Könyv

Törölközőnap és más alternatív ünnepnapok

2018.05.25. 17:16
Ajánlom
Létezik a földi halandóknak egy nem is olyan kicsi csoportja, akik nem a karácsony, húsvét és ehhez hasonló ünnepek vonalán mozognak, hanem az irodalom jeles napjait ünneplik.

Ezek az alternatív ünnepnapok általában egy-egy könyvhöz  vagy filmhez kötődnek, és olyan vicces vagy furcsa gesztusokból állnak, amikről a rajongók megismerik egymást. Mintha a szabadkőművesség modern formái lennének ezek az amúgy informális, titkos közösségek, amelyek tagjait az köti össze, hogy olvasták, látták az adott művet, és nagy hatással volt rájuk.

Mivel ma rögtön három ilyen fura nap is van, a május 25-nél jobb alkalom nem is kínálkozik hasonló gyűjtésre.

Törölközőnap

Ha ma törölközőt látsz valakinél, akkor az első gondolatod ne az legyen, hogy az illető uszodába vagy edzeni megy. Valószínűbb, hogy a május 25-i törölköző napot ünnepli. Douglas Adams kultikussá vált regényének, a Galaxis útikalauz stopposoknak olvasótábora egy, a könyvből vett gesztussal tiszteleg a sci-fi író előtt. A olvasók először 2001. május 25-én, két héttel az író halála után vettek magukhoz törölközőt. A rajongók ezzel jelzik összetartozásukat. A törölköző a regényben szereplő útmutató szerint "a lehető leghasznosabb dolog, amit csak magával vihet a csillagközi stoppos. Egyrészt komoly gyakorlati értéke van: beletakarózhatunk, hogy meleghez jussunk, míg átugrándozunk a Jaglan-Béta hideg holdjain; heverhetünk rajta, míg a Santagrinus-V ragyogó, márványhomokos tengerpartjain szívjuk a sűrű tengeri levegőt; felvitorlázhatjuk vele minitutajunkat, míg lefelé sodródunk a lassú, lomha Moth folyón; takarózhatunk vele, miközben Kakrafoon sivatagainak vörös csillagai ragyognak ránk; megnedvesíthetjük és fegyverként használhatjuk kézitusában; fejünkre tekerhetjük, hogy távol tartsuk a mérges gőzöket, vagy hogy elkerüljük a Traal bolygó Mohó Poloskapattintó Fenevadjának pillantását (észvesztően ostoba állat, azt hiszi, ha te nem látod őt, ő sem lát téged – annyi esze van mint egy cipőtalpnak, de nagyon-nagyon mohó); veszély esetén vészjelzéseket adhatunk vele, és természetesen beletörülközhetünk, ha még elég tiszta hozzá."

galaxis

The Glorious 25th of May,

vagyis a Dicsőséges Május 25-ét Terry Pratchett Korongvilág-regényeinek rajongói tartják számon, az ő titkos jelük pedig az orgona. A dátum az Éjjeli őrjárat című regényre utal, ahol a forradalom túlélői minden év május 25-én gyűlnek össze megemlékezni az áldozatokról, és orgonát tűznek a ruhájukra. Miután 2007-ben bejelentették, hogy a szerző Alzheimer-kórral küzd, a rajongói minden év május 25-én azzal tisztelegtek előtte, hogy orgonát tűztek a ruhájukra. Pratchet 2015-ös halálával keserédesebb ízt kapott a nap. (Szintén a mai napon ünneplik a – nem irodalmi műhöz kapcsolódó – Geek Pride Dayt, vagyis a Kocka Büszkeség Napját. 2006-ban Spanyolországból indult a kezdeményezés, ma már hagyománya van itthon is. Ezen a napon büszkén vállalják magukat a kockák, gyíkok, geekek, nördök.

Star Wars Day

Maradva a májusnál: a magyarok számára lefordíthatatlan szójátékként aposztrofálható oka van annak, hogy a Csillagok háborúja hívei épp május 4-én mutatják ki rajongásukat. Angolul ugyanis az ikonikus idézet – Az Erő legyen veled, May the Force be with you! – kiejtve épp a május 4-e (May the 4th) hangzásával egyezik meg. Az első Star Wars Day-t 1979-ben tartották, de az elszánt rajongók azóta is minden évben bulikkal, jelmezekkel, fesztiválokkal, vetítésekkel ünnepelnek világszerte. Mostanra már a másnaphoz is kapcsolódik egy nemhivatalos ünnep: Revenge of the Fifth – vagyis az Ötödike Bosszúja, amelyet a Sitheknek, főleg Darth Vadernek szentelnek.

via GIPHY

Hobbit Day

Nem kell aggódni, A gyűrűk ura-könyvek sem maradhattak ki az alternatív ünnepek közül. A rajongók Zsákos Bilbó és Frodó születésnapját köszönthetik szeptember 22-én, mivel mindkét hobbit ugyanazon a napon született, de más évben. A vonatkozó szakirodalom ugyanakkor figyelmeztet a Megye naptára és a Gergely-naptár közötti eltérésekre, így egyes álláspontok szerint a dátum valójában szeptember 12. vagy 14. kellene, hogy legyen.

via GIPHY

Harry Potter Day

A Harry Potterhez kapcsolódó szokások talán még élőbbek, formálódóbbak, hiszen frissebbek. A hét kötetben számos olyan dátum található, amit az igazi rajongók akár álmukból felébresztve is fújnak. A Roxfort Expresszhez például szeptember 1-én 11 órára kell kiérni a varázsló tanoncoknak az iskolai év kezdetén. A londoni Kings Cross pályaudvaron pedig évről évre hatalmas tömeg gyűlik össze ezen a napon a lelkes jelentkezőkből. Tavaly különösen nagy volt a várakozás, 2017. szeptember 1-jén játszódott ugyanis a könyvek utolsó fejezete, vagyis ekkor indult el a Varázsló- és Boszorkányképző Szakiskolába Harry kisebbik fia, Albus Severus.  A hivatalos Potter-nap azonban május 2. Erre a napra esik ugyanis a Roxforti csata, Harry Potter és Voldemort végső összecsapása. Emellett a stréberebbek rendszeresen felköszöntik kedvenc írójukat, J. K. Rowlingot, aki magával Harryvel osztozik a dátumon, vagyis július 31-én született.

via GIPHY

Terminator Judgment Day

Az ítéletnapja egyúttal a film 1991-ben bemutatott második részének a címe is. A történet szerint augusztus 29-én ébrednek öntudatra a gépek, és hirdetnek háborút az emberek ellen.

Marty McFly Day

Az 1985-ben bemutatott Vissza a jövőbe-trilógia is masszív nézőtábort és kultikus státuszt szerzett magának. Amikor Marty McFly beül a DeLorean kormánya mögé, több dátum is feltűnik a számlálókon, az egyik 2015. október 21. Erre a napra küldi a Professzor Marty-t, így ez lett a Marty McFly Nap is. Megünneplését a trilógia megtekintésével,  időutazással vagy önbefűzős Nike cipő vásárlásával javasolt tölteni.

via GIPHY

A fentieken kívül számos vicces vagy furcsa alternatív ünnepnap akad még tudósok születésnapjától felfedezések évfordulójáig. Akit érdekel a téma, itt böngészhet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Könyv ajánló

Nádas Péter, Spiró György, Háy János és a mesterséges intelligencia is érkezik a Tavaszi Margóra

A Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál április 4-6. között újra a margitszigeti Kristály Színtéren várja az olvasókat. A fesztivál idén a hagyományok és az innováció találkozását helyezi középpontba, olyan témákkal, amelyek beépülnek a mindennapjainkba.
Könyv magazin

Beleolvasó – Viola Ardone: A nagy csoda

Viola Ardone a világsikerű Gyerekvonat – amelyből a Netflix készített azonos címmel filmet – és az Oliva Denaro című kötete után A nagy csodával zárja a huszadik század délolasz történelméről szóló regényeinek sorát. Olvasson bele ön is!
Könyv hír

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.
Könyv hír

Veszprémi Szilveszter kapja az idei Sziveri János-díjat

A Sziveri János Társaság indoklása szerint Veszprémi Szilveszter költészetében rétegzetten, finoman nyúl a cigány mese- és irodalmi hagyományhoz, a családi mesekincstárhoz, a családi mítoszokhoz, a szülőkről a gyerekre szálló nomadikus világkép gesztusrendszeréhez.