Plusz

A zene, amitől kevésbé csípnek a szúnyogok

2019.06.20. 10:00
Ajánlom
A zene hatásáról különféle helyzetekben már számtalan kutatást végeztek, tudjuk, hogy a muzsika a bűnözőktől a kutyákig mindenkire jó hatással van. A szúnyogokról nem is beszélve.

Most, hogy végre (úgy, ahogy) elállt az eső, kiderült, hogy az elmúlt évek szunnyadó szúnyogtermése zúdul ránk idén. Szerencsére a tudomány nem hagy minket cserben ezen a téren sem! Maláj, japán és thai tudósok a szúnyogok - egész pontosan a Aedes aegypti - zene hatására tanúsított vérszomjával és párzási szokásaival. A kutatás alapján úgy tűnik, hogy a legkevésbé csípős kedvükben a Skrilles zenéjének hatására kerülnek.

A dubsteptől még a párzási kedvük is elmegy.

Az erre vonatkozó tanulmány az Acta Tropica március 25-i számában jelent meg.  

A rovartudósok feltevése az volt, hogy a hangos zene használható a szúnyogok viselkedésének befolyásolására, ezzel egy környezetbarátabb megoldást biztosítva a rovarirtó szerekhez képest. A szúnyogok párzás és vérszívás közben adják át az általuk terjesztett vírusokat, mint a Zika vagy a Dengue-láz, így ha ezekben a tevékenységükben megzavarják őket, az a betegségek terjedését is befolyásolja – írják a tanulmány szerzői.

A kísérletben hangos elektronikus zene szólt egy nőstény szúnyogokkal teli tároló mellett, ahol egy hím szúnyogot és egy hörcsögöt is elhelyeztek. A rovarok a kísérletet megelőző 12 órában nem táplálkoztak. Az egyik csoportnak a Skrillex Scary Monsters and Nice Sprites című dalát játszották le tízperces adagokban a másik csoport tárolójánál azonban csend volt. A zeneszámra a nagyon magas és nagyon mély hangjai miatt esett a választás.

A csendben repkedő szúnyogok 30 másodperc elteltével támadták meg a hörcsögöt, míg a másik csoportot úgy tűnt, hogy "elszórakoztatja" a zene és csak 2-3 perc elteltével kezdtek étkezni, sőt párosodni is sokkal ritkábban kezdtek.

A malajziai tudósok felfedezései ellenére a Forbes által megkérdezett járványügyi szakértő, James Logan nem javasolja, hogy valaki kizárólag így védekezzen a csípések ellen. Egyelőre sokkal biztosabb módszernek számít a szúnyogok hallása helyett a szaglásukra apellálni és a bevált rovarirtó szereket használni. 

(címlapkép: Ázsiai tigrisszúnyog, fotó: Jack Leonard/New Orleans Mosquito and Termite Control Board/Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz magazin

KÉP-regény: Nem mind arany

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Puskás Múzeum kapcsán arról ír, hogyan készített lesifotót Puskás Öcsiről.
Plusz interjú

Az ünnepvárás lehetőség, hogy kapcsolódjunk a hagyományokhoz és a közösséghez – karácsonyváró beszélgetés Both Miklóssal

A Hagyományok Háza életében a karácsonyi ünnepvárás az év legmeghittebb időszaka. Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag kapcsán Both Miklóssal, az intézmény főigazgatójával beszélgettünk.
Plusz interjú

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Plusz ajánló

Meseszép adventi vásár Savoyai Jenő és Mária Terézia egykori kastélyában, a Schloss Hofban

Schloss Hof Mária Terézia és férje, Lotaringiai Ferenc István kedvelt tartózkodási helyszíne volt. A 2001-ben elkezdett átfogó felújítási munkálatok köszönhetően a birtok ma régi fényében pompázik a Schönbrunn Group társaság üzemeltetésében.
Plusz hír

Igazi példaképek, akik az adottságot tehetséggé formálják - elindult a Mester-M Díj idei pályázata

Idén – a tavalyi jelölések alapján – tizenhárom Mester-M Díjat osztott ki a MOL–Új Európa Alapítvány. A díjazottak közül három zenepedagógust kérdezett a Fidelio a mester-tanítvány kapcsolatról is.