Voltaképpen kétféle szépirodalom létezik. Az egyik főként a szívet veszi célba, a másik inkább a lelket, amit szívesebben hívok szellemnek. Márton László új novelláskönyve (Tovább is van, Kalligram, 2023) az utóbbi csoportba sorolható.
Történeteinek lényegi vonása, hogy az olvasó teheti hozzá a saját élményeit és tapasztalatait, hogy összeálljon a gömb, amely az ábrázolt gondolatot tartalmazza.
Ez két szempontból is így van. Némelyik elbeszélés kulcs irodalom, azaz kitalálható, hogy a benne szereplő helyzetek mikor, hol és kivel estek meg a valóságban. Persze, csak azoknak, akik történetesen ismerték a modellnek választott személyeket vagy helyzeteket. Esetleg hallottak róluk. Más elbeszélésekben kevésbé föltűnő a valóság, amelyet fikcióvá gyurmázott a szerző, de akkor is érezhetőek a szemügyre vett tények, másként: a forrásanyag.
Itt-ott abszurdba hajlik a realitás, például 1956-ban Budapest utcáin elolvad egy FUG (Felderítő Úszó Gépjármű), a Bertalan Lajos utca sarkán. Megreped és szétfolyik. Háromfős legénységét statáriális eljárást követően agyonlövik a Petőfi Laktanya udvarán, szabotázs vádjával. Továbbá a tankok is olvadni kezdenek. Nem mesélem tovább, nem szeretnék Pap Jancsi lenni. Különben is, írónk dramaturgiailag túlfűtött pontokon szeret így szólni: „Tovább is, van, de azt majd máskor mondom el.”
Az 1959-ben született Márton László életműve tekintélyes. Tizennégy regény, öt novelláskönyv, féltucat színdarab. Továbbá rengeteg fordítás, főként németből és ófelnémetből. (Köztük Goethe Faustjának új fordítása, a Grimm testvérek meséi, A Niebelung-ének stb.). Ennek ellenére a szélesebb olvasóközönség alig vett róla tudomást. Legalábbis idáig. Nem értem az okát, pedig gondolkoztam rajta. Azonban én javíthatatlan derűlátó vagyok – hátha ez még alakul, hiszen hosszú az élet. Ugye?
Beszédes a kötet borítójára nyomtatott idézet is: „Önökön múlik. Mindig az olvasó dönt.”
Maradok őszinte,
Vámos Miklós
A szerző kommentárja:
Örülök, hogy Vámos Miklósnak tetszik a könyvem. Egyébként úgy jött létre, hogy az Élet és Irodalom prózarovatába időnként írást kér tőlem a szerkesztő, Grecsó Krisztián, hozzáfűzve, hogy a terjedelem hétezer leütésnél nem lehet több. Rájöttem, hogy egyszerűbb félbeszakítani a novellát, és odaírni: „Tovább is van, de azt majd máskor mondom el”, mint belegyömszölni hétezer karakterbe. Amikor öt-hat ilyen félbeszakított írásom összegyűlt, eszembe jutott: akár be is fejezhetném őket. Így jött létre a kötet fele. A másik felét már eleve „tovább is van”-novelláknak írtam.
Vámos Miklós jól látja: a szövegek megtörtént esetekről szólnak, persze groteszkbe hajlóan megcsavarva. Lásd az említett szovjet tankokat. Az is igaz, hogy nincs túl sok olvasóm, de azt a keveset, aki van, annál inkább meg tudom becsülni. A jelenlegi ínséges korszakban, amikor a kortárs magyar kultúra mozgástere folyamatosan szűkül, a kötet címe üzenet az olvasónak: tovább is van, túl fogjuk élni, a szó szellemi értelmében is.
Márton László
Márton László: Tovább is van
Kalligram Kiadó
Megjelenés: 2023. május 24.
A kötet megvásárolható a Líra webáruházában ide kattintva. »»»
A fejlécképben szereplő fotó Emmer László munkája.