Könyv

Több mint kétszáz mű vált ingyenesen hozzáférhető közkinccsé a Magyar Elektronikus Könyvtárban

2025.01.03. 10:05
Ajánlom
Mások mellett Herczeg Ferenc, Nagy Lajos, valamint Robert Capa kötetei is szabadon hozzáférhetővé váltak, miután lejárt a rájuk vonatkozó szerzői jogvédelem.

2025. január 1-jétől ingyenesen, szabadon hozzáférhető és letölthető 250 közkinccsé váló mű a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos SzéchényiKönyvtár (MNMKK OSZK) Magyar Elektronikus Könyvtárában (MEK). Az év folyamán további művek is feltöltésre kerülnek, így a MEK 2025-ben is valódi kincsesbánya lesz az irodalom, a tudomány és a művészet kedvelői számára.

A MEK Magyarország legrégibb, immár három évtizedes múltra visszatekintő elektronikus könyvtára, amely a magyar írásbeliség kiemelkedő értékeit hordozza.

Az MNMKK OSZK által működtetett szolgáltatás ezzel is hozzájárul a nemzeti örökség ápolásához és megőrzéséhez, valamint elérhetőségük biztosításához a jelen és a jövő olvasói számára

– írja az intézmény közleményében. Emlékeztettek, a MEK 2024-ben közel húszmilliós látogatottságot ért el, az MNMKK OSZK további digitális tartalomszolgáltatásai összesen mintegy tízmillió látogatót vonzottak. A nemzeti könyvtár digitalizáló központjának teljesítménye továbbra is stabilan az európai élvonalban van több mint14 millió levilágított oldallal – írták.

HerczegFerencKezkezetmosAzelsoviharAMEK-befelkerult250eletmuegyikkoteteFotoMNMKKOSZK-095643.jpg

Herczeg Ferenc Kéz kezet most / Az első vihar című kötete is ingyenesen hozzáférhetővé vált a Magyar Elektronikus Könyvtárban (Fotó/Forrás: MNMK OSZK)

A 2025. január 1-jétől hozzáférhető gyűjteményrész a kultúra és a tudomány terén tevékenykedett, 1954-ben elhunyt szerzők életművéből merít. Herczeg Ferenc (1863–1954) a két világháború közötti időszak egyik legnépszerűbb magyar írója, akinek Az élet kapuja című regényét háromszor is jelölték irodalmi Nobel-díjra. Drámái és regényei a magyar és nemzetközi színpadokon is maradandók. Nagy Lajos (1883–1954) a szatirikus próza mestere, a Nyugat főmunkatársa és többszörös Baumgarten-díjas író, aki novelláival vált igazán ismertté. Robert Capa (1913–1954), a világhírű magyar–amerikai fotográfus és haditudósító, a 20. század egyik legjelentősebb dokumentaristája.

Fényképei máig a háborús fotográfia ikonikus alkotásai.

Gerevich Tibor (1882–1954) a művészettörténet és kultúrpolitika kiemelkedő alakja, akadémikus, akinek munkássága a magyar és nemzetközi műemlékvédelem területén is meghatározó. Huszti József (1887–1954) a klasszika-filológia és a magyar humanizmus jeles kutatója, aki többek között Janus Pannonius munkásságának tanulmányozásával ért el kiemelkedő eredményeket. Papp Viktor (1881–1954) zenekritikus, zenetörténész és irodalmár aktívan részt vett a zenei kultúra népszerűsítésében. Rapaics Raymund (1885–1954) a magyar növényföldrajz és történeti botanika úttörője, akadémikus, akinek művei a magyar Alföld ősi növényvilágát mutatják be részletesen.

A szerzői jogi védelem Magyarországon a szerző halálát követő hetven évig érvényes. Ezen időszak lejártát követően a művek közkinccsé válnak, azaz szabadon másolhatók, terjeszthetők és feldolgozhatók.

Fejléckép: Herczeg Ferenc és Robert Capa(Fotó/Forrás: Wikipedia; Gerda Taro / Wikipedia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Gregory Porter is fellép a Margitszigeti Színházban

Opera, musical, rendhagyó táncelőadás, filmzene koncert, cirkuszshow – a Margitszigeti Színház idén is változatos műfajokkal várja a közönséget Budapest szívében, májustól egészen szeptemberig.
Vizuál

Grandiózusan szabálytalan és szabálytalanul grandiózus – kritika A brutalistáról

Adrien Brody felejthetetlen módon formálja meg Brady Corbet új, nagyszabású filmjében a fiktív magyar építészt, Tóth Lászlót, akinek történetén keresztül nemcsak egy 20. századi életút jelenik meg, hanem az amerikai kapitalizmus kritikája is. A brutalista kritika.
Klasszikus

Ez volt az év koncertje 2024-ben!

Kérésünkre idén is olvasóink mondták meg, hogy az általunk kiválasztott 10+2 klasszikus zenei koncert közül melyik volt az, amely 2024-ben számunkra a legemlékezetesebb volt. Íme a nyertesek listája!
Színház

Oláh Tánia: „Az, hogy magyarul játszhassak, mélyről jövő vágyam volt”

Szabó Magda első darabját, a Disznótor című regényből színpadra adaptált Kígyómarást mutatja be január 17-én az Újszínház, koprodukcióban a Békéscsabai Jókai Színházzal. Az előadásban Kémery Paulát alakító Oláh Tánia Andrea nyár óta a teátrum társulati tagja, viszont most először lép színpadra Budapesten.
Színház

Az Országgyűlés több kulturális jogszabályt is módosított, a színházi dolgozók tiltakoznak

A Színházi Dolgozók Szakszervezetének elnöksége nyílt levélben szólalt fel annak kapcsán, hogy az Országgyűlés december végén egy salátatörvényben elrejtve számos ponton módosított több kulturális jogszabályt. A szervezet közleményét teljes terjedelmében közöljük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

A Líra javára döntött a Kúria az Esti mesék lázadó lányoknak című könyv ügyében

A Kúria megtagadta a kormányhivatal keresetét, így nem vizsgálják újra a Francesca Cavallo és Elena Favilli könyve kapcsán indított ügyet. Indoklásuk szerint a rendkívüli perorvoslati eljárást önmagában nem alapozza meg az, hogy a kormányhivatal nem ért egyet a jogerős ítélet jogértelmezésével.
Könyv magazin

Beleolvasó – Nyáry Krisztián: Itt kávéztak ők

A kávéházak korszaka lejárt, de egykori művész vendégeik öröksége ma is velünk él. Az ő törzskávéházaikról, mindennapjaikról, komoly vitáikról és komolytalan mulatságaikról szól ez a könyv. Olvasson bele ön is!
Könyv hír

Több mint kétszáz mű vált ingyenesen hozzáférhető közkinccsé a Magyar Elektronikus Könyvtárban

Mások mellett Herczeg Ferenc, Nagy Lajos, valamint Robert Capa kötetei is szabadon hozzáférhetővé váltak, miután lejárt a rájuk vonatkozó szerzői jogvédelem.
Könyv magazin

Vámos Miklós: Lávsztori a cseresznyéskertben

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az amerikai író, Ann Patchett Tom Lake című regényét ajánlja. Gondolataira a 21. Század Kiadó kommunikációs vezetője, Finy Petra reagál.
Könyv interjú

Nyáry Krisztián: „Tőlem nincs olyan távol Petőfiék kora, hogy ne látnám folyton a nyomait”

Nyáry Krisztián Itt kávéztak ők című kötetének lapjait legnagyobb művészeink és a hozzájuk fűződő legendás anekdoták töltik be. A Líra kreatív igazgatójával egyebek közt a magyar kávéházi kultúra sajátos jellemzőiről, kialakulásáról és utóéletéről beszélgettünk.