Könyv

„Térey nem egy unalmas aktakukac volt” – hazatért Debrecenbe a szerző hagyatéka

2023.09.18. 11:10
Ajánlom
A napokban megnyitotta kapuit a Térey Könyvsarok elnevezésű emlékmúzeum, ahol a tragikus hirtelenséggel elhunyt József Attila-díjas művész tárgyi hagyatékát tekintheti meg a közönség. A múzeum létrehozói abban bíznak, hogy a Könyvsarok a jövőben egy kis kulturális központtá nőheti ki magát. + GALÉRIA

Júniusban érkezett a hír, hogy a 2019-ben elhunyt Térey János Viza utcai lakásának tárgyi hagyatéka egy az egyben átköltözik a művész szülővárosába, Debrecenbe. A József Attila-díjas író, költő, műfordító, drámaíró özvegye, Harmath Artemisz irodalomtörténész a hagyatékot a Méliusz Juhász Péter Könyvtár gondozására bízta, akik a szerző fiatalkorának legkedvesebb kiskönyvtárát jelölték ki a személyes tárgyak otthonául.

A Térey Könyvsarok elnevezésű lakásmúzeum szeptember 14-én, a Térey Könyvünnep részeként nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt.

A tárlaton egyebek közt kéziratok, levelek, díjak, több ezer kötet – köztük kortársai által dedikált példányok –, régi bútorok és személyes tárgyak kaptak helyet.

Egyúttal megkísérelték rekonstruálni Térey nappaliját is, amelyben számos gyerekkorából megőrzött játék és plüss volt látható. A lakásmúzeumban különféle eseményeket is terveznek, egyebek közt ösztöndíj-, illetve rezidenciaprogramot, valamint ide költöznek majd az Alföld-stúdió ülései is. A múzeum létrehozói abban bíznak, hogy a Könyvsarok a jövőben egy kis kulturális központtá nőheti ki magát, amely lehetőséget teremt a kutatóknak elmélyedni a személyes tárgyakon keresztül is az életműben.

A Térey Könyvsarok megnyitóján mások mellett Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Könyvtár igazgatója is jelen volt, aki szerint az első lépés, hogy megfelelő körülményeket teremtsenek a hagyaték gondozásához, csak ezután következhet a kutatói munka. Hozzátette,

szeretnék filológiailag is feldolgozni a hagyaték elemeit, megérteni azt a kapcsolati hálót, ami a levelezésekből kibontakozik, és azt, hogy a hagyatékból mi az, ami még publikálható.

A megnyitóhoz kapcsolódóan a hagyaték gondozói felkérték Térey három jóbarátját, Gábor Tóth Ildikót, Szirák Pétert és Szénási Miklóst, hogy válasszanak ki egy-egy tárgyat a hagyatékból, és azokon keresztül idézzék meg a költő alakját. A híres „Semmibe vezető kapukulcs”, néhány fénykép és egy kazetta került elő a hagyatékból, és megannyi történet bújt elő mögülük.

„Térey nem egy unalmas aktakukac volt, költő mivoltához hozzátartozott a lenyűgöző, komplex személyisége is, éppen ezért nem elegendő úgy emlékeznünk rá, hogy felcsapjuk egy kötetét.

Ahhoz, hogy költészete életben maradjon, szükség van az adomákra, emlékeznünk kell rá akár úgy is, hogy felteszünk egy zenét, és eszünkbe jut: ez Jánosnak is tetszene

– fogalmazott az eseményen Szénási Miklós.

Fejléckép: Harmath Artemisz a Térey Könyvsarok előtt (Fotó/Forrás: Miskolczi János / Méliusz Juhász Péter Könyvtár)

A KULT50 bemutatja: Térey János

Kapcsolódó

A KULT50 bemutatja: Térey János

Sirokai Mátyás szerint Térey János költészetének egyik legnagyobb vonzereje a „nagyzenekari hangzás”. A Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványban szereplő portré.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Új fénytörésben – Barta Dóra a Turandotról

Hosszú idő után új rendezésben láthatjuk az Operaházban Turandot, a kínai hercegnő történetét. Barta Dóra rendező-koreográfussal a novemberi bemutató kapcsán beszélgettünk.
Vizuál

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Színház

Elhunyt Tatár Eszter rendező

A Jászai Mari-díjas alkotót, aki a MMA Színházművészeti Tagozatának Díját is elnyerte, kilencvenkét éves korában érte a halál. Munkásságáról egykori munkahelye, a Nemzeti Színház emlékezett meg.
Klasszikus

Kundera művére fókuszál a Zeneakadémia kamarazenei fesztiválja

Minden évben egy-egy irodalmi alkotás köré szerveződik a kamara.hu zenei programja, ezúttal A lét elviselhetetlen könnyűsége című regény a vezérfonala a fesztiválnak, amelyen világhírű zenészek lépnek fel november 14. és 17. között.
Vizuál

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv gyász

Elhunyt Domonkos István

A József Attila-díjas író, költő halálhíréről a Fórum Könyvkiadó számolt be közösségi oldalán. Domonkos István nyolcvannégy éves volt, legutóbb 2015-ben jelent meg kötete Allegro bajbajó címmel.
Könyv hír

Zágrábba költözik a magyar irodalom

November 12-17. között sztárírókkal, irodalmi és művészeti szaktekintélyekkel, kiadókkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, kulturális és zenei programokkal várják az érdeklődőket. az Interliber Könyvvásáron Zágrábban.
Könyv hír

Szívinfarktust kapott Nemere István

A Blikk információi szerint a magyar író születésnapi rendezvénye után lett rosszul, a mentősök fél óráig küzdöttek az életéért, a kórházban jelenleg mélyaltatásban tartják. A világrekorder művész ötvenéves pályájáról a közelmúltban dokumentumfilm jelent meg. 
Könyv magazin

„Csodálatos éjszaka, a csillagok a hajamra űlnek” – 10+1 idézet Radnóti Miklós halálára

Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. november 9-én hunyt el a magyar költészet egyik legnagyobb alakja. Radnóti Miklósra emlékezve Naplójából válogattunk idézeteket.
Könyv kritika

Az ég felé törekedve – kritika Jón Kalman Stefánsson verseiről

A magyar olvasóközönség szeptemberbe vehette kezébe a Typotex Kiadó jóvoltából Jón Kalman Stefánsson Versek című kötetét, amelyben a prózájáról ismert izlandi művész fiatalkori lírai műveit ismerhetjük meg. Laik Eszter írt a könyvről.