orvostudomány

2020 szeptember 18., 15:00
Könyv interjú Szerző: Canjavec Judit

„Az utolsó mondattal kezdd!” – Könyv jelent meg Kulka János édesapjáról

Azt mondják, a kés Paganinije volt. Mert bebizonyította, hogy gyógyítást is lehet művészi szinten űzni. Ő volt Kulka Frigyes mellkassebész, tüdőgyógyász professzor, aki a mai napig etalon az orvostársadalomban. A hétköznapi embernek inkább a Kulka név üti meg a fülét, ami nem véletlen: a legendás gyógyító Kossuth-díjas színművészünk, Kulka János édesapja volt.
2018 március 30., 10:13
Klasszikus orvostudomány Szerző: Fidelio

Videó: Ez a nő agyműtétje közben fuvolán játszik!

Egy texasi nő fuvolán játszott kedden az agyműtétje közben, az orvosok így tesztelték, hogy a beavatkozásuk sikeres-e.
2017 december 28., 15:22
Klasszikus kutatás Szerző: (csm)

Ravel agyi betegsége formálta ilyenre a Bolérót

Ravel egy súlyos lefolyású agyi betegségben szenvedett, amely a Boléróra és más kései műveire is rányomta a bélyegét. Egy kutatás szerint a károsodott bal agyféltekéje helyett a jobb oldali erősebb működése figyelhető meg ezekben az alkotásokban.
2017 december 13., 13:45
Klasszikus star wars Szerző: Fidelio

Ez a jövő: művégtaggal zongorázik ez a férfi

Habár prosztetikus műkarokat már évek óta gyártanak, a Georgia Institute of Technologie kutatói kifejlesztettek egy prototípust, amellyel az ujjak egyenként kontrollálhatók. Ez hatalmas előrelépés. A huszonnyolc éves Jason Barnes egy zongoránál próbálta ki az új karját.
2017 november 8., 10:51
Klasszikus orvostudomány Szerző: (csm)

Megvizsgálták Chopin konyakosüvegben tárolt szívét

A tudósok szerint a zeneszerző halálát a tuberkolózis ritka szövődménye okozta.
2017 szeptember 2., 16:30
Plusz műtét Szerző: (sze)

Agyműtéte közben adott szerenádot az orvosoknak ez a szaxofonos

Képzeljünk el egy 25 éves fiatalembert, akinek mindene a zene. Ez az illető egy napon arra lesz figyelmes, hogy hallucinál, fejfájás és szédülés gyötri. Kiderül, hogy agydaganata van. Éppen a zenéért felelős agyi terület közelében.
2017 április 8., 12:10
Klasszikus kutatás Szerző: (csm)

A zongoristák agya tényleg másképp működik?

A közönség tagjai számára egy zongoristát nézni olyan, mint egy illuzionistát vagy artistát figyelni. Ezek az emberek sok száz órát töltenek skálák gyakorlásával, ütemek ismételgetésével. De mi van a kemény munka mögött?
2017 február 21., 10:54
Klasszikus kutatás Szerző: (csm)

Számít-e, ha Beethoven szíve össze-vissza vert?

A bécsi mester a szó szoros értelmében a szívét követte, amikor a Búcsúszonátát vagy a kései B-dúr vonósnégyest írta, ezt állítják kutatók évek óta. Egész tudományág foglalkozik rég meghalt zeneszerzők diagnosztizálásával. Tudta, hogy Alban Berg asztmája nélkül nem úgy szólna a hegedűversenye, ahogy?

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Zenés színház

Fiatal tehetségekkel érkezik a Jégvarázs musical idén ősszel a Madách Színházba

A Madách Színház nyilvánosságra hozta a 2025 szeptemberében debütáló Jégvarázs musical szereposztását és alkotócsapatát. Az előadás rendezője a színház igazgatója, Szirtes Tamás.
Könyv

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!

Nyomtatott magazinjaink