Plusz

A fröccsöző Mona Lisa és a testidomárok

2013.08.12. 12:48
Ajánlom
Egy mesebeli fekete batár parkol a főutcán, zsindelyes ablakából maszatos arcú férfi ordítozik, majd kipattan, és tovább veszekszik egy rongyokba öltözött asszonnyal. A középkori hintóban szemgolyóra emlékeztető étket főznek, száll a füst, loccsan a teknőből a víz, a kormos arcú pedig gyors mozdulattal ránt be a rögtönzött színpadra egy megilletődött bámészkodót.

- Senorita, senorita, jöjjön, csak jöjjön, kifőzünk magának valamit - kiabálja ellentmondást nem tűrő hangon a rosszarcú. Aztán valahonnan előránt egy rozoga széket, rá köp egy hatalmasat tisztítás gyanánt, és hellyel kínálja a fiatal nőt. A kocsi mögül két asszony lép előre, az egyik roppant sértődöttséget mímelve fogja, és spontán leönti a széken feszengő idegent, aki erre ugrik egyet, és nagyon úgy néz ki, hogy már vissza sem ül. Sűrű fejrázás után mégis helyet foglal és előkerül az étlap is, amely négy fajta speciális menüt kínál. A sült szemgolyó hamarosan elkészül, ekkorra pedig már kisebb tömeg verődik össze a szekér körül. Nem csoda, hiszen az utcaszínház az egyik legszerethetőbb dolog a Szigeten, bárhol, bármikor felbukkanhat egy társulat, és ezáltal olyan emberekhez jut el, akik egyébként nem feltétlenül mennének el külön egy előadásra. Az olasz színészek megsütik a felismerhetetlenségig odaégett golyót, egyikőjük lelocsolja valami szeszfélével és meggyújtja. Taps, majd unszolás, hogy tessen már megenni kisasszony, de a nő nem áll kötélnek, hanem felpattan és körbekínálja a közönség többi tagját.

Égből pottyant akkordok

A tömeg aztán továbbhömpölyög, mi pedig állunk sután egy karneváli felvonulás mellett, és türelmesen várjuk a hangos csapat elvonulását, hogy bejuthassunk a Magyar Zenei Színpadhoz, ahol már a Budapest Bár hangbeállása zajlik jó néhány perce. Pontosan kezdenek egy gyors slágerrel, amelyet a hatás kedvéért belassítanak.  A Stux így is élvezhető, már-már a második Engem a rumba döntöget romba című szám közepéig egészen örülünk a hangosításnak és a tiszta hangoknak. Utána viszont valami megtörik, a zenészek hamar szétesnek, Behumi Dóri pedig nem igazán találja a hangnemet. A néhány száz összeverődött ember ebből láthatóan nem sokat érzékel, mert tapsolnak, őrjöngnek és vonatoznak, mi meg legyintünk, hogy nosza, belefér. A mikrofon ugyanakkor minden számnál legalább kétszer gerjed, hol a zene nyomja el az éneket, hol fordítva. A két András a Lovasi meg a Keleti előadja a Sound of silence-t, Németh Juci pedig a Pokolbálba hahotázik bele, amivel megmenti a produkciót. Az ultrarövid egy órás koncert után még inkább megkívánjuk a nosztalgiát, ezért elrohanunk az A38 Színpadához Szajna-parti hangulat reményében.

A francia Halász Judit

Ugyanakkor bajban vagyunk egy kicsit, mert sanzonok helyett az „egy koncert erejéig meghallgatom" kategóriás dalokat kapunk. A francia származású Isabelle Geffroy, vagyis ZAZ, bájos jelenség, a hangja is, a kisugárzása is, csak a dalokban van valami jóindulatú naivság, csukott szemmel hallgatva pedig egészen Halász Judit jut róla eszünkbe. Bár a Milne főhőst nem találjuk, Bud Spencert, Jimi Hendrixet és a Cure-os Robert Smith-t mozaikból kirakva igen, miután átvergődünk a Művészeti Zónába. Festmény, festmény hátán, csak úgy kitéve a fűbe, nekitámasztva egy-egy fának, vagy éppen színes sátorba lógatva. Rácsodálkozunk Szent Dorottyára, a Sziget védőszentjére, aki Mona Lisa mosollyal és kéztartással üldögél, kezében fröccsöt tartva. Arca sápadt, szeme karikás és inkább egy Disney hercegnőre hasonlít. A modern Mona Lisa festmény feje felett azonban lassan besötétedik, amikor is kicirkuszolhatjuk magunkat végre.

476EF205-1BE4-4706-AE81-62B9A4CF3720

Sziget 2013 - harmadik nap

Cirkuszköztársaságot!

Mert nem tudunk betelni vele, mármint a cirkusszal, leporoljuk róla a gyerekkori rossz élményeinket, hogy újra felfedezhessük. A Cirque du Sziget nagysátrában kilenc artista lebeg egyszerre egymáson vagy éppen egymással, ahol minden egyes mozdulatnak, izomkötegnek és érintésnek helye van. A pusztán használati tárggyá lecsupaszított testükkel könnyűszerrel játsszanak, és elhitetik velünk, hogy igen is tudnak repülni. A Cirkusz az Éjszakában című előadást most látjuk utoljára a Szigeten, ám az év többi napján továbbra is megnézhetjük a MÜPÁ-ban. Mindenesetre Magyarország első önálló egész estés új-cirkuszi repertoárja méltó záróakkordja egész heti szigetelésünknek. Végszóra kiérünk a tűzijátékra is, amit egyszerűen nem értünk, hogy miért is kellett idén először, pláne a művészeti előadások alatt, amikor amúgy is nehezebb a fellépőknek koncentrálniuk. Tűzijáték ide vagy oda, szigetelni azért jó dolog, de most éppen nem bánjuk annyira, hogy legközelebb csak egy év múlva lehet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.