Plusz

10 dolog, amit nem tudtál Ryoji Ikedáról

2024.03.08. 15:30
Ajánlom
Az audiovizuális elektronikus zene megkerülhetetlen személyiségének április 6-i koncertje egyszerre kényezteti majd a fület és szemet, hiszen a japán művész live setjeinél a hang és a látvány olyan szoros egységként jelenik meg, hogy a néző-hallgató nem is tudja eldönteni, vajon a mérnöki módon eltervezett akusztikus folyamatok generálják-e a szédítő látványt, vagy épp fordítva. Most elárulunk néhány érdekességet az alkotóról!

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

  1. A kortárs japán elektronikus zene egyik legnagyobb alakja, jelenleg Párizsban él és alkot. A zene mellett vizuális művészként is tevékeny.

  2. Zenei stílusa nehezen meghatározható, munkáiban fontos szerephez jut a zaj, emellett gyakran olyan frekvenciákon szólaltat meg hangokat, melyek alig hallhatóak az emberi fül számára.

  3. Első nagylemezét 1995-ben jelentette meg 1000 Fragments címmel.

  4. Szólómunkái mellett szívesen dolgozik más előadókkal: adott már ki közös anyagot Carsten Nicolaijal, Christian Marclay-vel, valamint a Dumb Type kollektívával.

  5. 2007 óta folyamatosan vannak kiállításai a világ számos pontján – installációi többek között Amszterdamban, Párizsban, New Yorkban, Montrealban, Sydney-ben, Madridban és Londonban voltak láthatók.

  6. Komolyan érdeklődik a matematika iránt. 2008-ban jelentette meg V≠L című képzőművészeti sorozatát, melyet a harvardi matematikussal, Benedict Gross-szal folytatott beszélgetései ihlettek.

  7. Művészetében fontos szerepet kap a matematikai modellek révén vezérelt hang- és képáramlás.

  8. 2014-ben a genfi központú CERN, vagyis az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet rezidens DJ-je lett.

  9. 2021-ben Budapesten került sor a Techno Worlds című kiállításra, melynek keretein belül Ryoji Ikeda képeit is bemutatták.

  10. Legutóbbi, Ultratronics című lemeze 2022 decemberében látott napvilágot.

 

A koncertről további információ itt érhető el. >>>

A Bartók Tavasz előadásairól érdekességek olvashatók az eseménysorozat blogoldalán.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Ryoji Ikeda (fotó/forrás: Ryo Mitamura / Bartók Tavasz)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Előadóművészeket és pedagógusokat díjazott az Artisjus

A szerzői egyesület olyan előadóművészeket díjaz, akik rendszeresen tűznek műsorukra kortárs magyar műveket, valamint olyan pedagógusokat ismer el a díjjal, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.
Plusz hír

Ők kapják idén az Arany Medál-díjat

Az idén kilencvenhárom éves Szakonyi Károly Kossuth-díjas író, drámaíró, dramaturg kapja az Arany Medál-életműdíjat. Vecsei H. Miklós, Mészöly Anna, Waskovics Andrea színművészek, Szimler Bálint rendező és Biró Zsombor Aurél író munkáját is elismerik.
Plusz hír

Jótékonysági árverést indít a Quimby

Az együttes tizenöt dedikált, vászonra feszített fotót bocsát árverésre, amelyet koncertfotósuk, Bátori Gábor ’Jim’ készített a zenekarról. Az aukcióból származó bevétel teljes összegével az Egyszülős Központ munkáját támogatják.
Plusz magazin

KÉP-regény: Nem mind arany

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Puskás Múzeum kapcsán arról ír, hogyan készített lesifotót Puskás Öcsiről.
Plusz interjú

Az ünnepvárás lehetőség, hogy kapcsolódjunk a hagyományokhoz és a közösséghez – karácsonyváró beszélgetés Both Miklóssal

A Hagyományok Háza életében a karácsonyi ünnepvárás az év legmeghittebb időszaka. Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag kapcsán Both Miklóssal, az intézmény főigazgatójával beszélgettünk.