Plusz

59 éves korában elhunyt Végh András régész-történész

2024.02.02. 10:20
Ajánlom
A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumának korábbi igazgatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete Roncsolásmentes Régészeti Tanszékének vezetője hosszú, súlyos betegség után hunyt el. Munkássága során számos magyar és idegennyelvű publikációt közölt változatos témákban, valamint a nevéhez fűződik több emlékezetes kiállítás is.

„Tegnap kaptuk a megdöbbentő, hihetetlen hírt: hosszú, súlyos betegség után elhunyt dr. Végh András régész‒történész, a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumának korábbi igazgatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete Roncsolásmentes Régészeti Tanszékének vezetője” – számolt be Végh András halálhíréről február 2-án a Vármúzeum.

Közösségi oldalukon Farbaky Péter művészettörténész nekrológjával búcsúztak, amely szerint Végh András 1983 1988 között végzett Kubinyi András professzor tanítványaként az ELTE középkori régészet-történelem szakjain. Szakdolgozatát Középkori idomtéglák a budai királyi palotából címmel írta 1988-ban. Már egy évvel korábban, 1987-ben belépett a Budapesti Történeti Múzeum Középkori Osztályára, ahol 1988-tól dolgozott régészeti feltárásokon,

majd 1991-től önállóan vezetett számtalan ásatást Budapest területén. Ő volt a középkori kőfaragvány gyűjtemény vezetője is.

Szakmai munkájában kéz a kézben jártak a múzeumi ásatások, a kiállítások és a tudományos publikációk. Központi témájának Buda középkori topográfiáját választotta, amelynek koronája az ELTE medievisztikai doktori iskolájában 2003-ban készített PhD-disszertációja volt, amely 2006-ban és 2008-ban könyvformában is megjelent. Ezt kísérte a Magyar Várostörténeti Atlasz sorozat 2015-ben napvilágot látott középkori Buda-atlasza.

Mindezek a magyar középkorkutatás kiemelkedő tudományos eredményei

– írta Farbaky.

Kitért rá, Végh András a BTM-ben rendezte 1992-ben első kiállítását, Gótikus szobrok a budai királyi palotából címmel, amelyet már a 2000-es években követett társkurátorként 2008-ban a Hunyadi Mátyás, a király, 2012-ben a BTM Vármúzeum állandó várostörténeti kiállítása, a Fény és árnyék, 2013-ban Firenzében a San Marco Múzeumban a Mattia Corvino e Firenze, majd ugyancsak a Vármúzeumban 2015-ben a Mátyás-templom, végül 2018-ban kedvence, a Szívmelengető középkor című tárlat.

2016-tól 2020-ig a Vármúzeum igazgatójaként érte el a BTM-ben legmagasabb múzeumi megbízatását. Közben 2013-tól kezdett el tanítani a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetében, docensként, ahol doktori iskolát és nagy kedvvel nyári tanulmányi ásatásokat is vezetett, s ahol habilitációs dolgozatát is még beadta betegsége előtt – írta a művészettörténész.

Hozzátette, Végh András rendkívül sokat publikált, az 1998-ban megjelent a Budai királyi palota idomtéglái című könyvétől egészen a tavalyi év végén a 2018-ban tragikus hirtelenséggel elhunyt kedves kolléganője, Kovács Eszter emlékére általa szerkesztett Befejezetlen történet című tanulmánykötetig. Magyar és idegennyelvű szakpublikációinak

változatos témai felölelték a padlótéglák, a budai középkori királyi palota épületei és topográfiája, a Budával vagy Visegráddal foglalkozó történeti tanulmányok, illetve a reneszánsz kőfaragványokig témáit, tanúsítva rendkívül széleskörű érdeklődését és erudícióját.

Hazai és külföldi konferenciák avatott, lebilincselő előadója volt, Budapesten és az ország más városaiban, Bécsben, Párizsban, Wrocławban, vagy Jeruzsálemben. Sőt, mindig fontos és kedves feladatának tartotta a tudományos ismeretterjesztést is, múzeumi kiállításvezetésein, az Ars Sacra Fesztivál vagy a Szembenézés Alapítvány budai vári, illetve zsidónegyedi sétáin.

2009-ben a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat kiemelkedő régészeti tudományos teljesítményéért Kuzsinszky Bálint-díjával jutalmazta, s 2009-ben a Hunyadi Mátyás, a király, valamint 2015-ben a Mátyás-templom kiállítások egyik rendezőjeként és katalógus-szerkesztőjeként Opus mirabile díjban részesült.

A fenti száraz adatok azonban nem beszélnek világra nyitott, kreatív, alkotó attitűdjéről, a csapatban is kitartóan, jókedvűen dolgozó, barátságos múzeumi kollégáról, az ötgyermekes családapáról, akinek kedves egyéniségét, világító szellemiségét nem feledjük.

Nagyon fiatalon ment el: márciusban lett volna 60 éves. Nyugodjék békében!” – zárta bejegyzését Farbaky Péter.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.

Fejléckép: Végh András (Fotó/Forrás: BTM Vármúzeum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Könyv

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Klasszikus

Schiff András, Antonio Pappano, Janine Jansen és John Malkovich is fellép 2025-ben Kismartonban

A jövő évben összesen harminchárom koncertet rendeznek a classic.Esterházy programsorozat, a KEYS TO HEAVEN és HERBSTGOLD Fesztiválok keretein belül a kismartoni Esterházy-kastélyban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Plusz hír

Bekövetkezett, amitől tartottak: eltűnt a Süsüt ábrázoló műemlék Csukás István sírjáról

A Farkasréti temető művészparcellájában található síremlékről eltűnt az a bronzszobor, amelyet két évvel ezelőtt avattak fel a 2020-ben elhunyt Nemzet Művésze emlékére, a költészet napja alkalmából. A műalkotást Pintér Attila készítette, aki tőlünk értesült a történtekről.
Plusz ajánló

Adventi kincskeresés és manóvadászat

„Lassulj le és töltődj fel velünk!” – javasolják a fővárosi SlowXmas 2024 szervezői. Idén hetedik alkalommal fogtak össze Budapest ikonikus utcái, hogy ünnepivé tegyék az adventi várakozást.
Plusz ajánló

Téli Élménypark Budapesten LEGO-villamossal és jégpályával

December 7-én a budapesti Városháza Téli Élményparkjába is megérkezik a Mikulás, lehet vele fotózkodni, szelfizni és még korcsolyázni is. A Fővárosi Önkormányzat Budapest Brand projektirodája további élményeket, programokat is kínál a családoknak – ünnepi ráhangolódással.
Plusz hír

Előadóművészeket és pedagógusokat díjazott az Artisjus

A szerzői egyesület olyan előadóművészeket díjaz, akik rendszeresen tűznek műsorukra kortárs magyar műveket, valamint olyan pedagógusokat ismer el a díjjal, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.