középkor

2020 augusztus 24., 09:25
Plusz magazin Szerző: Fidelio/MTI

Az angol irodalom legzseniálisabb hamisítója

Thomas Chatterton 15 évesen írta első versét és 17 éves volt, amikor öngyilkos lett, ez alatt a két év alatt sikerült szinte mindenkit megtévesztenie.
2018 március 23., 10:28
Jazz/World középkor Szerző: Fidelio

Partizz úgy, mintha a középkorban volnál!

A Bordó Sárkány Régizene Rend „középkori világzenét” játszik. Saját meghatározásuk ez, ugyanis a középkori táncokat és dalokat önkifejező módon közelítik meg, az önálló szerzeményeik viszont magukon viselik a középkori zene stílusjegyeit. Hangzásviláguk 21. századi, egyedi és meghatározhatatlan, ami a klasszikus zenéhez szokott füleknek éppoly inspiráló és lelkesítő, mint a táncolni vágyó modern partiarcoknak. Kalmár Emese cikke.
2018 február 20., 13:26
Zenés színház középkor Szerző: Csabai Máté

Ki volt az igazi Kékszakállú?

A kamrájában hét halott feleség, a nyolcadik túlságosan kíváncsi. Alakját Bartók és Offenbach is feldolgozta, az utóbbit tűzi műsorra az Operettszínház. Utánajárunk, honnan ered Kékszakáll mondai alakja.
2017 november 8., 12:23
Vizuál régészet Szerző: Fidelio

Régészet a kulisszák mögött

2016 legizgalmasabb régészeti újdonságait bemutató tárlat nyílt a BTM Vármúzeumában. A kiállítás az Árpád-kortól a török korig a legkülönbözőbb társadalmi rétegek tárgyait mutatja be; a királyi palotába és kunyhóba egyaránt betekintést nyújtó tárlaton aranypénzek, gyűrűk, fémsisakok, kályhacsempék, öntőtégelyek, kerámiák, viseleti tárgyak is láthatók. A régészek munkájának folyamataiba is betekintést nyújtó kiállítás 2018. január 25-ig látogatható.
2017 szeptember 24., 11:47
Plusz gazdaság Szerző: Szabó Ádám

Minden idők leggazdagabb embere

Egyházi és királyi elöljárók tartoztak neki, egyetlen döntésével teljes városok kereskedelmét térdre tudta kényszeríteni. Közvetve még a reformáció kialakulásához is hozzájárult, és a modern gazdaság is egész máshogy nézne ki nélküle. Jakob Fugger alakja még ma is vitákat szül: dörzsölt üzletember, vagy elvtelen és pénzéhes kereskedő?
2017 augusztus 12., 14:08
Plusz régészet Szerző: Gémes Zsófi

Így nézett ki a római kori bikini

Tudta, hogy van, aki elkészíti a régészeti korok ruháit? Vásárolhat 12. századi cipőreplikát vagy akár 9-10.századi viking medálokat, de kísérleteznek a fürdőruhával is.
2017 július 19., 09:55
Könyv történelem Szerző: (csm)

Miért láncolták le a középkori könyvtárak a könyveiket?

Annyit elárulunk, hogy nem egyszerűen azért, mert nem akarták, hogy elvigyék őket.
2017 június 14., 13:20
Plusz történelem Szerző: Szabó Ádám

Hogyan élték túl a telet a középkorban?

Farkasordító hideg, ragadozók, hosszú, sötét és unalmas esték - ezekkel kellett megküzdeniük a középkor embereinek a téli hónapok beköszöntével.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Színház

A zenés előadások és a vígjátékok jegyében hirdetett évadot a Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare szerzőként és témaként is felkerül a szegedi repertoárra, de Puccini, Donizetti, Lehár Ferenc, Kleist és Szabó Maga is szerepel a 2023-24-es szegedi évad alkotói között.
Klasszikus

Nemzetközi zenei díjat nyert az Országos Széchényi Könyvtár tanulmánykötete

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által 2021 őszén kiadott „Eritis mihi testes”. Az 1938-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hangfelvételei című kétnyelvű tanulmánykötet rangos nemzetközi díjat nyert.

Nyomtatott magazinjaink