Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Az Alapítvány egyik fő kezdeményezése az éves Tehetségtámogató Program, amely a 10-15 és a 16-22 éves korosztály számára kínál lehetőséget a művészetek területén, hogy segítse a fiatalokat a pályafutásuk elindításában és fejlesztésében a művészetek és a tudomány világában. A pályázati időszak hagyományosan tavasszal zajlik.
A program az ifjú tehetségeknek egyedülálló platformot nyújt, hogy fejlesszék szakmai képességeiket, valamint anyagi támogatást is nyerjenek a projektjeik megvalósításához.
2023-ban is csaknem száz művésztehetség részesült támogatásban, köztük a 10-15 éves korosztályból Busai Bori néptáncos, Jászovics Mira balettnövendék, Kádár Viktória zongoraművész, Katona Bendegúz és Kelemen Gáspár hegedűművészek, Szigeti Boldizsár csellista. A 16-22 évesek névsorát Bogáthy Benedek marimbaművész, Lugosi Eszter klarinétművész, Rozsonits Ildikó zongoraművész, Ürmös Ferenc Róbert nagybőgőművész és Balog Benedek csellista fémjelzi.
Az Alapítvány másik tavaszi kulturális pályázata a Határtalan Nyár, amely a határon túli magyar közösségek kulturális programjainak támogatására jött létre az értékmegőrzés és a nemzeti összetartozás jegyében. A támogatott rendezvények lehetőséget teremtenek arra, hogy
a fiatalok széleskörű tapasztalatokat szerezzenek a művészeti világban, és megismerjék a határon túli magyarság gazdag kulturális örökségét.
A Határtalan Nyár olyan fesztiválok, hagyományőrző és nyári programok szervezéséhez járul hozzá, amelyek Magyarország és a határon túli magyar közösségek kapcsolódásait kiszélesítik, élményekkel, koncertekkel, hagyományőrző foglalkozásokkal és helyi rendezvényekkel színesítik, egyben az új generációknak izgalmas kulturális élményeket kínálnak Közép-Európa-szerte.
2023 nyarán több mint 60 rendezvény valósult meg a határokon túl. Ezeken megközelítőleg egymillióan vettek részt, közülük a leglátogatottabbak a legtöbb erdélyi magyar fiatalt megmozgató marosvásárhelyi VIBE Fesztivál, a szintén marosvásárhelyi 10. Vásárhelyi Forgatag, a Kolozsvári Magyar Napok összművészeti fesztivál, a csíkszentsimoni Tiltott Fesztivál és a szabadkai népművészeti Interento Fesztivál voltak.
Emellett a MOL – Új Európa Alapítvány életre hívta a Felhangolva! programot, amelyben a több évtizedes zenepiaci tapasztalattal rendelkező A38 Hajó, Akvárium Klub, Budapest Music Center, Fonó és a Müpa közös feladatául tűzte ki egy nemzeti és határokon átívelő zenei klubközösség létrehozását, hogy
Közép-Európa-szerte egyedi kulturális platformokat teremtsenek feltörekvő magyar könnyűzenei produkciók, tehetségek és közönségük számára.
A Felhangolva! program aktuális kiírása elsősorban a most fiatal generáció és alapvetően a magyar zenei-kulturális életre fogékony közösségek különböző szegmenseit szólítja meg. A programsorozat egyszerre tereli a magyar kultúrafogyasztókat a különböző rendhagyó koncerthelyszínek látogatása és a feltörekvő, még befutás előtt álló zenei tehetségek megismerése felé – mindezt a magyar zenei élet sokszínűségének reprezentációján keresztül. Emellett a program során tehetségkutatót is szerveztek, ahol a legígéretesebb hazai és határon túli magyar előadók mutathatták meg tehetségüket. A szakmai elbírálás után a ViGaD (Virtuóz Délszláv Tamburazene) zenekar nyerte el a lehetőséget, hogy fellépjenek Budapest kultikus klubjainak színpadán.
Érdemes figyelni tehát a MOL – Új Európa Alapítvány pályázati lehetőségeit annak honlapján és közösségi oldalán, hiszen hamarosan új kiírásokra lehet számítani.
Támogatott tartalom.
Fejléckép forrása: Freepik