Most, hogy végre (úgy, ahogy) elállt az eső, kiderült, hogy az elmúlt évek szunnyadó szúnyogtermése zúdul ránk idén. Szerencsére a tudomány nem hagy minket cserben ezen a téren sem! Maláj, japán és thai tudósok a szúnyogok - egész pontosan a Aedes aegypti - zene hatására tanúsított vérszomjával és párzási szokásaival. A kutatás alapján úgy tűnik, hogy a legkevésbé csípős kedvükben a Skrilles zenéjének hatására kerülnek.
A dubsteptől még a párzási kedvük is elmegy.
Az erre vonatkozó tanulmány az Acta Tropica március 25-i számában jelent meg.
A rovartudósok feltevése az volt, hogy a hangos zene használható a szúnyogok viselkedésének befolyásolására, ezzel egy környezetbarátabb megoldást biztosítva a rovarirtó szerekhez képest. A szúnyogok párzás és vérszívás közben adják át az általuk terjesztett vírusokat, mint a Zika vagy a Dengue-láz, így ha ezekben a tevékenységükben megzavarják őket, az a betegségek terjedését is befolyásolja – írják a tanulmány szerzői.
A kísérletben hangos elektronikus zene szólt egy nőstény szúnyogokkal teli tároló mellett, ahol egy hím szúnyogot és egy hörcsögöt is elhelyeztek. A rovarok a kísérletet megelőző 12 órában nem táplálkoztak. Az egyik csoportnak a Skrillex Scary Monsters and Nice Sprites című dalát játszották le tízperces adagokban a másik csoport tárolójánál azonban csend volt. A zeneszámra a nagyon magas és nagyon mély hangjai miatt esett a választás.
A csendben repkedő szúnyogok 30 másodperc elteltével támadták meg a hörcsögöt, míg a másik csoportot úgy tűnt, hogy "elszórakoztatja" a zene és csak 2-3 perc elteltével kezdtek étkezni, sőt párosodni is sokkal ritkábban kezdtek.
A malajziai tudósok felfedezései ellenére a Forbes által megkérdezett járványügyi szakértő, James Logan nem javasolja, hogy valaki kizárólag így védekezzen a csípések ellen. Egyelőre sokkal biztosabb módszernek számít a szúnyogok hallása helyett a szaglásukra apellálni és a bevált rovarirtó szereket használni.
(címlapkép: Ázsiai tigrisszúnyog, fotó: Jack Leonard/New Orleans Mosquito and Termite Control Board/Getty Images Hungary)