A Független Előadó-művészeti Szövetség a március 2-án kiadott közleményében felhívja a figyelmet, hogy a költségvetés módosításában szereplő megszorítások leginkább a kulturális ágazatot érintik. Mint írják, ennek hatására társulatok szűnhetnek meg és kulturális intézmények zárhatják be a kapuikat. A következmények megelőzése érdekében összefogást kezdeményeznek az érintettek között, és azonnali tárgyalásokat sürgetnek a kormánnyal.
A Független Előadó-művészeti Szövetség közleményét szó szerint tesszük közzé:
A kultúra még mindig nemzeti alap?
A háború keltette gazdasági és erkölcsi válság idején soha nem látott megszorításokkal kell szembenézniük a magyar kulturális élet szereplőinek:
a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, valamennyi humán ágazat közül a legmagasabb összeget, 34,2 milliárd forintot, a Nemzeti Kulturális Alapnak 913,8 millió forintot kell befizetnie az Államkincstárba,
miközben a sporttevékenységekre szánt támogatások 116 milliárd forinttal növekednek a 2023. évi módosított költségvetésben.
Ennyivel kevesebb pénz jut idén kultúrára és innovációra. Az intézkedés elsősorban a legsérülékenyebb, kortárs művészeti színtereket dúlja fel. Pályázati keretösszegek csökkennek, alapvető pályázatok kiírása marad el, és csúszik a tavaly megítélt támogatások kifizetése is. Intézmények zárhatnak be, társulatok szűnhetnek meg (két független társulat már be is jelentette a megszűnését!), könyvtárak, kultúrházak, kiállítóterek maradhatnak üresen, fesztiválokat törölhetnek el országosan.
A Független Előadó-művészeti Szövetség összefogásra és közös cselekvésre hívja a kulturális élet szereplőit. Hiszünk abban, hogy válság idején a kultúrához való hozzáférés nem pusztán állampolgári jog, hanem a túlélés nélkülözhetetlen záloga is.
Nem fogadjuk el, hogy az ország vezetése lemondjon a kortárs kultúráról!
Párbeszédet sürgetünk a támogatási rendszer újragondolásáról, a forrásátcsoportosítások lehetőségeiről, és a gazdálkodó szervezetek bevonása érdekében olyan támogatási program bevezetését kezdeményezzük a művészet és a kreatív ipar területén, amely versenyképes a látvány-csapatsport támogatása után járó adókedvezménnyel szemben.
Ezúton szólítjuk meg a döntéshozókat, hogy tegyenek lehetővé azonnali tárgyalásokat és érdemi egyeztetéseket a szakma képviselőivel még 2023. március 10. előtt annak érdekében, hogy rövid és hosszabb távra szóló megoldási javaslatainkat megoszthassuk.
A művészet nem egy költségvetési sor. A kultúra közös, és még mindig nemzeti alap!
Független Előadó-művészeti Szövetség
2023-03-02
A fejléckép forrása: Független Előadó-művészeti Szövetség