Könyv

Tovább gyűrűzik az állami irodalmi díjakról szóló vita

2023.06.30. 10:30
Ajánlom
Krusovszky Dénes szerint a vitában egyértelműen Kukorelly Endrének van igaza. Radnóti Sándor példákat hozott fel, kik kaptak elismerést a Rákosi-diktatúra alatt, ugyanakkor szerinte nem érdemes a két korszakot összehasonlítani. Az Aracs folyóirat kiállt Mezey Katalin mellett, mondván, aki osztja Kukorelly véleményét, az hazudik. 

Mint arról beszámoltunk, Kukorelly Endre nemrég élesen bírálta Mezey Katalint, aki szerinte a Kossuth-díj Bizottság egyetlen irodalmárjaként elsősorban felelős azért, hogy az elmúlt tizenhárom évben nem kaptak állami elismerést a kormánnyal szemben kritikus művészek. Mint fogalmazott, „még a legsúlyosabb Rákosi- vagy sztálinista időkben is korrektebb volt az állami díjazás, mint napjainkban. Az író szavaira először a Magyar Írószövetség reagált, és bocsánatkérésre szólították fel Kukorellyt, később Mezey Katalin is megszólalt, és visszautasította az állításokat.

Mi a baj az állami irodalmi díjakkal?

Kapcsolódó

Mi a baj az állami irodalmi díjakkal?

Heves adok-kapok alakult ki az irodalmi életben, miután Kukorelly Endre nemrég nyilvánosan kritizálta az állami művészeti díjakat odaítélő bizottságokat, különösképpen Mezey Katalint, aki azonban visszautasította az író állításait.

A vita az Index hasábjain robbant ki, a lapnak pedig nemrég Krusovszky Dénes adott interjút, amelyben egyebek közt kérdezték erről az ügyről is. Utalt rá, szerinte Kukorellyt azért zavarja mindez, mert még hisz egy olyan Magyarországban, ahol az állami díjazások szisztémája jól is működhetne.

A vélemény és az ellenvélemény is iszonyú keserű volt, habár számomra világos, hogy itt Kukorellynek van igaza.

Mindenesetre engem ez, ha szabad ezt így mondanom, nem érdekel” – mondta az író, hozzátéve, nincs olyan forgatókönyv a fejében, amely szerint megjavul az állam, és az állami díjak ismét jelenteni fognak valamit.

Krusovszky úgy fogalmazott, az állami díjak kiosztása ebben a formában, sőt bármilyen formában, nonszensz és hülyeség, és csak a független elismerésnek van súlya. Kitért arra is, nem érti, miért kellene bárkinek is bocsánatot kérnie ebben a vitában. „Kukorelly elmondta, mit gondol, miért ne tehetné, pláne, hogy

csak hüledezés volt a válasz, nemigen lehet megcáfolni, amit állít

– tette hozzá.

„Azt hiszem, Kukorelly Endrét – teljes joggal – az a pimaszság bőszítette fel, hogy idén Orbán János Dénest tüntették ki Kossuth-díjjal, aki előtt százötven magyar írót és költőt tudnék fölsorolni, aki irodalmi teljesítményéért inkább megérdemelné. Evidensen politikai produkciójáért kapta az irodalmi díjat, s nem is hiszem, hogy Mezey Katalin fejéből pattant volna ki az ő neve” – ezt már Radnóti Sándor írta Facebook-posztjában. A Széchenyi-díjas irodalomtörténész szerint életszerűtlen Mezey Katalin állítása, miszerint nem ő az egyedüli felelős az irodalmi Kossuth-díjak odaítéléséért. Radnóti valószínűsítette, hogy „föntről” súgnak neki, vagy ha nincs ilyen sugalom, akkor maga találja ki a jelöltet.

Radnóti reagált Kukorelly Rákosi-korszakra vonatkozó állításaira is, és felsorolta, milyen művészek kaptak Kossuth-díjat a diktatúra ideje alatt. Példaként Balázs Bélát, Benjámin Lászlót, Devecseri Gábort, Gábor Andort, Gellért Oszkárt, Illyés Gyulát, Juhász Ferencet, Karinthy Ferencet, Sarkadi Imrét, Schöpflin Aladárt, Szabó Pált, Tamási Áront, Tersánszky Józsi Jenőt, Veres Pétert és Zelk Zoltánt említette. „Sok volt közöttük a hívő és az opportunista, de irodalmi érdemük volt majd’ mindnek, még a nem említetteknek is” – írta, hozzátéve,

a fantasztikus névsor azonban senkinek nem adhatja azt az ötletet, hogy ezt a korszakot össze lehet hasonlítani a maival.

Szerinte Kukorellynek sem volt ilyen gondolata, mert az egyik véres diktatúra volt, a másik lealjasító, gyalázatos autokrácia, Európa magányos szégyene. „Mezey Katalinnak pedig jövőre biztos eszébe fog jutni teszem azt Balla Zsófia, Tóth Krisztina, Nádasdy Ádám vagy Márton László neve. Az utóbbi kettőről még az is elmondható jelentős költészetük és prózájuk mellett, hogy a fordítás a leghazafiasabb műfaj” – zárta bejegyzését.

Továbbra sem osztja mindenki Kukorelly Endre véleményét, a délvidéki magyarság közéleti folyóirata, az Aracs az Indexhez eljuttatott közleményében kiállt Mezey Katalin mellett, igaztalan és alantas támadásnak nevezve az őt ért vádakat. „Kukorelly Endre és mindenki más, aki rágalmaiban osztozik, tudja, az,

aki a jelenlegi magyar állami díjazási rendszert a Rákosi-korszak díjazási rendszerénél még rosszabbnak is tartja, az hazudik,

valamint jó, ha tudomásul veszik: véleményük igazából semmit sem számít, csak azt a célt szolgálja, hogy köztiszteletben álló személyeket megsértsen” – áll közleményükben, amelyet Gubás Ágota olvasószerkesztő, Gyurkovics Hunor művészeti szerkesztő és Bata János főszerkesztő írt alá.

Fejléckép: Kukorelly Endre (Fotó/Forrás: Csabai Kristóf)

 

Mi lesz a Librivel? – Reakciók a tulajdonosváltás kapcsán

Kapcsolódó

Mi lesz a Librivel? – Reakciók a tulajdonosváltás kapcsán

A Libri Csoport tulajdonosváltása sokakat aggodalommal tölt el, mások mellett Tompa Andrea, Bödőcs Tibor és Péterfy-Novák Éva is reagált a hírre. Az MCC főigazgatója ugyanakkora azt ígéri, nem fognak változtatni a könyvkínálaton.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.
Könyv hír

Veszprémi Szilveszter kapja az idei Sziveri János-díjat

A Sziveri János Társaság indoklása szerint Veszprémi Szilveszter költészetében rétegzetten, finoman nyúl a cigány mese- és irodalmi hagyományhoz, a családi mesekincstárhoz, a családi mítoszokhoz, a szülőkről a gyerekre szálló nomadikus világkép gesztusrendszeréhez.
Könyv ajánló

Múzeumok a világjárvány árnyékában

A COVID-19 pandémiáról szóló könyvet jelentetett meg a Néprajzi Múzeum: Berényi Marianna kötetében azt vizsgálta meg, hogyan költöztek át a múzeumok az online térbe a világjárvány ideje alatt.
Könyv hír

Díjazták az év legjobb gyerekkönyveit

Idén 10. alkalommal adta át a HUBBY az Év Gyerekkönyve Díjakat. A szervezők örömére rekordszámú, csaknem száz nevezés érkezett, s olyan erős mezőny állt össze, hogy a zsűri több ponton is változtatott az előző évek gyakorlatán.
Könyv podcast

„Nem tudsz nem önazonosan futni” – Simonyi Balázs a Lírástudók vendége

Huszonkét, a futásról szóló interjú olvasható Simonyi Balázs könyvében, amely többek között arra keresi a választ, kik vagyunk, és milyen oldalunk tárul fel akkor, amikor egy ilyen kitartást igénylő tevékenységre áldozzuk az erőnket.