A Man Booker-díjas Salman Rushdie február 11-én tanúként szólalt fel annak a férfinak a tárgyalásán, aki három évvel ezelőtt merényletet követett el ellene. Emlékezetes, az indiai születésű írót 2022 augusztusában egy nyilvános eseményen tartott pódiumbeszélgetésen érte támadás New Yorkban, amelynek következtében a jobb szemére megvakult, egyik keze pedig lebénult. Hat hetet töltött kórházban sebesülései miatt. Támadóját, a libanoni származású Hadi Matart közvetlenül az incidens után őrizetbe vették.
A hetvenhét éves Rushdie az ügyészség tanújaként szólalt fel, ez volt az első alkalom a merénylet óta, hogy egy helyiségben tartózkodott támadójával. Matart gyilkossági kísérlettel és testi sértéssel vádolják.
A művész – aki Kés című, magyarul is olvasható regényében azóta már megírta emlékeit az esetről, valamint egy fiktív párbeszédet is lefolytatott támadójával – megrendítő részletességgel idézte fel a történteket. Mint elmondta, éppen az írók védelmének fontosságáról készült előadást tartani, amikor arra figyelt fel, hogy valakit közelít hozzá.
Tisztában voltam vele, hogy ez a személy jobb oldalról rohan felém. Tudtam, hogy ennek a valakinek sötét haja van és sötét ruházata. Megdöbbentett a tekintete, mert sötét volt és kegyetlen
– idézte fel az író. Hozzátette, mielőtt reagálhatott volna, a férfi többször megszúrta egy késsel az arcán, a nyakán és a jobb szemén, utóbbit Rushdie a legfájdalmasabbnak nevezte.
Arra a kérdésre, hány szúrást kapott, Rushdie úgy felelt, nem számolta. „Üvöltöttem a fájdalomtól. […] Tisztában voltam vele, hogy nagy mennyiségű vérben fekszem. Az időérzékem egészen elhomályosult, fájt a szemem és a kezem, és már világos volt számomra, hogy haldoklom” – fogalmazott. Rushdie a kórházba szállításának emlékeit is felidézte. Az író több mint két hetet töltött lélegeztetőgépen. Jobb szemét elvesztette, és
elmondása szerint az egészségét máig sem nyerte vissza teljesen.
A Sátáni versek szerzője kifejezte egyetértését Matar védőbeszédével kapcsolatban, mondván, a véleménynyilvánítás szabadásága valóban mindenkit megillet, a tárgyaláshoz és a tisztességes eljáráshoz való jogok pedig értékes jogok. A kérdésre, hogy Matar beszélt-e vele a merénylet során, Rushdie nemmel felelt.
A sajtóbeszámolók szerint Rushdie vallomása során időnként ránézett a tőle körülbelül hat méterre helyet foglaló vádlottra, aki azonban végig leszegett fejjel hallgatta a beszédet.
Forrás: The Guardian, 24.hu
Fejléckép: Salman Rushdie (Fotó/Forrás: Ed Lederman / PEN American Center / Wikipedia)