Napjaink egyik legolvasottabb hazai írója költőként indult, és már egyetemista korában megjelent első verseskötetével felhívta magára a figyelmet, az Őszi kabátlobogást 1989-ben Radnóti Miklós-emlékéremmel díjazták, első önálló novelláskötete, a Vonalkód tizennégy éve robbant a kortárs magyar irodalomban.
Rendkívül termékeny szerző, a költészet, a rövid próza, a regény, a dráma műfajai mellett a virágzó magyar gyerekirodalom egyik vezető alakja, műfordítóként is jelentős életművel.
Első regényének, az Akváriumnak minden szereplője a szeretethiányt tekinti az elfogadott, az egyetlen megélhető állapotnak. Komolyan veszi az írást, de játszani is tud – ahogyan Lator László is megjegyzi: „kifacsarja, félrehallja a szavakat, mulatságos képzettársításokat indít.” Kiváló arányérzékkel keveri a naturalizmust, az iróniát és a fekete humort, szociális érzékenysége, realitásészlelése „életszagú” szövegek finom hálózataiban bontakozik ki. Tisztán, szinte „csevegésszerűen” közöl, mégis kompozíciós tudatosság, szisztematikus építkezés, a pálya során „folytonosság és változás” jellemzi szövegeit.
Május 1-jén, pénteken 16 órakor Nyáry Krisztián kérdezi a Líra Könyv Facebook oldalán arról, hogy mivel tölti a karanténos napokat és milyen olvasmányokat ajánl.
Tóth Krisztina könyvei megtalálhatók a Líra.hu webáruházban ide kattintva>>>