Plusz

90 évesen diplomázott, hogy zenével küzdjön a demencia ellen

2019.09.30. 16:50
Ajánlom
Lorna Prendergast júliusban diplomázott a Melbourne-i Egyetemen, miután felismerte, milyen hatékonyan lassíthatja a szellemi leépülést, ha az idősek rendszeresen hallgatnak zenét.

Prendergast azután iratkozott be az egyetemre, hogy látott egy tudományos műsort a televízióban, ahol a zene és a demencia kapcsolatáról volt szó. Már az is csodálatra méltó, hogy tanulmányait online kurzuson végezte el, felülkerekedve a technológia kihívásain.

Témája a „zeneterápia szerepe az idősgondozásban” volt, és kiemelt hangsúlyt fektetett a személyre szabott zenei lejátszási listáknak.

„A kutatásom során rengeteg tanulmányt olvastam, amelyek szerint már napi harminc perc személyre szabott zene hallgatása is nagyon hatékonyan lassítja a szellemi leépülést. Ma már bárki tud zenét hallgatni telefonról vagy iPodról” – mondta a friss diplomás nő.

Pedig a zenehallgatási szokások rengeteget változtak Prendergast élete során. Egy interjúban felidézte például azokat az időket, amikor a házimuzsikálás mindennapos volt: „Rengeteg családban volt otthon zongora, a legtöbb férfi szájharmonikával a zsebében közlekedett, de a tangóharmonika és a hegedű is olyan általános volt, mint a gitár és az ukulele. Akkoriban az emberek még maguk állították elő a zenét. Csak a wifi feltalálásával indult el az a tendencia, hogy az emberek több zenét hallgattak, mint amennyit maguk zenéltek” – vélekedett az idős hölgy, amivel persze lehet vitatkozni. Mindenesetre ő úgy látja,

nagyon fontos az időseknél, hogy olyan zenéket hallgassanak a mindennapi rutin részeként, amik jó emlékeket hívnak elő a múltjukból.

Szerinte ugyanis ezáltal a fiatalabb kori személyiségükre is visszaemlékeznek, valamint a múltidézés kapcsán közösséget vállalnak saját generációjukkal, ezáltal nem érzik magukat elszigetelve, magányosnak.

„Jó volna, ha több idősek otthonában alkalmaznának zeneterapeutát, hiszen ők azok, akik tudják, hogyan vegyenek rá egy idős embert az éneklésre, és azt is felismerik, ha egy dal rossz érzéseket kelt, fájdalmas emlékeket ébreszt benne,

ezáltal feszültséget keltve a hallgatóban. Az otthonápolás során is jó lenne, ha többen tudnák alkalmazni a zenét ilyen célokra és ehhez szakszerű segítséget kaphatnának” – fogalmaz Prendergast, aki egész életében imádta az operát. Számára Strauss Kék Duna keringője az, ami szempillantás alatt visszarepíti őt boldog fiatalkorába.

(forrás: abc.net.au)

Még egy egészségügyi ok, amiért zenélni kell

Kapcsolódó

Még egy egészségügyi ok, amiért zenélni kell

A hangszeren játszás csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát - derült ki egy ikerpárok bevonásával készített tanulmányból, amely azt mutatta, hogy az ikerpár zenélni tudó tagjánál egyharmaddal kisebb valószínűséggel jelentkezett időskori emlékezetvesztés.

10 ok, amiért a gyerekednek zenét kellene tanulnia

10 ok, amiért a gyerekednek zenét kellene tanulnia

Mindenki hallgat valamilyen zenét, de csak kevesen játszanak hangszeren. Nem minden gyereknek van lehetősége zenét tanulni, pedig az élet számos területén hasznosítanák.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Otthon egy távoli földrészen – A Néprajzi Múzeum Claudia Andujar-kiállításáról

Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása címmel nyílt meg szeptember közepén a Néprajzi Múzeum új időszaki tárlata, amelyen az apai ágon magyar származású fotóművész képei láthatók. A kiállítás két kurátorával, Gellér Judittal és Szabó Magdolnával beszélgettünk.
Vizuál

Elhunyt Varga Veronika színésznő

A francia-magyar művészt gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál Párizsban. Varga Veronika ötvennégy éves volt, szülei, férje és két lánya gyászolja.
Plusz

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Jazz/World

A jazz kiválóságai érkeznek a Magyar Zene Házába

Október 8-án a tizenötödik alkalommal szervezik meg a Magyar Jazz Napját, délutántól izgalmas koncertsorozat várja az érdeklődőket a Magyar Zene Házában.
Vizuál

„Ebben a helyzetben mindenki veszít” – interjú Reisz Gáborral

„Jó lenne, ha megtanulnánk beszélgetni, és belátnánk végre, hogy valójában nem figyelünk a másikra” – fogalmazott lapunknak Reisz Gábor, akivel legújabb, Magyarázat mindenre című filmjéről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Plusz ajánló

Október 2-tól érkeznek a Német Kulturális Napok

Az ALL-IN Debrecen égisze alatt 2023. október 2-6. között koncert, színházi előadás, mozifilmek, valamint a Német Egység Napja alkalmából szervezett ünnepi ülés és pódiumbeszélgetések várják a látogatókat.
Plusz hír

Ők az idei Prima Primissima-jelöltek

A korábbi éveket jelentősen meghaladó számú jelölés érkezett az idei Prima Primissima díjra. A tudomány, művészet, sport, oktatás és ismeretterjesztés terén kiemelkedő munkássággal bíró jelölteknek odaítélt elismerést december elején adják át a Müpában.
Plusz hír

Riccardo Muti, Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Diana Damrau – 2024-ben is sztárok érkeznek a Müpába

Bővül a Müpa 2023/24-es évadának programja: nemcsak Riccardo Muti és a Chicagói Szimfonikusok, Maria João Pires és Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Francesco Corti és a Freiburgi Barokk Zenekar érkezik, de fellép a bluegrasslegenda Béla Fleck is.
Plusz ajánló

Őszi Irodalmi Gála a Pesti Vigadóban

Október 11-én a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának estjén neves művészek tolmácsolásában kerülhetünk közelebb nagyszerű írók és költők irodalmi világához.