Júniusban érkezett a hír, hogy a 2019-ben elhunyt Térey János Viza utcai lakásának tárgyi hagyatéka egy az egyben átköltözik a művész szülővárosába, Debrecenbe. A József Attila-díjas író, költő, műfordító, drámaíró özvegye, Harmath Artemisz irodalomtörténész a hagyatékot a Méliusz Juhász Péter Könyvtár gondozására bízta, akik a szerző fiatalkorának legkedvesebb kiskönyvtárát jelölték ki a személyes tárgyak otthonául.
A Térey Könyvsarok elnevezésű lakásmúzeum szeptember 14-én, a Térey Könyvünnep részeként nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt.
A tárlaton egyebek közt kéziratok, levelek, díjak, több ezer kötet – köztük kortársai által dedikált példányok –, régi bútorok és személyes tárgyak kaptak helyet.
Egyúttal megkísérelték rekonstruálni Térey nappaliját is, amelyben számos gyerekkorából megőrzött játék és plüss volt látható. A lakásmúzeumban különféle eseményeket is terveznek, egyebek közt ösztöndíj-, illetve rezidenciaprogramot, valamint ide költöznek majd az Alföld-stúdió ülései is. A múzeum létrehozói abban bíznak, hogy a Könyvsarok a jövőben egy kis kulturális központtá nőheti ki magát, amely lehetőséget teremt a kutatóknak elmélyedni a személyes tárgyakon keresztül is az életműben.
A képre kattintva galéria nyílik meg.
A Térey Könyvsarok megnyitóján mások mellett Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Könyvtár igazgatója is jelen volt, aki szerint az első lépés, hogy megfelelő körülményeket teremtsenek a hagyaték gondozásához, csak ezután következhet a kutatói munka. Hozzátette,
szeretnék filológiailag is feldolgozni a hagyaték elemeit, megérteni azt a kapcsolati hálót, ami a levelezésekből kibontakozik, és azt, hogy a hagyatékból mi az, ami még publikálható.
A megnyitóhoz kapcsolódóan a hagyaték gondozói felkérték Térey három jóbarátját, Gábor Tóth Ildikót, Szirák Pétert és Szénási Miklóst, hogy válasszanak ki egy-egy tárgyat a hagyatékból, és azokon keresztül idézzék meg a költő alakját. A híres „Semmibe vezető kapukulcs”, néhány fénykép és egy kazetta került elő a hagyatékból, és megannyi történet bújt elő mögülük.
„Térey nem egy unalmas aktakukac volt, költő mivoltához hozzátartozott a lenyűgöző, komplex személyisége is, éppen ezért nem elegendő úgy emlékeznünk rá, hogy felcsapjuk egy kötetét.
Ahhoz, hogy költészete életben maradjon, szükség van az adomákra, emlékeznünk kell rá akár úgy is, hogy felteszünk egy zenét, és eszünkbe jut: ez Jánosnak is tetszene
– fogalmazott az eseményen Szénási Miklós.
Fejléckép: Harmath Artemisz a Térey Könyvsarok előtt (Fotó/Forrás: Miskolczi János / Méliusz Juhász Péter Könyvtár)