Engem az első kötetek igazán érdekelnek. Jó úgy belemélyedni egy szövegbe, hogy a szerzőről semmit nem tudok. Legjobb, ha azt sem, hogy fiú-e vagy lány. Távol-keleti írók előnyben, náluk gyakran a név sem igazít el. Törekszem arra, hogy a fülszöveg a legvégére maradjon. A taglalt regényféle – inkább novellafüzér – esetén például így kezdődik: Bakos Gyöngyi első kötete szó szerint is erős indulás. Hm, és nem szó szerint?
A Nyolcszáz utca gyalog (Magvető, 2020) véleményem szerint is erős, tiszta és hatékony szöveg.
Írója harmincöt éves, stílusa olyan kiérlelt, mintha már sokadik munkája volna ez. Igaz, a manapság túl divatos egyes szám első személyű elbeszélőmód jótékonyan fedi azt a dilemmát, hogy mennyire képes az író más emberekbe bújni, főleg olyanokéba, akik az ő nemétől és korától különböznek. Majd meglátjuk. Vannak bíztató jelek. Például a nyitó mondat:
„Miért hord télen mindenki szürke vagy fekete kabátot, kérdezi B.”
Ő egyébként a szerzővel egyidős főszereplő pasijainak egyike. Bakos Gyöngyit még fotón se láttam, de olyasféle lánynak vagy nőnek képzelem, amilyet megírt. Nemzedéke jellegzetes értelmiségi típusának. Akivel nem bánik szépen sem a sors, sem az apa, sem az aktuális csávó. „Túl korán haltak meg a férfiak az életemben.” Szereti a művészfilmeket (Bergman címek állnak a fejezetek élén), meg a különleges jazzt – a Nyolcszáz utca gyalog egy szám címe. Készséges a szexben, ám mintha kevesebb élvezetet találna benne, mint szeretné.
Igazán értékelem, hogy a dugással kapcsolatos dolgokat egyszerűen a nevén nevezi, így kerülve el a két végletet, az obszcenitást és a finomkodást. Prűd lelkűek azért legyenek óvatosak ezzel a könyvvel. Bakos Gyöngyi stílusának legfőbb erénye amúgy is az, hogy mindenféle hűhó és dobpergetés nélküliek a mondatai, tiszták, pontosak, néha húsba és idegekbe metszőek.
Legjobban azt szeretném, ha ezek után írna egy olyan regényt, aminél a műfaj meghatározásakor nem haboznék. Van rá esélye. Szurkolok neki.
Maradok őszinte:
Vámos Miklós
A szerző reakciója:
Elsőkönyvesként igazán jóleső érzés, hogy az igen bőséges könyvmegjelenések közül Vámos Miklós ajánlásra méltónak találta a könyvemet. Nagyon köszönöm a bizalmat, és a dicsérő szavakat. Én is előszeretettel olvasok pályakezdőket, izgalmas felfedezni új hangokat, friss nézőpontokat, illetve, hogy ki hova fejlődik később.
A kitartás és a fejlődés fontos, ha az ember író akar lenni, és az is akar maradni.
Jól tapintott rá Vámos Miklós, hogy mik a terveim a közeljövőben, például, hogy végre írjak egy rendes regényt, kipróbáljak másféle narrációt, ha mégis egyes szám első személyű elbeszélő, akkor semmiképp ne legyen velem egykorú. Lehet, hogy azért a nő marad.
Tisztelettel:
Bakos Gyöngyi
Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utca gyalog
Magvető Kiadó
Megjelenés: 2020. szeptember 15.
További részletek és könyvvásárlás ide kattintva! >>>
A fejlécképben szereplő fotó Erdélyi Gábor munkája.