A könyvfogyasztók két nagy csapatra oszthatók. Sokan úgy vélik, az a jó regény (novella), amelyikben nem a saját életük köszön vissza, és nem is egy hasonló. Repítsen bennünket az olvasás messzire, idegen lelki vagy tényleges tájakra. Sokan pedig éppen az olyan műveket keresik, amikben megtalálják önmagukat, szeretteiket, tájaikat, időszakukat, mert az olvasás segít élni, átélni, túlélni, ahogyan Vekerdi Tamás mondta. Én azt hiszem, mind a két csoport ugyanazt szeretné, mégpedig a könyvbéli boldogság érzetét, legföljebb az odavezető utat képzelik különbözőképpen.
Aki tud mondani háromnál több kínai vagy japán írót, méltán lehet büszke önmagára.
Koreeda Hirokazu (vagy ahogyan világszerte írják: Hirokazu Kore-eda) aligha lesz ott bárki listáján. 1962-ben született, és szép karriert mondhat magának tévé- illetve filmrendezőként. Az Oszkárt leszámítva szinte minden komoly filmdíjat elnyert, főleg a rangos fesztiválokéit. Leghíresebb filmje a Bolti tolvajok (2018). Ugyanabban az évben jelent meg az azonos című regénye, s most magyarul is (Partvonal kiadó, fordította Nikolényi Gergely).
Kérdés, a regényből készült a film, vagy fordítva, az, hogy én utóbbit láttam, nem segít eldönteni.
Mindkettő remek. Nehéz a cselekményről beszélni anélkül, hogy le ne lőnénk fontos poénokat. Csak annyit mondok, hogy egy japán család hétköznapjait követhetjük, tehát a helyszín és az életstílus is távoli. De a személyek mégis közeli ismerősök. Lumpenproletárok. A feltételezéssel ellentétben: kifejezetten boldogok. Már csak ezért is ajánlom, vegyétek meg, vagy ki a könyvtárból, netán töltsétek le.
Azt hiszem, nem számíthatunk rá, hogy Koreeda Hirokazu újabb regényeit kaphatjuk kézbe, de a moziműsorban biztosan találkozunk még a műveivel. Korábbi filmjei is jók lehetnek, és elég fiatal ahhoz, hogy forgasson még. Sayonara.
Maradok őszinte:
Vámos Miklós
A kiadó válasza
A Partvonal kiadó széles olvasóközönségnek szóló, szórakoztató és ismeretterjesztő könyveket ad ki, a családok minden tagja találhat magának olvasnivalót – persze jöhet a jogos kérdés, attól függ, milyen családról beszélünk. Mert sokféle család létezik, és a családi kötelékek is ezer színűek lehetnek. Nem véletlenül a görög tragédiák óta a mai napig témája filmeknek, könyveknek, pszichológiai előadásoknak, vajon a család öröm vagy bánat forrása.
Mennyire befolyásolja az egyén boldogságát, kik a szülei, vannak-e testvérei, szereti-e őt a nagymamája?
A japán rendező, forgatókönyvíró és producer örök témája a család intézménye, és a Bolti tolvajok nehéz sorssal megáldott szereplői is első pillantásra kicsit szedett-vedett, de szerető családnak tűnnek. Bepillantást nyerhetünk hétköznapi életükbe, megismerhetjük legféltettebb titkaikat, ám a csavaros végkifejlet után nem fogunk egykönnyen megszabadulni a dilemmától, vajon a vérségi kötelék teszi-e igazán boldoggá az embereket. Koreeda Hirokazu a filmvásznon és a regény lapjain is felejthetetlent alkotott, nem véletlenül kapott közel húsz év után Arany-pálma díjat a Cannes-i filmfesztiválon.
Korentsy Márta
a Partvonal Kiadó főszerkesztője
Hirokazu Koreada: Bolti tolvajok
Partvonal Kiadó
Megjelenés: 2020. szeptember 23.
További részletek és könyvvásárlás ide kattintva! >>>
A fejlécképben szereplő fotó Erdélyi Gábor munkája.