Könyv

Vámos Miklós: Régen került a kezembe ennyire lelkesítő ténykönyv

Választék
2023.01.04. 14:20
Ajánlom
Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Irene Vallejo a könyvek történetét bemutató, Papirusz című ismeretterjesztő művével foglalkozik. Gondolataira a kötet fordítója, Boda Benjamin Gábor reagál.
Irene_Vallejo_Papirusz-103304.jpg

Irene Vallejo: Papirusz (Fotó/Forrás: Agave Kiadó)

Rovatomban okvetlenül helyet kell kapnia Irene Vallejo spanyol szerző (született 1979-ben) Papirusz című munkájának. Magyar kiadás: Magnólia, Agave, 2022., fordította Boda Benjamin Gábor. Ez a szórakoztatón ismeretterjesztő mű a könyvekről szól, s alcímével – A könyvek története az ókori világban – ellentétben nem csupán az antik kultúrák idejébe röpít vissza, el-eljut a jelenbe, olykor a jövőbe is. Híres szövegekről szól, olyan izgalmasan, mintha krimit olvasnánk. Korszakos gyűjtemények történetét tárja föl, példának okáért az alexandriai könyvtárét, mely legalább háromszor pusztult el. Irene Vallejo megemlíti, hogy az ókor hét csodái közé sorolták. Számos szakember gondolja így, mások szerint Alexandria egy másik látványossága, a világítótorony tartozik közébük. Mindegy, az ókor hét csodájából hat ugyanúgy megsemmisült, mint a híres könyvtár, csak Gíza piramisa áll.

Vallejo tiszteletreméltó alapossággal jár utána mindannak, ami a könyvszerető ember számára életbevágóan fontos, és átgondolást érdemel.

Kapásból említett példák: Milyen sokszor alakult úgy a világtörténelemben, hogy politikai indokkal könyvesboltokra és kulturális gyűjteményekre támadtak olyan hordák, amelyeknek a tagjai jóformán analfabéták voltak. Hányszor vettettek tűzre irodalmi műveket, amelyeket ma ezért nem olvashatunk el, pedig igazán kéne. Hogy néha szegényebbek az írók, mint az olvasók. Hogy Samuel Johnson (az angol felvilágosodás egyik nagy alakja) szerint tökfejeken kívül soha senki nem vetett papírra semmit, ha nem kapott érte pénzt. Továbbá: Adolf Hitler a hatalomra jutásáig rendre azt adta meg foglalkozásául, hogy író, teljes joggal, Mein Kampf című (átkozott) szövege legalább tizenötmillió példányban kelt el 1945 előtt, méghozzá tizenhat nyelven.

Régen került a kezembe ennyire lelkesítő, fölkavaró és tűnődésre késztető ténykönyv (= non fiction), mint a Papirusz, mely ráadásul 542 oldalon át tart izgalomban. Pedig végig tudjuk, ki a gyilkos.

Maradok őszinte:
Vámos Miklós

 

A kötet fordítójának kommentárja:

BodaBenjamin_Portre-103304.jpg

Boda Benjámin Gábor (Fotó/Forrás: Agave Kiadó)

Vámos Miklós gondolatai megragadják a kötet lényegét: Irene Vallejo számára az ókor mint a könyvek születésének nagy korszaka csak kiindulópont. Úgy értekezik a legnagyobb hellén és római szerzőkről, valamint az őket körbevevő világról, hogy közben folyamatos kapcsolódási pontokat keres és talál köztük és a mi jelenünk között. E jellege miatt lesz belőle

széles olvasóközönséget megszólító, szubjektív hangvételű, többfunkciós ismeretterjesztő könyv.

Vallejo merész, intuitív, fantáziáját szabadon engedő szempontok szerint ugyanis nemcsak olyan ókori klasszikusok megismeréséhez vagy újraolvasásához ébreszt kedvet, mint a homéroszi eposzok, a görög drámák, Platón filozófiai munkái vagy Martialis epigrammái, hanem korszakok, kontinensek és műfajok határait újra és újra átszelve mesél (csak néhány példát kiragadva) a nigériai Chinua Achebe Örökké nyugtalanul című regényéről, Ray Bradbury disztópiájáról, a Fahrenheit 451-ről, Ryszard Kapuscinski Utazások Hérodotosszal című memoárjáról, vagy Alberto Manguel sokat hivatkozott, Az olvasás története című, ismeretterjesztő könyvéről is.

Mindeközben felvállalja a bevezető jellegű műveltségközvetítést, tehát nemcsak a megszállott könyvmolyokat szólítja meg, hanem alkalmas az olvasás megszerettetésére, így kezdők kedves kötete is lehet. A hazájában díjnyertes könyv eredeti, spanyol címe arra utal, hogy egyetlen papirusz-nádszál magában rejti a végtelent, az olvasónak pedig könnyen olyan benyomása támadhat, hogy Vallejo még a könyvön túl is végtelen mennyiségű rokon vonást tudna találni az antikvitás és korunk között, mint az Iliászt a párnája alatt tartó, Akhilleusz-rajongó Nagy Sándor és a sportimádó, matricás albumja fölött bajnoki címekről álmodozó mai kamasz képének mulatságosan találó párhuzama.

Boda Benjamin Gábor

Irene Vallejo: Papirusz

Magnólia
Megjelenés: 2022. szeptember 22.

A kötet megvásárolható a Líra.hu webáruházában ide kattintva. »»»

A fejlécképben szereplő fotó Emmer László munkája.

Orvosi szöveget találtak egy 2000 éves papiruszon, és végre tudjuk, mi áll rajta

Kapcsolódó

Orvosi szöveget találtak egy 2000 éves papiruszon, és végre tudjuk, mi áll rajta

Egy eddig ismeretlen ókori orvosi szöveget tartalmaz a Bázeli Egyetem kétezer éves papirusza, amely a 16. század óta okoz fejtörést a kutatóknak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Könyv podcast

„Amikor kiscicás filtert használunk, az is mesterséges intelligencia” – Szertics Gergely a Lírástudókban

Féljünk tőle vagy örüljünk a mesterséges intelligenciának? Miközben a techóriások dollármilliárdokat fektetnek bele, mi kamufotókat és kamuszövegeket látunk a közösségi oldalakon. Pedig jóval többről van itt szó, és ebbe segít beavatni Szertics Gergő új könyvével, akit ezúttal is Grisnik Petra kérdezett podcastunkban.
Könyv hír

Meghirdették a Szép Magyar Könyv versenyt!

Szépirodalom, gyermek és ifjúsági, ismeretterjesztő, szakkönyv, valamint sok más kategóriában is kiderülhet, mi volt 2024 legszebb kiadványa. Tavaly 63 kiadó és kulturális intézmény vett részt a szakmai versenyen.
Könyv ajánló

Online olvasóklubot indít a Líra Könyv Ruff Orsolya és Grisnik Petra vezetésével

Január 30-án startol el a Líra Könyv új beszélgetős műsora, az első alkalommal Grisnik Petra beszélget Grecsó Krisztiánnal. A szerzőtől nekünk is lehetőségünk nyílik kérdezni. 
Könyv hír

A Líra javára döntött a Kúria az Esti mesék lázadó lányoknak című könyv ügyében

A Kúria megtagadta a kormányhivatal keresetét, így nem vizsgálják újra a Francesca Cavallo és Elena Favilli könyve kapcsán indított ügyet. Indoklásuk szerint a rendkívüli perorvoslati eljárást önmagában nem alapozza meg az, hogy a kormányhivatal nem ért egyet a jogerős ítélet jogértelmezésével.