Fülöp, Evelin

I. Miskolci Bach-hét

2011.04.30. 12:36

Programkereső

A május 1-6 között megrendezendő I. Miskolci Bach-hét fő célkitűzése, hogy összefogja azokat a miskolci zenei erőket, akiknek szívügye a fiatalok zenei tehetséggondozása, lelkiismeretes oktatása, figyelemmel kísérve későbbi zenei pályafutásukat is, valamint hogy J.S. Bach egyedülálló művészete ne csak a zenét tanuló ifjúsághoz, hanem minél több emberhez eljuthasson.

A programsorozat résztvevői miskolci kötődésű, helyi lakosok és többségében Miskolcon született fiatal előadóművészek, muzsikusok, muzsikus jelöltek. Programunkkal hagyományt kívánunk teremteni és a következő években, évente egy alkalommal szeretnénk megrendezni. Programunk tervezésénél prioritást élvezett az ifjúság megszólítása, mint célcsoport. Változatos programunkkal kívánjuk hozzásegíteni a fiatalokat az értékes zene befogadására. A Bach-hét további és kiemelt célja, hogy a fiatalabb résztvevők hallhassák idősebb pályatársaikat és olyan kapcsolatokat alakíthassanak ki, amely megerősítheti őket a zeneművészet iránti ambíciójukban, hogy a tanároknak nagyobb rálátásuk lehessen egymás munkájára, megismerhessék egymás munkáját, hogy a város művésztanárai nyilvános fellépéseken is megmutathassák szakmai rátermettségüket. A város kisebb formátumú zenei együttesei, akik mind a város zeneéletének színesebbé tételén munkálkodnak és az ifjú művészek és művészjelöltek is lehetőséget, bátorítást és ösztönzést kaphassanak az aktív muzsikálásra, ami korábban - amolyan couleur locale-ként - fontos része volt a városnak. Azok az ifjú művészek akik már több sikert is elkönyveltek és városunkhoz kötődnek, megmutathassák, hogy milyen utat jártak be eddig a zene által. Egy-egy hangversenyen nem csak a művek, hanem az előadók is megszólalnak, ezzel még közelebb hozva a közönséghez azt a zeneművet, zeneszerzőt, amely számukra a hivatástudat megerősítését jelentette. Egy-egy személyes élmény hitelesebbé teheti a fiatalok számára is egy zenész igaz elkötelezettségét hivatása iránt. Személyes élmény az előadóval - személyesebb kapcsolat az általa előadott zeneművel. Egy találkozó közel hozza egymáshoz a generációkat. Gyakori jelenség, hogy az ifjú zenetanuló nem látja zenei tanulmányainak folytatási lehetőségeit, így az esetleges ambíciói könnyen elsorvadhatnak. A rendezvény zongorás találkozója kiválóan előmozdíthatja a résztvevők közötti kapcsolatok kialakítását, ami még ösztönözőbben hathat tevékenységükre, látván, hogy amit csinál, az nem egy elszigetelt jelenség, hanem egy népes tábor közös erőfeszítése, hogy - R. Schumann szavaival élve - fényt vigyen az emberek lelkébe. Városunk nemcsak komolyzenei és könnyűzenei kínálattal is rendelkezik, hanem alkalomadtán annak keverékével is, amelyet a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola 10 éves Jazz tanszaka mutat be.

A rendezvények helyszínei a város történelmi templomaiban és az újonnan felújított Zenepalotában lesznek. A helyszínek kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy az Bach művészetéhez is méltó környezet legyen. A befogadó intézmények mindegyike egyhangúan elfogadta, hogy az I. Miskolci Bach-hét nemcsak a város emberi értékeire, hanem a zene, a kultúra városunkban betöltött, kiemelten fontos szerepére, múltjára, jelenére és jövőjére kíván rámutatni. A közreműködői sokszínűséget az „Önkéntesség Európai Éve" szolgáltatta: a gyermek résztvevők biztonsága érdekében önkéntesek is bekapcsolódnak a programba, amely egyben remek alkalom arra, hogy a fiatalokat zenei, közművelődési és egyéb kulturális rendezvényeken is aktivizáljuk.

A rendezvény védnöke: Horváth Anikó, Liszt - és Artisjus díjas csembalóművész, egyetemi docens

Műsor:

2011. május 1. (vasárnap) 19 óra, Zenepalota (Bartók tér 1.)

 

Nyitóhangverseny 

h-moll szvit (BWV 1067)

EMIK - vonósnégyes és Sallay Virág - fuvola

(az Elek Tihamér Országos Fuvolaverseny, 2009 II. helyezettje)

 

 C-dúr koncert két zongorára és vonósokra (BWV 1061)

Allegra-Tokaj kvartett, Mészáros Nóra és Nagy Enikő - zongora

 

III. Brandenburgi verseny (BWV 1048)

 Reményi Ede Kamarazenekar, művészeti vezető: Kriston Tamás

 

Köszöntőt mond: Molnár Péter, Miskolc megyei jogú város önkormányzati képviselője, az oktatási, kulturális, turisztikai, ifjúsági és sport bizottság elnöke

 

* * *

 

2011. május 2. (hétfő) 19 óra, a Zenepalota nagyterme

 

„A Zenepalota orgonistái"

 

G-dúr prelúdium és fúga (BWV 541) - Mészáros Zsolt

a-moll prelúdium és fúga (BWV 543) - Bereczki Ákos

d-moll concerto A. Vivaldi nyomán (BWV 596) - Gyüre Bálint

G-dúr concerto J. Ernő herceg nyomán (BWV 592) - Csányi Zita

D-dúr prelúdium és fúga (BWV 532) - Tóth Zsombor

 

* * *

 

2011. május 3. (kedd) 9-12, 14-17 és 19 óra, Zenepalota

  

„Hommage a J. S. Bach"

 Városi zongorás találkozó és gálahangverseny

A nyilvános zongorás találkozón a város zenei intézményeinek növendékei vesznek részt: 6. sz. Fazekas - Istvánffy és az Egressy-Erkel Zeneiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, valamint a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézet. A zsűri tagjai: Papp Gábor (elnök) Rőczey Ferenc, Nagy Enikő, Gáspárné Tóth Marica, Dr. Deákné Szopory Lívia, Csabay Csilla és Szabó Gyuláné. Az esti díjkiosztó gálahangversenyen pedig a zongorás találkozó kiemelkedő produkcióiból hallhatnak válogatást, reprezentálva Bach billentyűs művészetét, a kis prelúdiumoktól a Wohltemprerirtes Klavier prelúdium és fúgák sorozatáig.

 

2011. május 4. (szerda) 9-17 óra, Zenepalota

J. S. Bach: Viola da gamba szonátái

Flach Antal csembalóművész kurzusa

Közreműködnek a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének brácsa és csellószakos hallgatói.

  

* * *

 

2011. május 4. (szerda) 19 óra,

Deszkatemplom (Tetemvár, középső sor 160.)

„Városunk orgonaművészei"

Hangverseny és rövid beszélgetés az előadók első Bach-élményéről.

h-moll prelúdium és fúga (BWV 544) - Mátyus Gabriella

Esz-dúr prelúdium és fúga (BWV 552) - Varga László

C-dúr toccata, adagio és fúga (BWV 564) - Sztahura Ágnes

a-moll concerto A. Vivaldi nyomán (BWV 593) - Szabó Balázs

 

* * *

 

2011. május 5. (csütörtök) 17 óra,

Szentháromság Ortodox templom (Deák tér 7.)

 

Muzsikáló fiatalok hangversenye

Közreműködnek a városi zenei intézmények hallgatói

 

C-dúr csellószvit (BWV 1009) 

Prelude - Veczán Emese

Allemande - Molnár Alexandra

Courante - Csécsi Hajnalka

Sarabande - Lengyel Laura

Bourrée I-II - Blaskovics Bence

Gigue - Péntek Adrienn

 

Prelude a c-moll csellószvitből (BWV 1011)

Hadzsász Mózes - gitár

 

Preludio, Gavott en rondeaux / E-dúr partita (BWV 1006)

Homoki Anna - hegedű, Bögös Dániel - gitár

 

A-dúr csembalóverseny / I. tétel (BWV 1055)

Gulyás Kornélia - csembaló

Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Vonószenekara

 

Adagio a g-moll szólószonátából (BWV 1001)

Bordás Eszter - hegedű

 

"Die Obrigkeit ist Gottes Gabe" - ária (BWV 119)

Hodosán Hajnalka - ének, Fodor Csaba - furulya,

Péntek Adrienn - cselló, Albertné Zelenák Zsuzsanna - csembaló

 

Sinfonia a Karácsonyi oratóriumból (BWV 248)

Virágh Lilla, Panyiczki Anikó, Fodor Csaba, Kozák Anita - furulya,

Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Vonószenekara

 

C-dúr szonáta fuvolára vagy furulyára (BWV 1033)

Siklósi Kristóf - fuvola, Szurasenkó Dániel - furulya

 

VI. Brandenburgi verseny (BWV 1051)

Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének vonószenekara Művészeti vezető: Kostyál Kálmán

 

* * *

 

2011. május 6. (péntek) 16 óra, Művészetek Háza előtti szabadtér

„J(azz &) Sebastian Bach"

 

Improvizációk népszerű Bach témákra, a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola 10 éves Jazz tanszakának tanár-növendék jubileumi koncertje.

Művészeti vezető: Bundzik István

 

* * *

 

2011. május 6. (péntek) 19 óra,

Belvárosi Evangélikus templom (Hunyadi utca 8.)

Bach-korabeli zenés istentisztelet

  

A XVIII. századi, lipcsei Tamás-templom, ünnepi istentiszteletein elhangzott zeneművekből (korálok, korálelőjátékok, gregorián és hangszeres misetételek, kantáta és orgonakompozíciókból) hallhatnak egy rekonstruált összeállítást, amely tartalmában szorosan kapcsolódik a nagyböjttől örömvasárnapig tartó időszak igeliturgiáihoz. A zeneművek javát természetesen „Herr Kappelmeister Bach" áhítatos zenéje szolgáltatja.

 

O Mensch bewein dein Sünde groß (BWV 622)

Lotti: Crucifixus á 8

Kyrie: Lux et origo

Gloria (BWV 236/2)

Herzlich tut mich verlangen (BWV 727)

O Haupt voll Blut und Wunden (BWV 244)

Pachelbel: Fantasia in g

Jauchzet Gott in alle Länden (BWV 51)

Vor deinen Thron tret' ich (BWV 668)

Was Gott tut das ist wohlgetan (BWV 69, 99)

C-dúr toccata (BWV 566)

 

Szabó Balázs - orgona

Balázs Adrienn - szoprán

Frenczel Bertalan - trombita

 

 

Miskolci Egyetem Bartók Béla Intézetének hallgatói

Forrás Kórus (művészeti vezető: Balásné Molnár Ildikó)

Cantus Firmus Énekkar (művészeti vezető: Szűcs Sándor)

Camerata Miskolc Kamarazenekar (m. vezető: Soós Gábor)

vezényel: Flach Antal