Könyv

Tízezer Visky András-kötetet ajándékoz a Libri a diákoknak

2025.06.13. 09:55
Ajánlom
Idén is megvalósul a Libri Könyvesboltok és a Jelenkor Kiadó irodalomnépszerűsítő kezdeményezése – ezúttal Visky András válogatott verseit jelentetik meg a diákok számára ingyenesen elérhető kötetben, tízezer példányban.

Mészöly Miklós, Nemes Nagy Ágnes, Nádas Péter, Borbély Szilárd és Térey János művei után idén Visky András József Attila- és Kossuth-díjas erdélyi magyar író, drámaíró és dramaturg költői munkásságával ismerkedhetnek meg a fiatalok. A Vissza a nyomokon című kötet június 12-től az Ünnepi Könyvhéten a Libri Könyvesboltok standjánál, valamint országszerte a Libri üzleteiben is beszerezhető lesz.

A válogatáskötetek átvételéhez csupán diákigazolvány felmutatására van szükség

– olvasható a Libri közleményében.

Visky András 1957-ben született Marosvásárhelyen. A Ceaușescu-diktatúra idején családjával együtt politikai okokból a romániai Bărăgan-alföldre deportálták – e gyermekkori tapasztalatai több művében is visszaköszönnek. A Kitelepítés című regénye az elmúlt évek legolvasottabb szépirodalmi alkotásai közé tartozik, amely 2023-ban Margó-díjat kapott, 2024-ben pedig elnyerte az év határon túl legnépszerűbb szépirodalmi művének járó Libri irodalmi díjat. Színpadi műveit hazai és határon túli társulatok is játsszák. Visky András jelenleg a Kolozsvári Állami Magyar Színház vezető dramaturgja.

503504747_1307259857458452_2350838096022813014_n-094138.jpg

A Libri Könyvesboltok és a Jelenkor Kiadó irodalomnépszerűsítő programjában megjelent kötetek (Fotó/Forrás: Jelenkor Kiadó)

Első verseskötete 1984-ben jelent meg Partraszállás címmel. A most megjelenő válogatáskötet az életmű legikonikusabb darabjait villantja fel a változatos és változékony formai megoldásokat felmutató korai versektől az egyéni és közösségi tapasztalatot, a személyes történéseket és a bibliai történeteket nyelvi eseménnyé formáló kései darabokig.

A kötethez kedvcsinálónak Visky András szavai a legalkalmasabbak – a szerző arról mondta el gondolatait, miért tartja fontosnak, hogy a mai fiatalok kortárs magyar irodalommal találkozzanak, és mit adhat a vers számukra a mai világban. „A kortárs művek különös erővel számítanak ránk, nem fogyasztói vagyunk a könyveknek, hanem – olvasva őket – egy közös alkotásban vehetünk részt. Egy szép beszélgetésben arról, hogy kik vagyunk. A jó irodalom meggyőz bennünket afelől, hogy

megszületésünkkor elfogadtunk egy meghívást, ami a világba szólított bennünket.

Ittlétünk nem a véletlenek összjátéka, egy nagy kiterjedésű kompozíciónak vagyunk a részei mindannyian. Tegyük hozzá a saját szabadságunkat, ezt senki nem cselekedheti meg helyettünk. A kortárs irodalom megtanít örülni. Örülni annak, akik vagyunk.”

A Libri a kultúra elhivatott pártolójaként egyik fő feladatának tartja az olvasás népszerűsítését és a kortárs irodalom támogatását – fogalmaztak közleményükben. Mint írták, céljuk, hogy minél szélesebb közönséghez jussanak el azoknak a hazai szerzőknek a könyvei, akik nagyban hozzájárultak Magyarország szellemi és kulturális örökségének gyarapításához. Az elmúlt években a Libri mintegy ötvenezer ajándékkötetet biztosított diákok számára azzal a céllal, hogy a kortárs szerzőket minél ismertebbé és népszerűbbé tegye a fiatalok körében.

További részletek a Libri oldalán.

Fejléckép: Visky András a Libri díj átvételekor (Fotó/Forrás: Schumy Csaba / Libri)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Igazi művész a hamis próféták világában – új életrajzi könyv jelenik meg David Lynchről

Októberben vehetik kézbe a magyar olvasók Ian Nathan könyvét, amely részletesen mutatja be az idén januárban elhunyt filmrendező, festő, fényképész, David Lynch munkásságát és életét. A kötet a Troubadour Books gondozásában jelenik meg, Illés Róbert fordításában.
Plusz

Egy csipetnyi Párizs Budapesten – ingyenes utcabál a Francia Intézet előtt

Anaïs Rosso francia művész, valamint Lakatos Mónika és FolkTriója is fellép július 12-én a Francia Intézet által szervezett ingyenes eseményen, ahol kulturális és gasztronómiai programokkal várják az érdeklődőket.
Klasszikus

Bach a falumúzeumban – zalai orgonán készült felvétel a barokk mester műveiből

Mátyás István orgonaművész a jelenleg a zalacsébi templomban található, hányattatott sors után megmentett hangszeren rögzítette Johann Sebastian Bach olyan műveit, amelyek kisebb méretű orgonán is játszhatók.
Könyv

Krimi határok nélkül – regénypályázatot hirdetett a Prae Kiadó

A Prae Kiadó ismét felhívást fogalmaz meg magas színvonalú krimik, kizárólag regények írására. A kiadó által gondozott Krimi Ma sorozat célja a hazai, szépirodalmi igénnyel megírt krimi kínálatának bővítése, az iránta való érdeklődés élénkítése. A pályázat nyílt.
Zenés színház

Keresztes Tamás és Sodró Eliza is beugrik a nagybőgőbe – rendhagyó operettgála készül Veresegyházon!

Milyen bonviván Nagy Ervin? Vajon Sodró Elizának is délibábos a Hortobágy? A szokatlan kérdésekre a Mézesvölgyi Nyár ad majd válaszokat augusztus 13-án, érkezik ugyanis Peller Károly rendhagyó operettgálája.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Beleolvasó – Zajácz D. Zoltán: Moszkva, Balaton

1987, Moszkva. Irina Kulikova őrnagyot a legújabb ügye a moszkvai magyar nagykövetségre szólítja. Mindeközben Tihanyban is eltűnik valaki, méghozzá a híres moszkvai Bolsoj egyik balerinája. Olvass bele Zajácz D. Zoltán új krimijébe!
Könyv hír

Krimi határok nélkül – regénypályázatot hirdetett a Prae Kiadó

A Prae Kiadó ismét felhívást fogalmaz meg magas színvonalú krimik, kizárólag regények írására. A kiadó által gondozott Krimi Ma sorozat célja a hazai, szépirodalmi igénnyel megírt krimi kínálatának bővítése, az iránta való érdeklődés élénkítése. A pályázat nyílt.
Könyv ajánló

Igazi művész a hamis próféták világában – új életrajzi könyv jelenik meg David Lynchről

Októberben vehetik kézbe a magyar olvasók Ian Nathan könyvét, amely részletesen mutatja be az idén januárban elhunyt filmrendező, festő, fényképész, David Lynch munkásságát és életét. A kötet a Troubadour Books gondozásában jelenik meg, Illés Róbert fordításában.
Könyv ajánló

Egy nép küzdelmes sorsa tárul fel a Nobel-díjas Abdulrazak Gurnah új könyvében

Az Európa Könyvkiadó gondozásában és Neset Adrienn fordításában jelent meg Abdulrazak Gurnah A tengernél című regénye, amely immáron az ötödik kötet a Nobel-díjas szerző hazai  életműkiadásában.
Könyv ajánló

Új könyvvel jelentkezik Matthew McConaughey, az örök optimista

A 21. Század Kiadó gondozásában jelenik meg magyarul az Oscar-díjas amerikai színész új, Versek & Imák című könyve, amely inspiráló, hittel teli, helyenként nevettető gyűjtemény arról, hogyan manőverezzen az ember az élet rodeójában, és hogyan vegye üldözőbe az álmait.