Plusz

A jogállamiság záloga: 800 éves az Aranybulla

2022.04.24. 17:45
Ajánlom
1222. április 24-én II. András 31 pontban összegezte a nemesség jogait és a király kötelezettségeit, ezzel keretet adva az állam jogrendszerének. Bár az Aranybulla kiadását akkor általános elégedetlenséggel fogadta a nép, ma már hivatkozási alap.

III. László halálát követően 1205-ben a törvényes utódot, Andrást koronázták magyar királlyá, aki első rendelkezéseivel saját híveit – főként németeket – juttatta földekhez, várbirtokokat, sőt egész vármegyéket adományozva az uraknak. Tettével kivívta a magyar főurak haragját, akik lázadást szítottak és megölték a királyi udvar több tagját, köztük a királynét. Mindez az uralkodó tudta nélkül történt, András ugyanis az apjának tett ígéretét teljesítve keresztes hadjáratot vezetett a Szentföldre.

Hazatértekor háborús állapotok fogadták, a béke érdekében tehát azonnal cselekednie kellett. Az Aranybulla kiadását azonban nem mindenki fogadta pozitívan. A bárók kifogásolták, hogy a király külföldi bizalmasait juttatja előnyökhöz, valamint az is aggodalomra adott okot, hogy az bizonytalan anyagi helyzetet András a szaracénoktól és a zsidóktól kért segítséggel igyekezett orvosolni, akiknek így nagyobb befolyásuk lett.

Az Aranybulla kiadásának konkrét okát a történészek kétféle módon magyarázzák: az egyik nézet szerint a hadjáratok magas költségeit nem nézték jó szemmel a rendek, és az András ellen fordulók kényszerítették ki az oklevél kiadását, míg a másik nézet szerint a király érdekei diktálták a jogok rögzítését.

Az Aranybulla rögzítette a törvénylátó napok (amikor a nép felterjeszthette a panaszait az uralkodónál) évenkénti megrendezését, ezzel II. András a mai országgyűlési rendszer alapjait fektette le. Rendelkezett az ítélkezési formákról és a nádor bíráskodási jogköréről is. A dokumentum az öröklési rendet is megreformálta: a lánygyermek, akinek apja fiúutód nélkül halt meg, a birtok negyedét örökölte, emellett rendeletben tiltotta a vármegyék és királyi tisztek adományozását.

Az oklevél kitért a nemesek jogkörére és a katonai szolgálatokra is. II. András gazdasági intézkedéseket is hozott: ígéretet tett, hogy egy évnél gyakrabban nem veret új pénzt.

Az Aranybulla legfontosabb része az utolsó, 31. cikkely, az ellenállási záradék volt, amely felhatalmazta a világi és egyházi előkelőségeket, hogy ellenszegüljenek a király akaratának, ha megszegi a törvénybe foglaltakat.

Az oklevelet, melyre koronázási esküjében ezután minden magyar király hivatkozott, ötször újították meg. Először maga II. András 1231-ben, majd IV. Béla 1267-ben, Nagy Lajos 1351-ben, majd Hunyadi Mátyás 1464.ben. A bulla eredeti változata hét példányban készült el, de mára már csak hiteles másolatok őrzik szövegét. A dokumentumon kétoldalú arany függőpecsét lógott –innen kapta az Aranybulla nevet –, egyik oldalán a trónon ülő II. Andrást ábrázolva, míg másikon egy címer volt látható. Ma az alkotmánybírák egy erről mintázott medaliont viselnek a nyakukban.

Fejléckép: az Aranybulla (fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz gyász

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Plusz hír

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Plusz interjú

Mindenek újulnak – Berecz András a legtökéletesebb hangszerről, természetességről és fényjelekről

Az énekes, mesemondó Berecz András néprajzi, antropológiai természetű fotókat is készít évtizedek óta. Emellett a Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadáson is találkozhat vele a közönség május 10-én este 19 órakor a Pesti Vigadóban.
Plusz hír

Diákok és hobbizenészek is színpadra lépnek a Magyar Zene Háza Fringe-programjában

A tavalyi nagy siker után 2025 elején ismét meghirdette Fringe programját a Magyar Zene Háza. A március végi határidőig közel kétszázan jelentkeztek, közülük huszonhét produkció kap lehetőséget arra, hogy bemutatkozzon a Zene Házában.
Plusz interjú

A legmagasabb szintű érzésátadás – EDDA Művek a Margitszigeti Színházban

Séta a múltban – ez a címe az EDDA Művek június 21-i koncertjének, amellyel az ikonikus rockegyüttes a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon lép fel. Exkluzív interjú készült Pataky Attilával az EDDA több mint ötvenéves történetéből.