Könyv

Vámos Miklós: Lávsztori a cseresznyéskertben

2025.01.02. 11:25
Ajánlom
Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az amerikai író, Ann Patchett Tom Lake című regényét ajánlja. Gondolataira a 21. Század Kiadó kommunikációs vezetője, Finy Petra reagál.
4018584-120235.jpg

Ann Patchett: Tom Lake (Fotó/Forrás: Líra Könyv)

Lányregény benyomását kelti az amúgy csodaszép borító, a virágok seregével. Ann Patchett a szerző (idáig nem tudtam, ki, noha kellett volna), Tom Lake a cím (e tóról se hallottam még, pedig létezik, hm, fenn, Michiganben, gondoljunk Hemingwayre), kiadta a 21. Század Kiadó, fordította Csonka Ágnes. Ezeknél váratlanabb, hogy agyba-főbe dicsérte a New Yorker. Továbbá: Reese Witherspoon – Doktor Szöszi – könyvklubjának egyik havi választottja s egyúttal a New York Times best selling listájának első helyezettje volt. Adu-ász: a szerző PEN/Faulkner-díjas, ez a kilencedik regénye, a The Dutch House a Pulitzer-díj kurta listájába is bekerült.

A színésznő az évi tizenkét ajánlatát olyan regényekre adja, amelyeknek nő a főhőse. Ezúttal a mellékszereplők egy része is lány vagy asszony. Egy úgynevezett nyári színház a cselekmény centruma, amelyben a jelenleg többgyerekes családanya éppen főszerepet játszik A mi kis városunk című színdarabban (Thornton Wilder), ez gyakori választása a diák-, amatőr vagy alkalmi társulatoknak.

Beleszeret az egyik partnerébe, de a lávsztori csak arra a szériára szól, mert… csitt.

Pillanatnyilag egy cseresznyéskert (vesd össze Csehov vígjátékával) az otthona, férjével és gyerekeivel nagyjából boldogan műveli, továbbá gondozza az állatokat. Vannak ezen a farmon más gyümölcsfák is, például körték, ezekről megtudjuk, hogy félni kell tőlük. A regényidő voltaképp az a néhány nap, amikor a gyerekei faggatják az anyjukat, hogy miként is kezdődött, alakult és végződött a szerelmi történet azzal a férfival, aki később nagyon híres filmszínész lett, de már régen meghalt.

A meglepetések fokozatosan derülnek ki, egyre magasabb sebességbe kapcsolva a történet motorját. A borítón valaki (a külföldi vagy a hazai szerkesztő?) így sommáz: „…azt vizsgálja, mit is jelent boldognak lenni, miközben a világ darabjaira hullik.” Szerintem inkább többnyire mi – azaz a szereplők, akikkel erősen azonosulunk – vagyunk darabokra hullva, a világgal együtt, és az a legnagyobb csoda, hogy ennek ellenére is lehetünk boldogok, ha segít a vakszerencse.

Maradok őszinte:
Vámos Miklós

IMG_1500-144706.jpg

Finy Petra (Fotó/Forrás: Szalmás Krisztina)

A kiadó kommunikációs vezetőjének kommentárja:

Amikor egy kötetre úgy záporoznak a díjak, mint a kerti szellőben a cseresznyevirág szirma, egy dolgot tehet az ember: gyanakodni kezd. Majd maga is elolvassa a könyvet, hogy megtudja, mi végre ez az őrült hajcihő. Ann Patchett művének esetében hamar rá kell jönnie, a hajcihő valójában az élet leghatalmasabb dolgainak, az apró szépségek ünneplésének szól. Ez a kötet hétköznapjaink azon gyöngéd pillanatainak felmagasztalása, melyekre csak ritkán csodálkozunk rá. Épp ezért akkora szerencse, hogy Ann Patchett egy egész regénnyi ódát írt róluk.

Lányregénynek tűnik a borító alapján, és részben az is, hiszen a főszereplő anya, Lara Kenison fiatalkori szerelmének történetét meséli el lányainak, akik a Netflix sorozatainak új évadjait megillető izgalommal várják mindig a friss „részeket”.

De egy lányregény nem tud ennyit az elköteleződés misztikumáról. Ilyet csak egy anyaregény és feleségregény tud.

Nemrég Patchett megkapta a National Humanities Medalt, többek között azért, mert tökéletesen tudja szavakba önteni „az emberi természet szépségét, fájdalmát és összetettségét”. A Tom Lake című regényben ez az érzékenység olyan szépen virul, mint a százszorszépek Lara Kenison cseresznyéskertjének a végében, a domboldalon.

Finy Petra

Ann Patchett: Tom Lake

21. Század Kiadó
Megjelenés: 2024. április 30.

A kötet megvásárolható ide kattintva. »»»

A fejlécképben szereplő fotó Emmer László munkája.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Könyv podcast

„Amikor kiscicás filtert használunk, az is mesterséges intelligencia” – Szertics Gergely a Lírástudókban

Féljünk tőle vagy örüljünk a mesterséges intelligenciának? Miközben a techóriások dollármilliárdokat fektetnek bele, mi kamufotókat és kamuszövegeket látunk a közösségi oldalakon. Pedig jóval többről van itt szó, és ebbe segít beavatni Szertics Gergő új könyvével, akit ezúttal is Grisnik Petra kérdezett podcastunkban.
Könyv hír

Meghirdették a Szép Magyar Könyv versenyt!

Szépirodalom, gyermek és ifjúsági, ismeretterjesztő, szakkönyv, valamint sok más kategóriában is kiderülhet, mi volt 2024 legszebb kiadványa. Tavaly 63 kiadó és kulturális intézmény vett részt a szakmai versenyen.
Könyv ajánló

Online olvasóklubot indít a Líra Könyv Ruff Orsolya és Grisnik Petra vezetésével

Január 30-án startol el a Líra Könyv új beszélgetős műsora, az első alkalommal Grisnik Petra beszélget Grecsó Krisztiánnal. A szerzőtől nekünk is lehetőségünk nyílik kérdezni. 
Könyv hír

A Líra javára döntött a Kúria az Esti mesék lázadó lányoknak című könyv ügyében

A Kúria megtagadta a kormányhivatal keresetét, így nem vizsgálják újra a Francesca Cavallo és Elena Favilli könyve kapcsán indított ügyet. Indoklásuk szerint a rendkívüli perorvoslati eljárást önmagában nem alapozza meg az, hogy a kormányhivatal nem ért egyet a jogerős ítélet jogértelmezésével.