Merőben más pszichológiai tapasztalat az elektronikus könyv és a nyomtatott könyv birtoklása az University of Arizona és a Towson University kutatóinak vizsgálatai alapján. A digitális tulajdon fogyasztói értelmezése a könyvpiacon hangzatos című tanulmányukban foglalkoznak a kérdéssel, melyet az Electronic Markets-ben publikálták múlt hónapban. A kutatók ebben alátámasztották, amit sokan már régóta gyanítottak:
A kutatásban résztvevők arról számoltak be, hogy érzelmileg jobban kötődtek a fizikailag is létező, megfogható kötetekhez, amelyek elmondásuk szerint egyfajta önazonosság és a valakihez tartozás érzetét keltették bennük. A könyvmolyok hosszan lamentáltak azon is, hogy hiányzik nekik a könyvek illata az elektronikus kötetek olvasásakor.
Nincs lehetőség arra sem, hogy a könyv margójára megjegyzéseket írjanak, észrevételeket tegyenek, vagy jelöljék a számukra fontos gondolatokat.
Kevésbé kézenfekvő, de fontos vetülete annak, ha az ember könyvtulajdonos, hogy a könyvespolcain a saját személyiségét "állítja ki". Valakinek a lakásába belépve a polcokon sorakozó könyvek alapján egy könyvmoly már el is készít egy személyiségvázlatot. Egy felfedezett kedvenc regény vagy album a közös érdeklődés/ízlés benyomását kelti és alapja lehet a pozitív hozzáállásnak vagy épp ellenkezőleg a gyökeresen eltérő témák eltávolíthatnak az illetőtől.
Az e-book nem rejt ilyen veszélyeket, sőt az egyik legnagyobb előnye, hogy senki nem tudja, mit is olvasnak éppen. Nem kell szégyenkezve dugdosni egy pikánsabb regényt sem, hanem akár a villamoson is pókerarccal olvashatja a legtiszteletreméltóbb úr is a Szürke ötven árnyalatát.
Az e-book tulajdonságai közül többen kiemelték, milyen frusztráló, hogy nem lehet a köteteket megosztani, illetve a fájlokat szabadon mozgatni. A szigorú digitális jogkezelési szabályok
jelentősen behatárolják az olvasó lehetőségeit, hogy megossza az e-bookot a barátaival.
A könyves piacon is kulcsfontosságú egy kötet sikeréhez, hogy az olvasók ajánlják egymásnak, ezek a megkötések pedig megnehezítik az informális reklámnak ezt a fajtáját. A megosztással kapcsolatos megszorításoknak egyébként nem technikai akadálya van, hanem a kiadók nyomására hozták létre, hogy megelőzzék a kötetek továbbosztását és ezáltal bevételtől essenek el.
A digitális köteteknek is vannak ugyanakkor előnyei: változtatható a szöveg mérete, egyetlen könyvolvasón több kötet is tárolható és szállítható, amik bármikor hozzáférhetőek.
A kutatás vezető szerzője, Sabrina Helm szerint az e-book és a nyomtatott könyv különböző termékek, különböző funkciókkal. Míg a digitális verzió egy sokkal inkább a használatot szem előtt tartó eszköz, addig a papír könyv jobban hat az érzékekre.
(via Forbes)
Kapcsolódó cikkeink
Az e-book menti meg a nyomtatott könyvet? - interjú Bárdos Andrással
Közösségi olvasás - Könyvautomatákkal népszerűsítik az olvasást Vecsei Miklósék
Így olvastak 100 éve - galéria
Kapcsolódó
Az e-book menti meg a nyomtatott könyvet?
Bárdos Andrással, a 21. Század Kiadó vezetőjével beszélgettünk arról, hogy olvasnak-e még az emberek, és ha igen, akkor digitális vagy nyomtatott könyvet, de szóba került az is, miért kell olyan könyvet venni, amit még meg sem írtak.
Kapcsolódó
Közösségi olvasás
Könyvautomatákkal népszerűsítik az olvasást a fiatalok és a tömegközlekedéssel utazók körében április 11-től. Az ötletgazda, Vecsei H. Miklós elárulta a Grecsó Krisztiánnal közösen kiválasztott első öt címet, de esett szó arról is, hol szeretne találkozni az akár zsebben is elférő POKET-kötetekkel.