Az ARTatlan kiállítás megnyitója május 4-én 17 órakor lesz a Katona József Színház Kantin kávézójában, és D. Tóth Kriszta, az UNICEF Magyar Bizottság nagykövete és Máté Gábor, a Katona József Színház igazgatója nyitja meg. A kiállításon az áldozatok által a beszeljrola.hu honlapon közzétett visszaemlékezésekből, valamint a bántalmazóktól lehangzott mondatokból lesznek olvashatók szövegek, amelyeket gyerekeket ábrázoló képekkel tettek még kontrasztosabbá a szervezők. Ezen felül rövid szöveges összefoglalóval és grafikonokkal nyújtanak tájékoztatás a gyermekkori szexuális bántalmazás statisztikai adatairól. A tárlat május 31-ig lesz látható a színházban.
A megnyitó után a Katona József Színház színészei olvasnak fel a www.beszeljrola.hu történeteiből Bezerédi Zoltán, Dankó István, Dér Zsolt, Fekete Ernő, Jordán Adél, Kiss Eszter, Kocsis Gergely, Rujder Vivien, Tasnádi Bence és Tóth Anita közreműködésével.
A gyermekkori szexuális bántalmazás - a szakemberek szemével címmel a teátrum előcsarnokában május 7-én tartanak beszélgetést Herczog Mária szociológus, Monostoriné Vass Anikó, az ORFK család-, gyermek- és ifjúságvédelmi kiemelt főelőadója, Somogyi Zoltán kúriai bíró és Víg Sára pszichológus részvételével. A beszélgetést Lux Ágnes, az UNICEF Magyar Bizottság gyermekjogi igazgatója moderálja. A programhoz kapcsolódva továbbá május 25-én a Katona Sufniban várja kötetlen beszélgetésre az érdeklődőket és érintetteket Lénárd Kata és Víg Sára pszichológus, valamint Berkesi Zsuzsanna és Pócs Balázs,a beszeljrola.hu honlap alapítói.
A szexuális abúzus szexuális visszaélést, bántalmazást jelent. Sok formája lehet, a szexualizált légkör megteremtésétől a valódi közösülésig. Az elkövető minden esetben hatalmi pozícióban van a gyermekkel szemben, és ezzel a hatalommal él vissza.
Nemzetközi statisztikák szerint minden hatodik-hetedik lány és minden tizedik fiú válik szexuális bántalmazás áldozatává 18 éves kora előtt.
A gyermekkori szexuális abúzus áldozatainak körülbelül 90 százaléka ismeri az elkövetőt. A bántalmazás elkövetője a legtöbbször férfi ismerős: vér szerinti apa vagy nevelőapa, más férfi hozzátartozó, családi barát, szomszéd.
Az abúzus súlyos és tartós károkat okoz. A leggyakoribbak: depresszió, szorongás, poszttraumás stressz szindróma, antiszociális viselkedés, egyéb pszichés zavarok.