A Káli-medence szívében harmadik alkalommal rendezik meg a Kőfesztet, a nyugalom fesztiválját, aminek idén már tíz helyszín ad otthont: Kővágóörs, Kékkút, Balatonhenye, Köveskál, Mindszentkálla, Szentbékkálla, Pálköve, Salföld, Balatonrendes és Monoszló. Az ötnapos fesztivál mesés környezetben, változatos programokat kínál. Egyik fontos missziója, hogy a népművészet és a néphagyományok tovább éljenek természetes környezetükben: a falvakban.
Kerekasztal beszélgetésekkel, slammer programokkal és népi focitornával is találkozhatunk a fesztiválon, és természetesen esténként nagykoncerteken is részt vehetünk. Állandó vendégnek nevezhető, hiszen harmadik alkalommal lesz jelen az eseményen önálló estjével Lázár Csaba, és koncertjével Pély Barna, házigazda zenekarként az Erdőfű, valamint a gyermekek nagy kedvence, a Fanyűvő játszóház. De a Fonó zenekar éppúgy visszatérő fellépője a fesztiválnak, mint a Tapolca-Diszelről érkező Navratil Andrea. A komolyzene szerelmesei is megtalálhatják a számukra kedves programot a Kőfeszten, hiszen a Liszt Ferenc Kamarazenekar idén is egy közvetlen, jó hangulatú minőségi koncertet ad az első napon a fűben heverésző érdeklődő közönségnek Kékkút Templomkertjében, hasonlóan a Szent Efrém Férfikarhoz, akik Kővágóörsön, a balatonhenyei református templomban és a kékkúti római katolikus templomban koncerteznek majd. A szabadtéri nagykoncerteken Pál István Szalonnát és Bandáját, a Fonó Zenekart, Ferenczi Györgyöt és a Pesti Rackákat, a Firkint, a Bulldózert valamint Nagy Ferót is hallhatja a közönség.
Idén először a Magyar Ízek Utcája nem csak a Szent István-napi ünnepségekhez kapcsolódva várja a közönséget, hanem augusztus 6. és 8. között Mindszentkállán is megtalálhatók lesznek kiegészülve helyi vendéglátókkal. A Balaton-felvidéki település önkormányzatával közösen süteménysütő versenyt is hirdetnek a térség településeinek csapatai közt.
Az idei évtől a Hagyományok Háza is együttműködő partnerként jelenik meg a fesztiválon, a köveskáli FolkUdvarban koncerteket, táncházakat és számos más programot is rendeznek. Erdélyi zenészek címmel nyílik meg Kása Béla fotókiállítása Kővágóörsön. A tárlatban a művész a táncházmozgalom kiemelkedő zenészeit mutatja be, akikre ritkán vagy talán sosem fordul elég figyelem. A folklór, a hagyományőrzés és hagyománytisztelet jegyében idén a szegedi Nagy Gábor Rokonok című fotókiállítása lesz a főszereplő, középpontjában a dél-alföldi tanyavilág pásztoraival, juhászaival, gulyásaival, kondásaival. Természetesen további kiállításokat is láthatnak majd az érdeklődők, például a köveskáli Szép Andrea, a győri Kovács Ildikó vagy Csurák Erzsébet tárlatait.
A gyerekek és a családok számára többek között mesemondással, kézműveskedéssel, dúdoló programokkal és lovagoltatással is készülnek, de a Veszprém megyei Kiscsőszről érkező Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület kétnapos Pannon forgataga is várja a kicsiket és nagyokat. Itt Veszprém megye értéktárának, gasztronómiájának megismerése, népviseleteinek bemutatása és felpróbálása mellett népi ügyességi és sportjátékokban lehet részt venni, a színpadon pedig folyamatos folklórműsor lesz látható a Veszprém Megyei Néptánc Egyesület szervezésében.
A gazdag programkínálatban Képmás-estek is szerepelnek, vendégeik Navratil Andrea, a kárpátaljai Pál család és a Szent Efrém Férfikar tagjai lesznek.
Győr 2021-ben ünnepli királyi várossá nyilvánításának 750. évfordulóját. Augusztus 5-e a Káli-medencében Győr napja lesz. Barokk viseletbe öltözött hölgyek Kővágóörsön, könyvbemutatók, színpadi produkciók, pannonhalmi sörterasz, a városhoz kötődő képzőművészek kiállításai, de a Győri Kékfestő Műhely is jelen lesz a fesztiválon.
2020-hoz hasonlóan a Veszprém Megyei Kormányhivatal jóvoltából idén is egy kormányablak busz segíti a hivatalos ügyintézést a Kőfeszt helyszínein: Kővágóörsön, Köveskálon, Kékkúton és a Pálköve-strandon.
A Kőfeszt a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával valósul meg.
A fesztivál minden programja ingyenes.
Fejléckép: kiállítás a Kőfeszten / Fotó: Kőfeszt