felidézte, Keresztury Dezső (1904-1996) iskolai tanulmányait szülővárosában, Zalaegerszegen kezdte meg, majd Eötvös-kollégistaként a budapesti, a berlini és a bécsi egyetemen fejezte be. Huszonöt évesen a berlini egyetem magyar lektora, a Magyar Intézet könyvtárosa, közben a Pester Lloyd irodalmi, később kulturális rovatvezetője volt. 1945 és 1947 között a Nemzeti Parasztpárt színeiben vallás- és közoktatásügyi miniszterként tevékenykedett. Ezt követően az Eötvös József Collegiumot igazgatta, majd a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában, végül 1950-től 1971-es nyugdíjba vonulásáig az OSZK különböző részlegeinek vezetőjeként dolgozott. Bár 1982-ben akadémikussá választották, a XX. századi magyar kultúra meghatározó alakja szerényen csak „polikíváncsinak" tartotta magát.

Fejléckép: Keresztury Dezső a nemzeti könyvtár hivatali szobájában 1968 körül (Fotó/Forrás: Katkó István / Színháztörténeti és Zeneműtár)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Elhunyt Vásáry Tamás

Életének 93. évében, csütörtökön éjjel elhunyt Vásáry Tamás, a nemzet művésze, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, karmester, a Szent István Rend birtokosa a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
Vizuál

Elhunyt Keleti Éva

Nevéhez fűződik számos jelentős, de elfeledett fotóművész munkásságának újrafelfedezése, 1955 óta fotózott, színházi fényképezésben iskolát teremtett. Keleti Éva, a magyar fotóművészet ikonikus alakja 94 éves volt.
Klasszikus

Kurtág György a Zeneakadémia díszdoktora lett

A hamarosan századik születésnapját ünneplő zeneszerzőnek, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egykori növendékének február 6-án este adta át az elismerést az intézmény vezetősége.
Klasszikus

A külföldi magyar közösségekhez is szól a Concerto Budapest Mozart Planet-sorozata

Ötven hazai település mellett nyolc európai fővárosba is eljut a Concerto Budapest művészeinek Mozart Planet elnevezésű koncertkörútja, melynek során hazai közösségekbe és külföldi városokba viszik el a klasszikus zene harmóniateremtő üzenetét.
Vizuál

A titkosügynök: hamarosan a mozikban a brazil sikerfilm

A Cannes-ban és a Golden Globe-on is díjazott Kleber Mendonça Filho új filmje egy erőszakos múltja elől menekülő apa történetén keresztül rajzol sötét képet Brazíliáról. A négy Oscarra jelölt A titkosügynök február 19-étől látható a magyar mozikban. Előzetes a cikkben!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Amerikai csúcskiadóhoz kerül Polgár Judit készülő memoárja

A kötet világjogait a Penguin Press vásárolta meg, amely olyan sztárszerzők műveit jelenteti meg, mint Yuval Noah Harari, Anne Applebaum vagy épp Timothy Snyder.
Könyv Lírástudók

„Nem lefelé nézett a gyerekre” – Janikovszky Évára emlékezünk a Lírástudókban

Idén ünnepeljük Janikovszky Éva születésének 100. évfordulóját, ebből az alkalomból meghívtuk Janikovszky Jánost, az írónő fiát és Lovász Andreát, a Móra Kiadó főszerkesztőjét, hogy felidézzük a máig népszerű gyerekkönyveket és kedvet csináljunk az emlékév programjaihoz.
Könyv magazin

Vámos Miklós: „Ami eredeti és jó, az nem föltétlenül könnyű eledel”

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Korábban szerepelt már írás Krasznahorkai-műről, most a Nobel-díjas magyar szerző legutóbbi regényét, A magyar nemzet biztonságát ajánlja olvasóink figyelmébe.
Könyv hír

Vámos Miklós, Babarczy Eszter és Mesterházy Balázs kapja idén a Baumgarten-emlékdíjat

A Baumgarten-emlékdíjat 2019-ben Kukorelly Endre író kezdeményezésére alapította a Gyümölcsöskert Irodalmi Egyesület. Az átadásra február 11-én kerül sor.
Könyv magazin

„Bereményi Géza közelében élhetőbbé vált valamiképpen az élet” – alkotótársai köszöntik a 80 éves művészt

Bereményi Géza a kortárs magyar művészet egyik legsokoldalúbb alkotója. Születésnapja alkalmából Can Togay, Dés László, Für Anikó, Gauder Áron, Grecsó Krisztián, Járai Márk, Másik János, Tóth Barnabás és Víg Mihály köszönti.