Még mindig kevés nő kap tényirodalmi díjat, ezért volt szükség az új díj alapítására, amelyet először 2024-ben adnak át.
A Women’s prize for non-fiction elnevezésű díj, a már korábban létrehozott szépirodalmi díj (Women’s prize for fiction) tényirodalmi párja.
Az elismerést bármilyen országból származó női szerzőnek odaítélhetik, két kikötéssel:
az adott művet angolul és az Egyesült Királyságban szükséges publikálni.
A nyertes 30 ezer fontot és egy „the Charlotte” elnevezésű szobrot kap majd, amelyet a Charlotte Aitken Trust elnevezésű jótékonysági szervezet ad át. Az alapítványt Gillon Aitken irodalmi ügynök hozta létre, elhunyt lánya emlékére.
Women’s prize for fiction díj alapítója, Kate Mosse író azt nyilatkozta az új elismerés kapcsán, hogy
nem elvenni akarják a nagyszerű férfi szerzőktől a reflektorfényt, hanem azt szeretnék, ha ebből a nőkre is vetülne.
Hozzátette, mindenkit szeretnének a reflektorfénybe állítani, hogy maguk az olvasók választhassanak közülük.
A díj valóban hiánypótló, hiszen egy kutatás szerint a brit napilapokban megjelent tényirodalmi kritikák mindössze 26,5 százaléka szólt női író által jegyzett könyvről,
az elmúlt tíz évben pedig a nők által írt non-fiction-ök csupán 35,5 százaléka részesült elismerésben.
Magyarországon sem sokkal fényesebb a helyzet. Ahogy a Könyvesblogon írják, a Szépírók Társasága Női Érdekvédelmi Fóruma (SZÍN) legutóbbi kutatásából az derült ki, hogy
2021-ben a magyar szépirodalmi díjak mindössze 39 százaléka jutott női szerzőnek.
Egy korábbi, 2020-as tanulmányuk szerint az elmúlt tizenöt évben az irodalmi díjak mindössze 18 százaléka került csak női írókhoz.
Fejléckép: Maggie OFarrell, a Womens Prize for Fiction 2022-es nyertese. OFarrell Hamnet című könyvéért kapta az elismerést. A képen az Olimpiai Londoni Könyvvásáron látható 2022. április 5-én Londonban. (Fotó/Forrás: David Levenson/Getty Images)