2020 minden bizonnyal az eddigi legfurcsább év volt sokak életében. Inkább furcsa, bizarr és abszurd, mintsem tragikus, mert habár soha nem látott kiterjedésben ütötte fel a fejét a világban egy új vírus, és fertőzött meg sok időst és fiatalt Amerikától Ázsiáig, Izlandtól az Antarktiszig, az emberiség mégis eredményesen vette fel a harcot a mikrohóhérral.
2020 volt az az év, amikor egyesek megtanultak banánkenyeret sütni, kovászt nevelni és egyetemet foglalni. 2020 volt az az év, amikor arra kellett inteni az embereket, hogy ne igyanak fertőtlenítőt, és ez volt az az év, amikor úgy kellett összefogni, hogy elkülönülünk egymástól.
Nézzünk bizakodva a jövőbe! – kérte Örkény az olvasóit. Mi pedig arra, hogy várjunk türelmesen, míg a bámészkodókkal teli belvárosi sétálóutcák fagylaltospultjaira az alábbi feliratok kerülnek: eper – puncs – vanília – csokoládé. Nem pedig az, hogy: ZÁRVA.
Összegyűjtöttünk néhány hírt az évből, aminek örülni lehetett.
Az év elején jelent meg az a felvétel, amelyen a 94 éves Kurtág György Mozartot zongorázik. Egészen máshogy, mint bárki.
Kapcsolódó
A 94 éves Kurtág György Mozartot játszik – VIDEÓ
Feleségének, Mártának tett ígéretét teljesíti be azzal, hogy február 19-én előadja Mozart F-dúr szonátáját a BMC-ben.
Március 11-én aztán kihirdették a veszélyhelyzetet, és az élet egy csapásra megváltozott. Az emberek viszont a jobb arcukat mutatták. Például akkor, amikor az egészségügyi dolgozók tiszteletére szólt a Mi vagyunk a Grund.
Kapcsolódó
„Mi vagyunk a Grund” – az egészségügyi dolgozókért énekeltek Zugló erkélyeiről
A zuglói Levendula Lakóparkban készült az a videó, amely most a közösségi médiában terjed. A Pál utcai fiúkból szólt dal az egészségügyi dolgozók előtt tisztelegve.
Az erkélyéneklés új műfajt teremtett, nem egy énekes fakadt dalra a tavaszi bezártság idején. Írtunk egy olaszról és egy magyarról is, az utóbbi László Boldizsár volt.
Kapcsolódó
Nessun dorma, más szöveggel – László Boldizsár szellemes operaáriával buzdít, hogy maradj otthon
Vírusirtás, vírusirtás – énekli az operaénekes, aki a Nessun dorma különös szövegátiratával csak annyit kér: ha lehet, ne menj el otthonról, moss kezet sűrűn, és tartsd be az előírásokat.
Az pedig borzongató, amikor a Neked írom a dalt első strófáját nem más, mint Karácsony James kezdi mobiltelefonnal a kézben.
Kapcsolódó
A járvány alatt is dolgozókért szól a Neked írom a dalt különleges verziója - Videó!
A dal szerzője, Presser Gábor mellett olyan művészek énekelnek együtt, mint Zorán vagy Charlie - összesen negyvenhárman köszönik meg az egészségügyiben vagy kereskedelemben dolgozók és a tanárok munkáját.
Megtanultuk használni a Zoomot, a Google Meetet, a Skype-ot, a briteknél nem más, mint Sir David Attenborough segített be az otthontanulásban a BBC-n keresztül.
Kapcsolódó
Sir David Attenborough tanítja a gyerekeket a brit közszolgálati csatornán
A BBC ismeretterjesztő sorozatához több híresség is csatlakozott, minden rész különböző korosztályok számára tartalmaz órákat.
A helyzet az újságírókat is új helyzetek elé állította. Szerzőnknek soha nem jut eszébe Feldmár Andrással beszélgetni, most azonban megkérdeztük tőle, mit szól ahhoz, ami van. „Nagyon nehéz annak a valóságában élni, hogy senki nem tud semmit. Pedig ez a valóság. Senki nem tud semmit. Az élet rendetlen. A járványt sem érdemeljük meg. Egyszerűen van” – felelte a pszichológus az év egyik legolvasottabb cikkében.
Kapcsolódó
Feldmár András: Nem érdemeltük meg a járványt
Mindig is bizonytalanságban éltünk, még ha ez most szembetűnőbb is. Feldmár András pszichoterapeutát kanadai otthonában, az interneten keresztül kerestük meg, hogy beszélgessünk a járványhelyzet ürügyén magányról, szellemi szabadságról, kenyérsütésről. És hogy megkérdezzük: végülis az ember az igazi vírus?
Nyáron az élet már-már visszatalált a normalitás medrében. Kolodko Mihály is működésbe lépett, miniszobrot készített Veszprémben a kodályi jelmondat nyomán: „Legyen a zene mindenkié!”
Kapcsolódó
Kodály Zoltán gondolata ihlette Veszprém legújabb miniszobrát
A népszerű gerillaszobrász, Kolodko Mihály legújabb alkotása egy vagány utcazenész Veszprém egyik forgalmas pontján.
Több figyelem jutott az orvosoknak, ápolóknak, bár sokak szerint így sem elég, mert az egészségügyben dolgozók béremelkedése sokak szerint nem igazságosan történt. Mindenesetre megismertünk egy másik Kulkát: Kulka Frigyes mellkassebészt, tüdőgyógyász professzort, a színész édesapját, aki a mai napig etalon az orvostársadalomban.
Kapcsolódó
„Az utolsó mondattal kezdd!” – Könyv jelent meg Kulka János édesapjáról
Azt mondják, a kés Paganinije volt. Mert bebizonyította, hogy gyógyítást is lehet művészi szinten űzni. Ő volt Kulka Frigyes mellkassebész, tüdőgyógyász professzor, aki a mai napig etalon az orvostársadalomban. A hétköznapi embernek inkább a Kulka név üti meg a fülét, ami nem véletlen: a legendás gyógyító Kossuth-díjas színművészünk, Kulka János édesapja volt.
Magyar sikereknek sem volt híján az év. Arany Oroszlánt nyert a Concerto Budapest koncertfilmje Velencében. Lakatos Mónika kapta a WOMEX életműdíját, második magyarként és első cigányként. Erről az énekesnő interjúnkban beszélt.
Kapcsolódó
„Talán a zene az, ami a leginkább megérinti az embert” – interjú Lakatos Mónikával
Ha énekelni kezd, nem lehet ellenállni a hangjának, akkor sem, ha az ember nem érti a cigány nyelvet. Dalai generációkon át öröklődtek, felmenői bánata és öröme van bennük. Lakatos Mónikát idén a WOMEX rangos életműdíjával tüntették ki, ebből az alkalommal beszélgettünk vele.
Horvát Lili szerelmesfilmje, a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre olyan sok díjat nyert, hogy végül a címét is megjegyeztük. Az alábbi cikkben a rendezővel interjúztunk.
Kapcsolódó
„Ez nem olyan film, ahol a néző hátradőlhet”– Interjú Horvát Lilivel
A Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című filmből kemény leckét kapunk arról, milyen vékony a vonal a valóságban és a szereplők képzeletében létező helyzetek és dolgok között. Horvát Lili filmjét Velencében mutatták be egy olyan szekcióban, ahol még soha nem szerepelt magyar alkotás. A rendezőnőt a cím jelentése mellett arról is kérdeztük, hogyan hozta vissza Bodó Viktort tizenöt év után a színészethez.
Végre megírta önéletírásának első részét Presser Gábor. Az LGT legendás billentyűsének jubileumi Padlás-előadását elvitte a cica (a covid), de a 999. előadásra olyan sokan voltak kíváncsiak online, hogy a streamingszolgáltató oldala nem bírta a terhelést. A könyv pedig megjelenése óta a sikerlisták élén áll.
Kapcsolódó
„Sokat szöszöltem, javítottam” – Megjelent Presser Gábor önéletrajzi könyve
Fontos dalokra, emberekre és történetekre emlékezik vissza hétfőn megjelenő első könyvében Presser Gábor Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész, a magyar könnyűzene történetének kiemelkedő alakja.
2020-at nem csak a covid tematizálta. Amikor nyáron az első jelek mutatkoztak arra, hogy a kormány beteszi a lábát a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, nem sejtették, hogy az egyetemi autonómia önkényes felszámolása nem lesz olyan egyszerű, mint más intézmények esetében. A #freeSZFE mozgalom egy tízezres tüntetésben csúcsosodott ki október 23-án, ahol az Egmont-nyitány megrendítő erejű előadása is elhangzott. A Fidelio az előadás karmesterével beszélgetett.
Kapcsolódó
Egmont-nyitány tízezer tüntető előtt – interjú Juhász Bence karmesterrel
Október 23-án hatalmas tömeg állt ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem mellett. A Független Zeneakadémisták Szimfonikus Zenekara pedig egy olyan zeneművet vitt utcára, amellyel történelmi időket idézett: Beethoven forradalmi Egmont-nyitányát. Juhász Bence karmester beszélgetésünkben felelevenítette a különleges előadást.
Az évnek voltak cuki pillanatai is. Például amikor Andrea Bocelli énekelt kislányával, de apa-lánya duettben virított egy mongol torokénekes is.
Kapcsolódó
Imádjuk a mongol torokénekes és kislánya duettjét!
Nem pusztán bájos felvétel, hanem igazi, eredeti zenei élmény Batzorig Vaanchigot és kislányát hallgatni. Videó.
Imádtuk a fát ölelő tigrist is az év természetfotóján.
Kapcsolódó
Fát ölelő szibériai tigrisről készült kép lett az év természetfotója
Szergej Gorskov orosz fotós egy fát átölelő szibériai tigrisről az Orosz Távol-Keleten készült felvétele nyerte el idén a londoni Természettudományi Múzeum Az év természetfotósa pályázatának fődíját.
November 23-án ünnepelte 83. születésnapját Törőcsik Mari, akit a Nemzeti társulata otthonában köszöntött. Megható videó készült az eseményről.
Kapcsolódó
Otthonában köszöntötte Törőcsik Marit a Nemzeti társulata
A művészek a járványhelyzetben is teljesítették Törőcsik Mari tavalyi kívánságát, mely szerint nem kér mást, csak hogy idén is eljöjjön hozzá az ő drága Nemzetije.
Sok minden történt idén, beleférne két évbe is. Nem véletlen, hogy néhány fogadalmunkat már el is felejtettük tavaszról. Pedig akkor a lassabb életről áradozott mindenki. Ehelyett újra kiakasztjuk a táblát: Dógomvan. Pedig...
Kapcsolódó
Mire taníthat Micimackó egy világjárványból kilábalva?
A Legfontosabb Dolog, hogy örüljünk, hogy már látjuk az Alagút végét. Pedig nehéz úgy reménykedni, hogy az ember közben egy egészen kicsike állat. De azért tud nagy bajt okozni, vetné közbe Füles. Mire érdemes emlékeznünk az új évhez közeledve? Hajoljunk közelebb a Csuporhoz a válaszért!