Könyv

Vámos Miklós: Egy könyv azoknak, akiknek nincs vastagkönyv-fóbiájuk

Választék
2024.03.17. 09:55
Ajánlom
Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal a 20. század első felének leghíresebb bestsellerírója, a szépirodalom kimagasló alakja, Móricz Zsigmond az 1935-ös évet rögzítő naplójával foglalkozik. Gondolataira a Kronosz Kiadó gondozásában megjelent kötet szerkesztője, Cséve Anna reagál.
9851948_5-093659.jpg

Móricz Zsigmond: Naplók, 1935 (Fotó/Forrás: Kronosz Kiadó)

A most szemlézett művet főként ínyenceknek ajánlom. Közülük is azoknak, akiknek nincs vastagkönyv-fóbiájuk. 812 oldal. Móricz Zsigmond: Naplók, 1935. Egyetlen év alatt írt ennyi sokat, csak úgy magának. Akadnak szerzők, akiknek az egész munkássága beleférne egy ilyen nagy méretű könyvtárgyba. Vegyük hozzá, hogy 1924–25-ben írt magánjegyzetei 845 oldalt töltenek meg, több mint tíz éve jelent meg. És hasonlóan vastag kötet az 1930–34-es naplóinak gyűjteménye. A hiányzó esztendők termése még várható. Az említett hármat három különböző kiadó jelentette meg: Noran, Alexandra, Kronosz. Utóbbinak hálával tartozom, e pécsi székhelyű cég sokat segített, amikor a Hattyúk dala című történelmi regényt megálmodtam, helytörténeti kiadványokat küldtek, ingyen és bérmentve.

Kifejezetten fölkavaróak az apróságok, amiket a magyar írói panteon fölkent alakjairól elárul, csak úgy mellesleg. Például hogy Karinthy Frigyesnek milyen rosszak a fogai. Vagy hogy Babits Mihály mennyire hisztérikus üzleti partnernek bizonyult a Nyugatnál. Mindezeknél is izgatóbbak és drámaibbak azok a részletek, amelyeket saját testi-lelki egészségéről jegyzett föl. Gyerekes betűképpel, többnyire ceruzával. (Véletlenül volt alkalmam látni az eredeti jegyzőkönyveket. Megható emlékem.)

Móricz naplóiból többet tudhatunk meg őróla, mint a legszemélyesebb novelláiból és regényeiből, amelyekben jóval szemérmesebb.

Itt-ott szinte pornográf a fogalmazás. Másutt meglepően szókimondóan beszél például arról, hogy a kultúrában milyen sok zsidó veszi körül, akiket egyszerre becsül nagyra és néz le. Családtagjaival kapcsolatban ugyanolyan kegyetlenül tárgyilagos, mint saját magával. Szokatlanul nyers a látlelete a tárgyév magyar politikusairól is, így ezek a vallomások a mikró- és makrokozmoszát legalább annyira szemlélik történelmi szempontból, mint amennyire gyötrő szubjektivitással. Megdöbbentő, milyen sokat küzd pénzügyi nehézséggel a korszak leghíresebb bestsellerírója, aki egyben a szépirodalom kimagasló alakja. Krimi, szerelmes és történelmi regény, irodalmi belügyek – Tesco gazdaságos megoldás. Forrón ajánlom.

Maradok őszinte,
Vámos Miklós

cseve-095654.jpg

Cséve Anna irodalomtörténész (Fotó/Forrás: Kermény István YouTube-csatornája)

A kötet szerkesztőjének kommentárja:

Úgy tűnik, mintha Móricz mellesleg írna, mégis formaérzéke dolgozik. Mintha a napi terjedelem meg lenne szabva, kiselbeszélések születnek, míg körmére ég a cigaretta. A magán- és írólét egyszerre mutatkozik meg, és egyik sem elég móriczos Móricznak. Ellenben kiégett és klasszikus, de e kettő nem válik szét egymástól.

A napló szabad írásformáját valóságos találkozások, beszélgetések naptári ideje szerkeszti. Minden szereplő – legyen az családtag, író, politikus, kőműves, pincér – a saját nyelvén szólal meg: Móricz egy letűnt kort beszéltet; és mi áthallgatunk a múltba.

A napló nyelvi műhely is, Móricz félelmetes vizuális és auditív memóriájának dokumentuma.

Miközben tárgyilagos, mégis, zavarba ejtően regényes. Laza és önmagának ellentmondó önreflexiói, régi és új önarcképek víziói között keresi a jövőt, ami olvasóihoz, hozzánk vezet. A felfénylő apróságok között ebben a lázas írásban az is szembetűnő: mind Móricz-nyersanyag. A naplósorok között ott a Rab oroszlán, és készül majd a Míg új szerelem, ahol az 1935-ös napló írója köntösben beszél bele M. Zs. regényébe.

Cséve Anna

Móricz Zsigmond: Naplók, 1935

Kronosz Kiadó
Megjelenés: 2023. június 8.

A fejlécképben szereplő fotó Emmer László munkája.

„A liberalizmus jó eszmerendszer, Kossuth is liberális volt” – Vámos Miklós a Lírástudók vendége

Kapcsolódó

„A liberalizmus jó eszmerendszer, Kossuth is liberális volt” – Vámos Miklós a Lírástudók vendége

Újabb karcsú kötettel jelentkezett Vámos Miklós. A Ki vinné haza két elbeszélést tartalmaz, az egyikben az író saját származásával vet számot. Podcastunk vendégét Grisnik Petra kérdezte.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv kritika

Az advent lényege az áldozathozatal

Egy pásztor, egy kutya és egy kos nekivág a kietlen, mínusz harmincfokos izlandi felföldnek, hogy hazaterelje az elkóborolt bárányokat. Történetük csodás példabeszéddé kerekedik Gunnar Gunnarsson Advent című, időtlen remekművében.
Könyv podcast

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Könyv libri

Az olvasók is támogathatják a Libri karácsonyi könyvadományozó akcióját

Karácsonykor is a könyv a legjobb ajándék – az olvasás öröme azonban nem mindenki számára adott. Az idei ünnepi időszakot az Ökumenikus Segélyszervezettel, az olvasókkal, partnereivel és kollégáival együtt szeretné szebbé tenni a Libri.
Könyv interjú

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Könyv kritika

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.