Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Választék
2025.03.21. 10:25
Ajánlom
Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
4445444-102120.jpg

Christoph Ransmayr: Egy félénk férfi atlasza (Fotó/Forrás: 21. Század Kiadó)

Ajándékba kaptam ezt a könyvet, és ugye ajándék könyvnek ne nézd a fogát. De olyan lelkessé tett, hogy nem tarthatom magamban. A nehezen kiejthető vezetéknevű szerzőről – Christoph Ransmayr – idáig nem hallottam, ami az én hibám, a fülszöveg szerint az Egy félénk férfi atlasza immár a harmadik kiadott műve a Kalligram gondozásában. Az utolsó kettőt Adamik Lajos magyarította. Az ő gördülékeny fordításaihoz volt szerencsém.

Bajban vagyok, ha műfajt kéne mondanom, az osztrák szerző szövege hetven fejezetből áll, olvasható vallomásregényként vagy szoros novellafüzérként egyaránt. Mindegyik rész így kezdődik: „Láttam egy…” – és akként folytatódik, hogy földgömbünk távoli vagy közeli, gyakran egzotikus pontján valaki (néha valami) meglepőt cselekszik, átél, azaz különös, olykor különleges esemény középpontjába kerül, aminek krónikásunk szem-, fül-, orrtanúja. Itt-ott szenvtelen rezonőrként, másutt a cselekmény által érzelmileg fölkavart résztvevőként. Az olvasónak mindig az utóbbi szerep jut,

Ransmayr nem engedi, hogy kívül maradhassunk az események sodrásán.

Hamar szétfoszlik kezdeti irigységünk, amiért ennyit utazhatott az osztrák kolléga, a Húsvét-szigetektől Laoszig, az Arktisztól Mauritiusig, egyre összébb húzzuk magunkat, mert a tömény tragédiák, komédiák és tragikomédiák kérlelhetetlen láncolata mindinkább arról szól: milyen ostoba, sokszor kegyetlen állat az ember, bárhol is él, ha pedig embernek véljük magunkat, rólunk összeállított vádiratot kell megemésztenünk.

Egyetlen históriát sem sommáznék, rontanám a hatásukat. Inkább a szerző bevezetőjéből idézek, kedvcsinálóul: „A történetek nem maguktól történnek, a történeteket elbeszélik.” Igen. Nem mindegy, hogy ki. „A könyvben (…) kizárólag olyan helyekről esik szó, amelyeken éltem, amelyeket beutaztam vagy bejártam, és kizárólag olyan emberekről, akikkel utazásaim során találkoztam; emberekről, akik segítettek nekem, akik oltalmaztak, fenyegettek, megmentettek vagy szerettek engem.” Jó neked, kedves osztrák kolléga, dünnyögöm csöndeskén.

Maradok őszinte:
Vámos Miklós

AdamikLajos-094713.jpg

Adamik Lajos (Fotó/Forrás: Bombitz Attila / Kalligram Kiadó)

A kötet fordítójának kommentárja:

Vámos Miklós munkásságának éppen olyan nagy tisztelője vagyok, mint amilyen lelkes fordítója C. Ransmayrnak, a szellemes ajánláshoz így csak annyit tehetek hozzá: örülök a találkozásnak! És ha már ajánló, hadd említsem meg a jeles osztrák szerző többi regényét is, mert szerencsénkre mind olvasható magyarul: mindenekelőtt Az utolsó világot – Farkas Tünde fordította, gyönyörűen! –, a Kitahara-kórt – ez egy történelmi fantasy a II. világháború utáni évekből –, no meg A repülő hegyet – ez a világhírű hegymászó, Reinhold Messner és testvére tragikus történetét dolgozza fel költői prózában és Márton László ihletett átültetésében. Magyarul is nagy siker volt a 18. századi Kínában játszódó Cox vagy az idő múlása. A végére hagytam Ransmayr első regényét, A jég és a sötétség borzalmait – ez egy osztrák–magyar északi-sarki expedíció hányattatásait idézi fel az örök fagy birodalmában. Csupa kaland, csupa izgalom, csupa világjárás – és nekünk, olvasóknak még a fotelből sem kell kikelnünk, hogy mindezt átélhessük.

Adamik Lajos

Christoph Ransmayr: Egy félénk férfi atlasza

Kalligram Kiadó
Megjelenés: 2024. november 27.

A kötet megvásárolható ide kattintva. »»»

A fejlécképben szereplő fotó Emmer László munkája.

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Kapcsolódó

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.