Ha a dégi fenséges klasszicista kastélyépületről a budapesti Nemzeti Múzeum jut eszünkbe, az nem véletlen, hiszen mindkettőt Pollack Mihály tervezte. Hátsó, parkra néző oldalán azonban nem a múzeum homlokzatáról ismerős lépcsősor, hanem széles rámpa vezet a kertbe. A közvetlenebb kertkapcsolat örömére szolgálhatott az építtető házaspárnak, hiszen
Festetics Antalné báró Splényi Amália és férje szenvedélyes botanikus és kertész volt.
Ezért a természettel harmonikus egységben épült dégi birtokukon a lehető legközelebb kívántak lenni a kerthez.
Egy titkos mozgalom találkozóhelye
Az építtetőket nem csak a botanika tudománya foglalkoztatta. Széleskörű műveltségükről a zömében 18. századi kötetekből álló családi könyvtáruk jegyzéke tanúskodik. Összesen 3928 művet sorol fel a leltár, földrajzi, történelmi, asztronómiai és egyéb tudományos munkák mellett szépirodalmi műveket is említ. Mindemellett Festetics Antal életében jelentős szerepet kapott a szabadkőművesség. Apja és bátyja nyomdokaiba lépve ő is a pesti Nagyszívűséghez nevű páholy tagja lett, ahol később magas pozíciót töltött be.
Dégi kastélya vélhetően nemcsak helyet adott titkos összejöveteleknek, de a társaság emblematikus helyszíne lehetett.
A főépület mára megújult termeiben izgalmas, interaktív kiállítás mutatja be a birtokhoz és az építtetőkhöz kapcsolódó történeteket: nem csak a családról, a klasszicizmusról, de erről a máig oly homályos és a kastélyhoz szorosan kapcsolódó titkos mozgalomról is átfogó képet kaphatunk. A kiállítás interaktív eszközeivel a szabadkőműves szertartások is átélhetővé váltak az emeleti termekben.
Szerpentin-tó, Hollandi-ház, teniszpálya
A kerti sétányok felfedezése mellett piknikezésre, kerékpározásra is lehetőség nyílik a hatalmas ősfák ölelésében. A kastélyt övező – három vízfolyás felduzzasztásával létrehozott – Szerpentin-tó egyik szigetén áll az apró, vörös téglás Hollandi-ház. Földszintjén egykor tehénistálló, emeletén pedig a tüdőbeteg Festetics Andorné lakosztálya volt. A különös elrendezést az indokolta, hogy
az ammóniagőzös levegővel és a frissen fejt tejjel a grófnét igyekeztek betegségéből kigyógyítani.
A felújított Hollandi-ház kamarakiállításában a népi gyógymódokkal ismerkedhetünk meg.
Megszépült továbbá a park kis gótizáló szivattyúháza, a rózsakert és az antik forrás is. Igazi kuriózum, hogy
a Festetics család hajdani teniszpályája is használhatóvá vált és korabeli eszközökkel kipróbálható.
A szemfüles mozirajongó pedig a Kincsem című magyar romantikus kalandfilm egyes helyszíneit is felfedezheti a több mint 300 hektáros dégi kastélyparkban sétálva.
A megszépült Festetics-kastély sokrétű látnivalóit talán nem is lehet egyetlen nap alatt végig járni. Érdemes időről időre visszalátogatni, hiszen a kastély kulturális és szabadtéri tematikus programokat is tartogat.
A fejlesztés a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében, a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. közreműködésével hazai és európai uniós forrásból valósult meg.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: A dégi Festetics-kastély (Forrás: Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.)